Wpis z mikrobloga

Męczy mnie jeden temat ostatnio. Jak to jest z tymi rowerzystami na przejazdach rowerowych? podam przykład: skręcam w prawo na parking sklepowy, przejeżdżając przez pasy i ścieżkę rowerową. Z tego co mi wiadomo to rowerzysta ma pierwszeństwo. Problem w tym, ich jest ciężko zauważyć. W lusterkach czasem ich widać czasem nie, a odwracanie głowy i patrzenie przez szyby też nie jest pewniakiem bo jest sporo martwych punktów w widoczności. Taki rowerzysta jedzie często 40km/h i często nie jest nawet w zasięgu wzroku. Co w sumie najgorsze to u mnie w mieście często przy ścieżce rowerowej są zakręty albo żywopłoty, gdzie już całkiem nie idzie wyłapać kogoś, kto jedzie szybko.
Pytanie jest takie, czy prawo w jakiś sposób to reguluje w razie kolizji? bo szczerze aż ciężko mi uwierzyć, że ktoś stawia żywopłot 5 metrów od przejazdu rowerowego a rowerzysta i tak na pierwszeństwo.
#prawojazdy #samochody #kierowcy #rower #rowery
  • 72
  • Odpowiedz
@Raul777: jeszcze art 27 na który się powołujesz brzmi tak:

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

Znajdującym się na przejeździe <
  • Odpowiedz
Nie wziąłeś pod uwagę tego, że OPowi zależy na rozwiązaniu korzystnym dla obu stron?


@EkspertEkspertow: ojej, kierowca musi odwrócić głowę żeby kogoś nie potrącić. Zróbmy szykany dla rowerzystów, żeby było łatwiej mu przestrzegać przepisów ( ͡° ͜ʖ ͡°) rozwiązanie korzystne dla obu stron ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Raul777: @Krupier to mam jeszcze ostatnie pytanie odnośnie tego 1a i ustepowania rowerzystom. Ile metrów wcześniej powinienem mu ustąpić, a ile metrów od przejścia mogę jechać?

Bo znajomy właśnie był na tym drugim przykładzie już na przejeździe, rowerzystka uderzyła w niego, a i tak dostała mandat
  • Odpowiedz
to mam jeszcze ostatnie pytanie odnośnie tego 1a i ustepowania rowerzystom. Ile metrów wcześniej powinienem mu ustąpić, a ile metrów od przejścia mogę jechać?


@Marakuja: jak ustępujesz samochodom to też się zastanawiasz ile metrów wcześniej masz się zatrzymać?

Masz nie wymusić pierwszeństwa i tyle. Jak to zrobisz to już zależy od ciebie.

Nie znamy szczegółów sytuacji twojego znajomego i raczej ich nie poznamy dokładnie (bo każdy zawsze coś przekręca).
  • Odpowiedz
@Krupier: no ale właśnie w przypadku znajomego idąc tym tokiem rozumowania powinien on dostać mandat. Jeśli wjechał na przejście co doprowadziło do kolizji z rowerzystka to wymusił, bo swoim zachowaniem wpłynął na prędkość jadące po sciezce
  • Odpowiedz
skąd wiedziałam, że pojawisz się tu ze swoim ulubionym przejazdem? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


@Wredna_pomarancza: będę się z nim zawsze pojawiał bo nie będę ukrywał, że trochę #!$%@?ł mi mózg swego czasu więc niech innym też to zrobi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Krupier: odpisuje 3ci raz, nie wiem czemu mi nie dodaje wpisów.

Tu raczej nie ma co przekręcić, widziałem filmik, która miał może 20 sekund. Chłop jechał droga równoległa do ścieżki, wyprzedził rowerzystke, zaczął skręcać i za 4-5 sekund w niego uderzyła
  • Odpowiedz
widziałem filmik, w skrócie równolegle jechał prosto, wyprzedził rowerzystke, zaczął skręcać i za 4-5 sekund ona w niego uderzyła, tu nie bardzo jest co przekręcić


@Marakuja: no to wymusił. Niech się cieszy, że trafił na policjantów dzbanów i rowerzystkę nie znającą swoich praw.

Dobry as w ogóle, po co wyprzedzać kogoś skoro zaraz się skręca? XD

Aczkolwiek ja dalej jestem sceptyczny co do przekazywania informacji w stylu "a bo mój kumpel
  • Odpowiedz
@Krupier: sam się zdziwiłem wtedy, ale może i policjant dzban. Z ciekawości skocze na dniach na komendę podpytać - bo ok, ja rozumiem brak wymuszania przez skręcanie - ale...

Dajmy inny przykład, kierowca wyprzedza i zatrzymuje się z jakiegoś powodu i blokuję przejazd. Rowerzysta dojeżdża do przejścia i uderza w stojący samochód - dalej wina kierowcy czy już rowerzysty, który mógł nie jebnąć a jebnął? Kierowca powinien dostać mandat za blokowanie,
  • Odpowiedz
Ile metrów wcześniej powinienem mu ustąpić, a ile metrów od przejścia mogę jechać?


@Marakuja:

jeśli jego wjazd na przejazd spowodowałby konieczność hamowania u rowerzysty


a do tego służy zdolność percepcji, przewidywania i kalkulowania wydarzeń na drodze bez której ani kierowca samochodu ani kierujący rowerem nie powinien korzystać ani z samochodu ani z roweru tylko z komunikacji publicznej dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu

A co do sytuacji ''znajomego'' - jedyny
  • Odpowiedz
A to, że niektóre przejazdy rowerowe są fatalne pod względem widoczności, to inna sprawa.


@LudzieToDebile: większość taka jest, przejazd oraz przejście powinny być odsunięte jak pic rel by było bezpiecznie. Wtedy kierowca nie blokuje przejazdu gdy chce włączyć się do ruchu, a skręcając z drogi głównej ma dobrą widoczność i może się spokojnie zatrzymać

@cult_of_luna spójrz na zdjęcie i wytłumacz Holendrom że się nie znajdą na projektowaniu infrastruktury dla rowerzystów xD
Xuzoun - >A to, że niektóre przejazdy rowerowe są fatalne pod względem widoczności, t...

źródło: 03

Pobierz
  • Odpowiedz