Wpis z mikrobloga

To wy tak jeździcie? Na ten tydzień zostawiłem auto w salonie autodetailingu i do kolejnego poniedziałku jeżdżę starszą Hondą Civic pożyczoną od mamy. Przejechałem pierwsze 100 km po mieście i zatankowałem aby sprawdzić jakie spalanie - 6,85 litra benzyny, czyli x 7,2 zł (cena PB98) = prawie 50 zł / 100 km!!

I to uprawiając ecodriving - na płaskim staram się trzymać obroty poniżej 2000, pod górkę nie przekraczać 2500 - 3000 zależnie od górki, a zjeżdżając z górki nawet 1500. Dodatkowo tuż przed osiągnięciem wzniesienia puszczam już gaz, co prawda auto zwalnia mi z 45-48 do 40, ale zaraz się i tak rozpędza z górki. A gdy widzę 300 metrów przed sobą sygnalizację świetlną z czerwonym światłem już puszczam gaz.

Co prawda mamy auto to 4-cylindrowiec mający o 50% więcej mocy ode mnie, trochę mi się przypomina moje pierwsze auto BMW E30 1.6i, co człowiek był młody i głupi.

Przynajmniej jeżdżąc tym autem zastępczym uzmysłowiłem sobie, że podjąłem udaną decyzję życia, że kupiłem sobie auto z litrowym silnikiem, trzycylindrowym dobrze spisującym się na gazie. Za 50 zł to ja przejeżdżam ale 250 km, a nie zaledwie 100, i to stosując może trochę eco-driving, ale nie ekstremalny ecodriving (gdybym jeździł tak jak jeżdżę Fabią to podejrzewam, że Honda przekroczyłaby mi 8 litrów) ...

Do samej Hondy nic nie mam. Auto ma 25 lat, silnik ma przerobione 300 000 km z przewagą ruchu miejskiego (a więc trudniejsze warunki dla motoru niż jednostajna trasa) i nie pokazuje po sobie śladów zmęczenia. We wpisie chodzi mi jedynie o spalanie na które mnie nie stać.

#samochody #motoryzacja #fabia #skoda #honda #oszczedzanie #chwalesie
  • 53
@Adamfabiarz: więc #!$%@?łeś bo Hondy lubią wysokie obroty.
Przy ok 3,5 tys. obrotow Wolnossaca benzyna od Hondy spala podobnie jak porównywalny konkurent, z podobna pojemnością silnika, jednak przy 2,5 tysiąca obrotow.
Użytkowałem civic z silnikiem 1.4 i 1.8. One słabo radzą sobie na niskich obrotach, trzeba je cisnac, jezdzic dynamicznie. Wtedy spalanie zadowala.
Mój średni wynik po mieście civicem 1.4 po mieście to 7 litrów bez eko drajwingu. W gazie paliła
@Adamfabiarz: Ja się tylko pochwalę: robiłem trasę(2000km) duże kombi 2.0 TDI 150KM 5 osób na pokładzie, bagażnik pełny. Po Powrocie policzyłem spalanie i wyszło 5,9l/100km. I to bez żadnego ekodrajwingu. Na autostradzie 130-140 j jak nie było ograniczeń to 170-180 jak warunki pozwalały. ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Kroshkar: Fajnie. Nie wykluczam w przyszłości posiadania 2.0 TDI 115 KM. Przy jeździe głównie do 125 km/h i może w sporadycznych porywach do 140-150 (tam gdzie można), powinno mi spalić jeszcze mniej niż wersja 150 KM.
@bonus: Nie wiem czy na dłuższych dystanasach nie bierze. Ale co 2-3 tys. km nie bierze, a co tyle ma wymieniany olej - co rok, max co półtora. Rocznie Honda robi ok. 2 tys. km.