Wpis z mikrobloga

Pracuję w 1 firmie na UOP, a w 2 na JDG (ryczałt, 12%, branża #it, jestem vatowcem). Chciałbym wynająć swoje mieszkanie. Mam osobę zainteresowaną, która powiedziała, że potrzebowałaby fakturę.

Planowałem wynajem prywatny, ale rozumiem, że abym mógł wystawić fakturę potrzebuję zrobić ten najem w ramach DG? Z tego co czytam, to będzie to 8.5% podatku na ryczałcie, ale za to jest prawie 30 razy większy podatek od nieruchomości.

Macie tu jakieś swoje spostrzeżenia co zrobić? Jeszcze myślę warto wspomnieć o tym, ze mieszkanie jest na kredyt

#programowanie #praca #pracait #nieruchomosci #mieszkanie #kredyt #kredythipoteczny #podatki #rachunkowosc
  • 10
  • Odpowiedz
@becvvv: najem prywatny możesz mieć. Fakturę do najmu prywatnego tez można wystawiać. Tyle że VAT będziesz doliczać firmie za ten najem. Jest to nieoczywiste ale tak się robi. Ważne żebyś w PKD działalnosci nie miał najmu i żebyś nie wprowadzał mieszkania do środków trwałych.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Janusz_Wielki_Koronny właśnie dzwoniłem do księgowej to mówiła że u nich każdy ma najem prywatny, bo gdybym chciał mieć to w ramach DG, to mieszkanie musiałbym wrzucić do działalności.

A jak mam wystawić fakturę na najmie prywatnym? W sensie na fakturze musiałby być mój NIP, no ale to najem prywatny, więc nie podam nipu
  • Odpowiedz
Nie robisz tego w działalności tylko wystawiasz fakturę prywatną czyli np bez nazwy swojej działalności. Ale vatowcem nie jest Twoja działalność tylko Ty. Dlatego na fakturze nawet wystawionej prywatnie musi być to co przepisy wymagają od faktury VAT. Później księgowej tylko powiedz ze najem ma być prywatnie. Notabene podatek ryczałt owy od tego najmu będzie płacony na tym samym formularzu od podatku ryczałt owego co twój podatek w działałnosci. Cóż poradzić tak
  • Odpowiedz
@becvvv: najpierw zapytaj spoldzielnie, czy mozesz wynajmowac mieszkanie do celow prowadzenia dzialalnosci (FV na to wskazuje), bo to zwieksza im podatek od gruntu jakies 10x, wiec pewnie sie nie zgodza
potem bank (lub przeczytaj umowe, czy nie ma tam kruczkow) a na koncu upewnij sie czy mozesz wystawic fakture nie jako JDG (a jak zechcesz jako JDG to chyba dodajesz VAT, a podatek PPE placisz wlacznie z czynszem dla spoldzielni)
  • Odpowiedz
@becvvv nie ma roznicy jako kto wynajmujesz (prywatnie czy firmowo), chodzi o faktyczny cel wynajmu, czyli co osoba zainteresowana bedzie robic w mieszkaniu, a fakt ze chce FV niekoniecznie sugeruje ze to beda cele mieszkalne (czyli znikaja ulgi "mieszkaniowe": prad razy 3, gaz razy iles, podatek od gruntu razy 10 - i to jest czesc przez ktora spoldzielnia moze sie nie zgodzic)
  • Odpowiedz