Wpis z mikrobloga

@grzes_wu: 100 lat temu po prostu uważano, że Droga Mleczna jest całym wszechświatem, a jej rozmiar szacowano na 100000 lat. Do tego czasu myślano, że galaktyki to tak naprawdę mgławice. Na drugim obrazku jest obserwowalny wszechświat. Ma od według szacunków 93-95 miliardów lat średnicy, Jak wielki jest rzeczywisty wszechświat nie wiemy i raczej nigdy się nie dowiemy, bo ograniczają nas prawa fizyki.
  • Odpowiedz
@grzes_wu: Obserwowalny wszechświat cały czas się zwiększa i zawiera coraz mniej materii. Trochę jak internet, z dnia na dzień coraz większy, a contentu coraz mniej.

@RobieZdrowaZupke: Średnia gęstość materii/energii we wszechświecie pozostaje niezmienna.
Odpowiadając na Twoje niezadane pytanie: tak, dla wszechświata jako całości nie istnieje zasada zachowania energii. Także pomimo jego rozszerzania gęstość pozostaje niezmienna. Trudno to pojąc ale tak, materia/energia cały czas powstaje z niczego. Powoli ale powstaje tak,
  • Odpowiedz
@BozenaMal: @grzes_wu @RobieZdrowaZupke

This limit is called the future visibility limit (or “future observable universe” if you like) and is estimated to be around 61 billion light years. This corresponds to a sphere with a diameter of 122 billion light years.


Since scientists expect the whole universe to consist of “more of the same stuff” it is easy to calculate the number of galaxies that is contained in the larger sphere.
  • Odpowiedz
If the universe has a limit to its size it will be curved and hence curve back on itself. Our best estimations (from a team of scientists at the University of Oxford) states that the universe is at least 250 times larger than the visible part. If you translate this into a sphere the diameter will be at least 23 trillion light years in diameter. But it may well be much larger
  • Odpowiedz
Trudno to pojąc ale tak, materia/energia cały czas powstaje z niczego. Powoli ale powstaje tak, aby ta średnia gęstość się nie zmieniała.


@surlin: to dotyczy ciemnej energi, protezy na przyśpieszającą ekspansję, założyliśmy że wszechświat ma 13,8 mld lat i do tego się wszystko odnosi. Ostatnio wiele wskazuje że się nieźle rypneliśmy, szczególnie wiele obserwacji z JWST. (Debile.jpg) Przy wieku około 20 mld nie trzeba ciemnej materii a ekspansja jest prawie stała.
  • Odpowiedz
@RobieZdrowaZupke: Tak, to jest hipotetyczny ale...
93 miliardy lat świetlnych to aktualne położenie obiektów które teraz mozemy teoretycznie obserwować, czyli widzieć je trochę ponad 13 mld lat temu i tak samo daleko, ale..
Jest jeszcze aktualne położenie obiektów których światło dotrze do nas kiedykolwiek to jest 122 mld lat świetlnych (“future observable universe”)
  • Odpowiedz
wszechświata jako całości nie istnieje zasada zachowania energii.


@surlin: Fizyka kwantowa też ma ją w ...yyy... we fluktuacji, tylko nie wiedzieć czemu tak się uparli że przy wielkim wybuchu pewne symetrie musiały być zachowane.
  • Odpowiedz
Trudno to pojąc ale tak, materia/energia cały czas powstaje z niczego


@surlin: nie z niczego, tylko z nadmiaru nagromadzonej energii z fazy inflacyjnej. Hawking to opisał w "Krótka historia czasu"
  • Odpowiedz
@BozenaMal
1922: Radary dopiero mają zaistnieć w historii wynalazków, na razie ludzie ogarniają względnie proste badania podstawowe nad interferencją czy dyfrakcją fal radiowych na dielektrycznym pryzmacie, i powoli wchodzą w prekursory elektroniki sterującej czy w proste bramki elektroniczne do nadzoru przestrzeni powietrznej

Teraz: radary eksploatowane na wszelkich możliwych polach, tysiące rozwiązań w tym takie które wykorzystują odbieranie okazjonalnych odbić z rozproszonych nadajników fal, nad głowami satelity tworzące obrazy z wyrafinowanych matryc czy
  • Odpowiedz