Wpis z mikrobloga

Szybka lekcja Ekonomii bo niektórzy nie ogarniają podstaw i wypisują głupoty jakby Beka0% zwana dalej #nastart miała wsypać deweloperom i bankom 20 mld ( 22 mld) do kieszeni. Nie.
To są dopłaty które służą stymulacji akcji kredytowej, która jest przeprowadzana na cząstkowej rezerwie

Z tych 22 mld zostanie wykreowane ok 250 mld hajsu w 1 rzucie. Licze 50 tys kredytów x 10 lat i średnio po 4\500k każdy.
To będzie podarowanie 250 mld zł, tj 250 000 000 000 mld pln do kieszeni deweloperów.

Elegancko prawda?

Czy program beka 2% czy dalej 0% mają merytoryczną przesłanke by wpływać na wzrost cen?
Nie, bo co najwyżej uzupełniają częściowo ubytek akcji kredytowej związany z wysokimi stopami %.

No ale dlaczego rosną ceny..

Bo deweloper ma taktyke sprzedaży, że wystawia 10% mieszkań a 90% kisi, i pomalutku ograniczając podaż, pozbywa się towaru na maksymalnej marży i nie ma problemu z utrzymaniem płynności finansowej.
Gdyby nie było darmowego kredytu, który stymuluje sztucznie stronę Popytową a więc najgorsze co może być dla gospodarki rynkowej, to by utrzymać płynnosć finansową, deweloperzy musieli by, po zdecydowanie niższych marżach, np 15-20% zamiast 35-40%, sprzedawać większy wolumen nieruchomości. Tzn nie mogli by ograniczać sztucznie podaży mieszkań bo sami sobie przy rynkowych marżach uwalali płynność finansową przedsiębiorstwa.

Dzieki wylobbowaniu kreacji 250 mld zł dla sektora Deweloperskiego mogą przez kolejną dekadę manipulować rynkiem i stopniowo spuszczać cały posiadany zasób nieruchomości, windując ceny w kosmos, na giga marżach.

Jak temu zapobiec nawet wprowadzając program ale mając na uwadze dobro obywateli a nie futrowanie kliki Deweloperskiej?
1. Nałożyć ograniczniki cenowe za cene metra kwadratowego mieszkania do którego będzie zastosowany program dopłąt do kredytu, wyznaczając max limity cenowe z I-II kwartału 2023 roku. ;-)
2. Wprowadzić podatek od pustostanów tak by wszelkiej maści deweloperzy jak i spekulanci czy inni flipperzy mieli w plecy za proceder ograniczania podaży np 5% Rocznie.

Oczywiście kroków normalizujących rynek nieruchomości można by podjąć więcej jak chociażby

3. Ograniczenie możliwości zakupu nieruchomości do 1 rocznie na dany podmiot/osobe
4. PCC progresywny od każdej nieruchomości > 2 ---> 6% a > 5 ---> 10% PCC
5. Zakaz zakupu nieruchomości mieszkalnych dla zagranicznych podmiotów czy ludności bez obywatelstwa polskiego.
6. podatek katastralny od każdej nieruchomości > 2. Czyli np od 3 nieruchomości mieszkalnej już płacimy kataster 5% rocznie.
7. Uregulowanie prawne zawodu pośrednika nieruchomości w tym nałożenie konieczności zdania Egzaminu Państwowego
8. Zakaz tzw. konfiktu interesów by wczelkiej maści pośrednicy nie pobierali prowizji od obu stron transakcji, obarczony odpowiedzialnością karną.
9. Prowizja pośredników regulowana ustawowo na poziomie 1%.
10. Zakaz wymuszania umowy na wyłączność przez pośredników tak by musieli między sobą konkurować kto sprzeda pierwszy a nie wrzucali do swojej bazy i mieli #!$%@?.
11. Zakaz handlu cesjami, obarczony odpowiedzialnością karną.

#nieruchomosci #gospodarka #ekonomia #lekcjaekonomii #wkpinvestments #polska
wuwuzela1 - Szybka lekcja Ekonomii bo niektórzy nie ogarniają podstaw i wypisują głup...

źródło: 189268101774d2dandrzej_to_jebnie_1

Pobierz
 • 49
 • Odpowiedz
 • 42
mokre sny komunisty

Odpowiedz


@Onbezwasa: Brak wylobbowanego dosypowania do kieszeni deweloperów to komunizm? xD
Bo ja osobiście jestem za skasowaniem jakichkolwiek dopłat do kredytów hipotecznych i wywaleniem socjalu typu 800+ czy innych 13/14 emerytur, wczesniejszych emerytur dla resortów Siłowych.

Natomiast jak już podejmować się Interwencjonalizmu na Rynku to musi on być on REGULOWANY w taki sposób by działał pro Obywatelsko a nie pro Dewelopersko.
chęc by Rynkowa Gospodarka funkcjonowała bez oszustów
 • Odpowiedz
Zakaz zakupu nieruchomości mieszkalnych dla zagranicznych podmiotów czy ludności bez obywatelstwa polskiego


@wuwuzela1: Niewykonalne względem obywateli UE, nakazuje to równe traktowanie obywateli unijnych względem prawa krajowego. Wykluczyć możesz tylko obywateli spoza UE i EEA.
 • Odpowiedz
 • 41
@PfefferWerfer: W porządku. ale Ci obywatele z UE np będą tak jak i natywni obywatele ograniczeni do 1 nierucha rocznie i obarczeni PCC i katastrem i podatkiem od pustostanu tak jak i reszta.
 • Odpowiedz
 • 88
Kurcze, zapomniałem napisac, że w programie nie dość, że nie ma odgornych górnych widełek cenowych za cene metra kwadratowego to jeszcze specjalnie ogranicznik wiekowy dla singli 35 lat by wywołać FOMO by sobie na lajcie nie mogli czekać na korekte cenową i musieli się rzucić już natychmiast.

Część z tych postulatów nawet poprzedni rząd podnosił ale potem nagle wyparowały. Znikneły, Zagineły na zawsze. xd
 • Odpowiedz
@wuwuzela1: Na szczęście są ograniczenia co do metrażu - wprawdzie takie żeby przypadkiem nikogo poza singlami realnie nie ograniczały, bo dla pary z dzieckiem to będzie skromne 100mkw, ale powie się w radio zet, że są ograniczenia i bardziej ograniczyć się nie dało, i fajrant xD
 • Odpowiedz
Niewykonalne względem obywateli UE, nakazuje to równe traktowanie obywateli unijnych względem prawa krajowego. Wykluczyć możesz tylko obywateli spoza UE i EEA.


@PfefferWerfer: A w miastach jakoś można inaczej traktować obywateli ze względu na miejsce zameldowania (1 blok dalej, a nie można kupić rocznego abonamentu na parking w strefie parkowania).
 • Odpowiedz
A w miastach jakoś można inaczej traktować obywateli ze względu na miejsce zameldowania (1 blok dalej, a nie można kupić rocznego abonamentu na parking w strefie parkowania).


@saviola7: To nie jest dyskryminacja, jakbyś mieszkał w bloku X to też byś mógł go kupić. Granice stref to już sprawa miejska/dzielnicowa a nie krajowa. Gwarantuję że nikt cię nie dyskryminuje z powodu obywatelstwa takiego czy innego ( ͡° ͜ʖ ͡°
 • Odpowiedz
 • 1
@wuwuzela1 Dyskutowaliśmy już razem na ten temat w innym wątku i niestety muszę przyznać że od tych Twoich punktów to za dużo mieszkań nie przybędzie. A niektóre nawet zniechęcą deweloperów przed rozpoczynaniem nowych budów. Jeżeli to miało by być to działanie pro-podażowe to obawiam się że odniesiesz odwrotny efekt. Popytu nie zmniejszysz bo jak już ktoś wcześniej wspomniał niektóre punkty są niezgodne z prawem UE a inne po prostu z konstytucją (jak
 • Odpowiedz
@wuwuzela1 Kolejny co się noglądał głupot na filmach z żółtymi napisami i pieprzy te swoje mądrości nie mając zielonoo pojęcia jak działa system rezerwy czaskowej...

Żeby doszło do zadziałania mnożnikato te kredyty musiałby NBP udzielić bo podstawą jest m0 a kredyt bankowy już go realizuje.

Do tego sam efekt mnożnikowi to efekt księgowy. Jak pożyczysz dychę od starego to iluwaga właśnie wykreowałeś 10 zł. Aktywa oraz pasywa w gospodarce urosły o 10
 • Odpowiedz
Czyli miasta/dzielnice mogą tworzyć zasady niezgodne z prawej krajowym?


@saviola7: Nie są niezgodne, bo nie jesteś dyskryminowany ¯\(ツ)/¯

Ale spokojnie - masz pełne prawo pozwać uchwałę rady miasta do sądu administracyjnego i udowodnić im że jest inaczej swoim uproszczonym pojmowaniem dyskryminacji ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
 • Odpowiedz