Wpis z mikrobloga

Czy podpierdzielić znajomych do skarbówki o IPBoxa?

Jestem sfrustrowany tym, jak przedsiębiorcy w polsce łatwo "omijają" system podatkowy i uchodzi im to na sucho.
Weźmy takiego IPBoxa, którego używają programiści. Ja od kilku lat jestem na liniówce i płacę uczciwie 19% podatku.
Spora część moich znajomych mówi, że jestem frajerem i zamiast przejść sobie na IPB, to siedzę jak ten debil i płacę uczciwie.
Przypominam, że ulga powstała dla tych, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, jak się pewne domyślacie żaden nie prowadzi takiej działalności - są etatowcami 20k+VAT, tylko mają "kreatywnych księgowych", którzy jakoś im robią alibi pod IPBoxa.

Jakie to jest kufa niesprawiedliwe, że ludzie zarabiający takie siano, uciekają się do takich rzeczy i jeszcze bezczelnie mówią Ci, że jesteś frajerem bo dajesz się doić przez państwo.
Normalnie bym ich podkablował, ale raz że mimo wszystko to kumple, dwa czytam że skarbówka też ma trochę związane ręce i tak naprawdę kija z tym IPBoxem. (,)

Czy jestem zryty, bo przejmuje się takimi rzeczami?

#podatki #programowanie #prawo #pracbaza
  • 128
  • Odpowiedz
ulga powstała dla tych, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, jak się pewne domyślacie żaden nie prowadzi takiej działalności


@Rudy_: ci którzy się "domyślają" nie znają przepisów, bo zamkniętej definicji takiej działalności nie ma. Każda działalność może podpadać pod badawczo-rozwojową, jest to całkowicie uznaniowe i wszystko da się uzasadnić pod ten termin. Szczególnie, że "rozwój" to tłumaczenie angielskiego "development", czyli faktycznie niemal wszystkiego. Ipbox został najprawdopodobniej wprowadzony kiedyś jako tymczasowa bramka dla przyjaciół
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@RandomowyMirek a tu Cie zaskocze, bo nie generuje żadnych kosztów. Telefon mam swój prywatny. Monitory rzeczywiście tylko wziąłem i biurko, nic więcej. Samochód wziąłem na samym początku z myślą o księgowej i zamierzam go spłacić w uczciwy sposób po 8 latach, a nie jak inni przepisywać na brata by móc od razu sprzedać. Do tego mam zaznaczony mieszany cykl, więc nie jest to naciągnięcie budżetu. Natomiast IP BOX to specjalna ulga dla
  • Odpowiedz
a to IPbox nie jest czasem jakoś regulowany w Polsce przez uczelnie? Wydawało mi się logiczne, że jeżeli ktoś pracuje np. nad jakimś algorytmem


@Trusiak: @Rudy_ Nie jest czasem. Ludzie to co wam się wydaje nie oznacza że tak jest. O tym czy prowadzi działalność badawczo rozwojową decyduje interpretacja KISu, bez niej żaden US nie uwzględni tej ulgi. I na pewno taką interpretację ma.
To nie jest wina skarbówki czy kolegi
  • Odpowiedz
zasadniczo to wszyscy ludzie działający w szarej strefie szkodzą społeczeństwu.


@tonawegla: społeczeństwu szkodzą ludzie przez którzy taka szara strefa w ogóle powstaje. Nierealne przepisy, nieżyciowe podatki.
  • Odpowiedz
@Rudy_ nie robią żadnych commitow do softu opensource? Ja utrzymuje swoje projekty + robię commity czasem do jakiegoś softu. Czy to Twoim zdaniem nie jest R&D? Inni ludzie używają mojego kodu, myślę że dzielenie się swoimi pomysłami, osiągnięciami to dość uczciwy deal w zamian za mniejszy podatek.
  • Odpowiedz
@Rudy_ Skoro da się ich działalność podciągnąć pod ipboxa to znaczy, że mają do tego prawo, albo jest to oszustwo, które może wykryć urząd skarbowy nawet po twojej informacji.

Zakładam jednak, że nie masz racji, bo skoro podchodzą pod taką ulgę po konsultacji z doradcą podatkowym to znaczy, że znalazł on, coś co pozwala im się na to kwalifikować.
Można mówić tu co najwyżej o słabości przepisów.
Skoro można to korzystają.
  • Odpowiedz
Czy podpierdzielić znajomych do skarbówki o IPBoxa?

[...]

Spora część moich znajomych mówi, że jestem frajerem


@Rudy_: Teraz nie dość, że dalej będziesz frajerem, to jeszcze do tego konfidentem.

PS. IP Box wiąże się z pewnymi ryzykami. Jak rządowi odbije za parę lat lub kwity się nie będą zgadzać, to urząd może nakazać zwrot kasy. Jak ktoś chce brać na klatę takie ryzyko, to jego sprawa. Ja teraz jestem na UoP,
  • Odpowiedz
@Rudy_ to właśnie są polaczki.
Aby ktoś inny miał gorzej ode mnie, jeśli ma lepiej niz ja,-to trzeba zgnoić złorzeczyć. Kończąc szkołę( 2009) liczyłem, ze społeczeństwo zmieni się na dobre, niestety jest co raz gorzej. Rodziny skłócone, sąsiad sąsiada w łyżce wody utopi, wojna płci i wszędzie i ciągle pato celebryci.
  • Odpowiedz
Wiem że jest to niemoralne, ale nie tracisz na tym


@JohnyArkad: oczywiście, że traci. Ty też tracisz. Bo przez mniejsze wpływy podatkowe albo rząd nie będzie w stanie czegoś zrobić (bo nie będzie mieć środków), albo będzie musiał podnieść podatki tym uczciwie płacącym
  • Odpowiedz
@Rudy_: jesteś debilem nie dlatego, że nie jesteś na ipbox (który jest śliskim tematem jak dla mnie) tylko dlatego bo nie jesteś na ryczałcie (12% dla programistów) który już jest bezpieczną opcją.
  • Odpowiedz
Czy podpierdzielić znajomych do skarbówki o IPBoxa?


@Rudy_: #!$%@? śmiało, i tak im nic nie zrobią bo polskie instytucje przyklepują klepaczy kodu jako działalność badawczo-rozwojowa i nie widzą problemu
  • Odpowiedz
@Rudy_

a tu Cie zaskocze, bo nie generuje żadnych kosztów. Telefon mam swój prywatny. Monitory rzeczywiście tylko wziąłem i biurko, nic więcej. Samochód wziąłem na samym początku z myślą o księgowej i zamierzam go spłacić w uczciwy sposób po 8 latach, a nie jak inni przepisywać na brata by móc od razu sprzedać. Do tego mam zaznaczony mieszany cykl, więc nie jest to naciągnięcie budżetu.


Jeśli tak to prawdopodobnie nie jesteś zbyt
  • Odpowiedz
@xDrope:
To zgłoś się do urzędu żeby Cie zweryfikowali

Jeżeli nie wystawiasz faktur które określają te działalność rozwojowo badawczą to masz pewniaczka że się ktoś #!$%@?

Przy zwykłym b2b ipbox nie ma racji bytu i żadne poważne biuro księgowe Ci tego nie klepnie

Tym bardziej urząd
Ale podaj dane, #!$%@? Cie i zobaczymy ile masz do zapłaty za ostatnie 5 lat

Przez takich #!$%@? kombinatorów ludzie potem są sfrustrowani na tego
  • Odpowiedz