Wpis z mikrobloga

Ciekawostka, którą pewnie polubi @nad__czlowiek Rozmawiałem ze znajomym, który ma firmę zajmującą się tworzeniem stronek dla małych firm. Mają niewielki zespół składający się z 5 programistów. Kolega mówi, że z powodu AI i stagnacji w gospodarce stracili ruch na małe zmiany w szablonach. Wszystko to ogarniają już średnie i małe firmy same. Zostały im tylko duże dotychczasowe projekty, gdzie budują strony całkowicie od zera, ale one też się kończą, a jednocześnie firmy ciągle opóźniają rozmowy w sprawie podpisania nowych umów i rozpoczęcia prac nad świeżymi projektami. Szykują się zwolnienia, a znajomy myśli nad zamknięciem firmy i zmianą na jakiś inny segment, jeśli w ciągu 3 miesięcy nie będzie poprawy, bo mają taką sytuację od roku i tylko się pogarsza. Jeszcze 3 lata temu proponował mi żebym się u niego zatrudnił, bo nie wiedzieli, w co ręce włożyć i przebierali w klientach.

A dziś? Dzisiaj takie coś :|

Rozumiem, że mój przykład jest anegdotyczny, ale przez ostatnie lata widziałem tylko wzrosty i pozytywne myślenie wśród znajomych, a teraz jest jakaś taka deprecha.

#programowanie #programista15k #programista25k #it #pracait #pracbaza #korposwiat #kryzysit
  • 12
  • Odpowiedz
Kolega mówi, że z powodu AI i stagnacji w gospodarce stracili ruch na małe zmiany w szablonach. Wszystko to ogarniają już średnie i małe firmy same.


@Kordem: Bo do takich rzeczy AI się dość dobrze nadaje, o czym się na własnym przykładzie przekonałem. Moja wiedza z frontu jest mizerna, ale i tak bez większych problemów mniejsze taski ogarniałem. Polegało to głównie na tym, że kod, którego nie rozumiałem, wklepywałem do GPT,
  • Odpowiedz
że z powodu AI


@Kordem: A czym poparta ta mało prawdopodobna teza?

Mniejsze zapotrzebowanie na strony WWW, ponieważ coraz mniej ludzi chodzi po stronach. Dzięki Facebookowi, Googlowi, Insta, X itp. Wkład AI w ten trend, jest na razie znikomy.
  • Odpowiedz
  • 6
Wystarczy 1 osoba w takiej firmie, która ma jakieś zacięcie do IT/kodowania, i proste zmiany będą w stanie ogarnąć samemu.


@romyy: No właśnie znajomy mówił, że w tych małych firemkach zawsze jest jakiś admin, który do tej pory zajmował się sieciami, serwerami czy zwykłymi komputerami. Nie mają pojęcia o frontendzie, ale jak jest stronka postawiona i trzeba coś przesunąć albo zaktualizować, to taka osoba dosyć techniczna bez problemu takie zmiany robi.
  • Odpowiedz
  • 0
A czym poparta ta mało prawdopodobna teza?


@Pan_od_Internetu: Tym, że mu klienci wprost odrzucali odnowienie umów wsparcia i utrzymania stron internetowych i często otwarcie mówili, że np. ich admin ze wsparciem chatGPT czy Gemini te małe zmiany umie już zrobić.
  • Odpowiedz
  • 0
@Kalwi:

do takich rzeczy nie potrzeba w ogóle AI, wystarczy Wix czy tam inny Squarespace


Pewnie tak. Tu akurat mowa o Wordpresie. Pewnie też można wiele rzeczy wyklikać.
  • Odpowiedz
@Kordem: w dobie kreatorów stron www (Gdzie prócz warstwy tworzenia strony odpada Ci warstwa utrzymania itp) odżywiali się zmianami na szablonach ?

Teraz zainstalować wordpressa to klik klik, stylówe dodać to klik klik, treść wpisać stuku stuku

To tak jakby myśleć, że z nagrywania płyt cd / dvd / blueray można przeżyć, 10 lat za późno.

Na dodatek jest rak w postaci facebooka, instagrama i googla, bardziej się opłaca mieć dobre
  • Odpowiedz
@Kordem: na WP wszyscy używają teraz Elementor i są w stanie sobie wiele rzeczy samemu zrobić. Jak ktoś robi gówno stronki to go łatwo zastąpić i zawsze tak było, po prostu ostatnio Elementor stał się niesamowicie popularny.
  • Odpowiedz
@Kordem: niestety robienie "stronek" to nisza gdzie walczysz z osobami które zrobią stronkę na WP używając wp bakery albo elementor za 2k, a studenciak za 1k. Popyt na usługi dalej jest, ale marza coraz niższa. Jak kolega ma zespół 5 devow do klepania stronek na WP dla masowego klienta to ma po prostu ujowy model biznesowy.

Sam widzę reklamy firmy która robi strony na wp za 1299 zł, jednoosobowa DG z
  • Odpowiedz
@Kordem: takie newsy poprawiają mi humor, niech już AI zaora tą branże bo mi sie nie chce klepać tasków, miałbym motywacje do otwarcie biznesu stolarstwa i przejśćie z programista 20k na stolarza 30-50k
  • Odpowiedz