Wpis z mikrobloga

@depcioo: Wszyscy niezapisani to inwalidzi matematyczni i finansowi. Nawet jak nie chcesz tego traktować w perspektywie emerytalnej zawsze możesz co miesiąc/rok zlecać wypłaty. Osoby nie zapisane świadomie rezygnują z podwyżki.
  • Odpowiedz
@depcioo powiem Ci tak, podpisałem kiedyś jakieś ppk, już nawet nie pamiętam, twój wpis mi przypomniał że to w ogóle mam. Wpłaciłem z pensji 11100 zł, pracodawca dał 8500, państwo 1200. Nie wiem o co chodzi z tym ppk ale wartość rachunku to 28000 zł. Całkiem spoko.
  • Odpowiedz
Dodatkowo polecam zobaczyć ile fundusze ppk zarobiły w zeszłym roku.


@axis85: No I tutaj jest największy problem z PPK: prawdopodobieństwo, że one będą regularnie robiły wyniki podobne jak rok temu jest małe. Dlaczego? Bo PPK mają ustawowo narzucone, że muszą inwestować w WIG. W ubiegłym roku (w sumie chyba w ciągu ostatnich dwóch lat) WIG zaliczył solidny rajd (głównie pod wynik wyborów moim zdaniem + częściowo jeszcze odbicie po 2020 +
  • Odpowiedz
@depcioo: Jestem w ppk od początku. Standardowo ja 2 proc i 1,5 proc pracodawcą Plus dopłata od państwa. Na koncie mam ok 2 x tyle, co wpłaciłem. (Z tym że 80 proc inwestuje w akcje).
  • Odpowiedz
@DzonyDzony: Jasne - "zrobił", szklanej kuli nie mam :)
Ale jednak dość konsekwentnie w ostatnich latach wyniki WIG są gorsze niż wyniki SP500, stabilność zresztą też - i nie bardzo widzę powód dlaczego miałoby się to zmienić. Oczywiście mogę się mylić (i w sumie jak się pomylę, to całkiem fajnie - bo to będzie dobra wiadomość dla nas wszystkich).
  • Odpowiedz
@depcioo jest git, wypłaciłam w tym roku kwotę z mojego konta. Muszę co prawda zbierać od nowa (wyjmujemy całość, albo nic, ucinają przy tym 30 procent kwoty), ale za to mam kilka tysięcy których pilnie w tej chwili potrzebuję.
  • Odpowiedz
@axis85: Prywatna nie. Ale tak, sama z siebie firma płaci 7% mojego wynagrodzenia na PPE. Wtedy nie można uczestniczyć w PPK, oczywiście. To element pakietu socjalnego po prostu.

Dodam że 7% od wszystkiego, z premią roczną włącznie.
  • Odpowiedz
  • 0
@Yuri_Yslin uważam że państwowe o ile nie jesteś z partii płacą znacznie mniej niż prywatne, więc może masz 7% dodatkowo ale sumarycznie i tak zapewne odkładasz mniej niż osoba z korpo do ppk czy na ike. No ale zawsze coś ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
uważam że państwowe o ile nie jesteś z partii płacą znacznie mniej niż prywatne


@axis85: Nie jestem z partii, ale pracuję w jednym z dwóch państwowych banków, więc wynagrodzenie akurat mam raczej rynkowe. Wychodzi 16k brutto. Niestety UOP. Nie chciałem UOP za cholerę, ale państwówka nie chce dawać B2B z wiadomych względów.

Na rękę koło 11k i od tego 7% co miesiąc.
  • Odpowiedz
powiem Ci tak, podpisałem kiedyś jakieś ppk, już nawet nie pamiętam, twój wpis mi przypomniał że to w ogóle mam. Wpłaciłem z pensji 11100 zł, pracodawca dał 8500, państwo 1200. Nie wiem o co chodzi z tym ppk ale wartość rachunku to 28000 zł. Całkiem spoko.


@zasadzka01: ile lat zajęło nazbieranie tyle?
  • Odpowiedz