Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu w wolnej chwili zazwyczaj w pracy wbijam się na niemiecką Wikipedię. Następne wchodzę w artykuł o jakiejś gminie / małym miasteczku, które dumnie chwali się zasłużonymi obywatelami i wklejam im zbrodniarzy wojennych, którzy żyli sobie w tym miejscu po wojnie :D

Zdjęcie dla przykładu.

Niestety często edycja wchodzi dopiero za 3-4 razem bo jest usuwana lub edytowana często przez gminę ale jestem uparty :D

Następne staram się edytować artykuł w Niemieckiej wikipedii dodając informacje, że obywatele tego miasteczka żyli obok zbrodniarza po wojnie ale im to nie przeszkadzało :D

Informacje o kogo chodzi w tym artykule:

August Bender. Zbrodniarz wojenny i lekarz w obozie koncentracyjnym KZ Buchenwald, który do 2005 roku mieszkał sobie spokojnie w małym Niemieckim miasteczku. Wszyscy sąsiedzi ba nawet całe miasteczko wiedziało kim jest najbardziej szanowany lekarz w mieście :)

W 1949 roku Bender rozpoczął pracę jako lekarz rodzinny w Kelz w gminie Vettweiss i praktykował tam do 1988 roku stając się najbardziej szanowanym lekarzem w gminie.

Więcej tu o tym zbrodniarzu:

https://wykop.pl/wpis/74066001/od-jakiegos-czasu-z-racji-ogromnego-wolnego-czasu-

#ciekawostki #jestemchory #wojna #niemcy #historia #wikipedia
Caracas - Od jakiegoś czasu w wolnej chwili zazwyczaj w pracy wbijam się na niemiecką...

źródło: temp_file2926320689083779311

Pobierz
  • 153
  • Odpowiedz
@Caracas: W sumie mógłbym kiedyś coś skrobnąć. Teraz jak czytam, to widzę że po wojnie ubiegał się o pomoc finansową z racji poddawania eksperymentom pseudomedycznym, więc może właśnie jest punkt styku z tym 'lekarzem' z Twojego postu.

Tak więc dzięki za wpis. Zmobilizowałeś mnie do posprawdzania paru informacji :)
  • Odpowiedz
@Caracas: Bender to jeszcze pół biedy, nie wiem czy dodawałeś coś na temat Kurta Franza, komendanta Treblinki, to są dopiero jaja, nawet zrobiono z nim wywiad i dożył normalnie starości, a ciężar zbroni był na nim o wiele większy
Enigmameister - @Caracas: Bender to jeszcze pół biedy, nie wiem czy dodawałeś coś na ...
  • Odpowiedz
Nie bo często nawet nie ma artykułów o danej gminie / miasteczku lub są raptem 3 zdania. Wymagałoby to ogromnej ilości czasu żeby rozbudować artykuł.


@Caracas: racja. To keep up the good work u niemcurów!
  • Odpowiedz
@Caracas: Na polskiej wiki napisali że: "Był jednym z nielicznych lekarzy SS, którzy nie brali bezpośrednio udziału w zbrodniach popełnianych na więźniach obozu."

O co tu 5 ?
  • Odpowiedz
@Caracas: bardzo fajna robota. Jak Cie interesują takie tematy to poczytaj o Zbrodni Pomorskiej 1939 roku - jedna z największych akcji ludobójczych na Polakach podczas II wojny światowej, która nie została w zasadzie w ogóle osądzona. Ostatnio wyszła świetna ksiazka na ten temat: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/199630,Zbrodnia-pomorska-1939-Poczatek-ludobojstwa-niemieckiego-w-okupowanej-Polsce.html
  • Odpowiedz