Wpis z mikrobloga

To wy tak jeździcie? Na ten tydzień zostawiłem auto w salonie autodetailingu i do kolejnego poniedziałku jeżdżę starszą Hondą Civic pożyczoną od mamy. Przejechałem pierwsze 100 km po mieście i zatankowałem aby sprawdzić jakie spalanie - 6,85 litra benzyny, czyli x 7,2 zł (cena PB98) = prawie 50 zł / 100 km!!

I to uprawiając ecodriving - na płaskim staram się trzymać obroty poniżej 2000, pod górkę nie przekraczać 2500 - 3000 zależnie od górki, a zjeżdżając z górki nawet 1500. Dodatkowo tuż przed osiągnięciem wzniesienia puszczam już gaz, co prawda auto zwalnia mi z 45-48 do 40, ale zaraz się i tak rozpędza z górki. A gdy widzę 300 metrów przed sobą sygnalizację świetlną z czerwonym światłem już puszczam gaz.

Co prawda mamy auto to 4-cylindrowiec mający o 50% więcej mocy ode mnie, trochę mi się przypomina moje pierwsze auto BMW E30 1.6i, co człowiek był młody i głupi.

Przynajmniej jeżdżąc tym autem zastępczym uzmysłowiłem sobie, że podjąłem udaną decyzję życia, że kupiłem sobie auto z litrowym silnikiem, trzycylindrowym dobrze spisującym się na gazie. Za 50 zł to ja przejeżdżam ale 250 km, a nie zaledwie 100, i to stosując może trochę eco-driving, ale nie ekstremalny ecodriving (gdybym jeździł tak jak jeżdżę Fabią to podejrzewam, że Honda przekroczyłaby mi 8 litrów) ...

Do samej Hondy nic nie mam. Auto ma 25 lat, silnik ma przerobione 300 000 km z przewagą ruchu miejskiego (a więc trudniejsze warunki dla motoru niż jednostajna trasa) i nie pokazuje po sobie śladów zmęczenia. We wpisie chodzi mi jedynie o spalanie na które mnie nie stać.

#samochody #motoryzacja #fabia #skoda #honda #oszczedzanie #chwalesie
  • 53
Przejechałem pierwsze 100 km po mieście i zatankowałem aby sprawdzić jakie spalanie - 6,85 litra benzyny, czyli x 7,2 zł (cena PB98) = prawie 50 zł / 100 km!!


@Adamfabiarz: To musiało łapać jeszcze jakaś trasę czy tryb mieszany. Normalnie spalanie w mieście to koło 9-11 litrów jest w dowolnej benzynie zwłaszcza 25 letniej.
Nawet Golf 2 1.3 na wtrysku palił 8-8.5L na mieście, na gaźniku 10, 1.6 palił 9.5, a
@r5678: Jazda tylko po mieście wojewódzkim, tyle że mało zakorkowanym i poza godzinami szczytu. Honda mamy waży 1050 kg. Stosowałem ecodriving+. Gdybym nie przemyślał uważnie przed każdym wciśnięciem gazu, to myślę, że spokojnie 8 litrów by mi przekroczyło.
@Gandezz: W swoim własnym aucie nie patrzę aż tak bardzo na spalanie - średnie spalanie odkąd mam swój pojazd to 0.31 L PB + 6,20 L LPG. Nawet gdy jeżdżę dynamicznie po jakimś korkującym się mieście w upały z klimą odpaloną na maxa i z pasażerami, spalanie za żadne skarby nie chce przekroczyć 0,85 L PB + 8,5 L LPG.
@Adamfabiarz: ok, ale ten samochód nie ma kompletnie mocy, co Ty akceptujesz, bo zależy Ci aby jak najmniej zapłacić za każdy przejechany kilometr. Mnie by szlag jasny trafił, dlatego jestem w stanie dopłacić kilkanaście złotych więcej na te 100 km w zamian za więcej mocy i dynamiczniejszą jazdę ;)

BTW czemu mama nie założy LPG? ;)
@Adamfabiarz:

W swoim własnym aucie nie patrzę aż tak bardzo na spalanie

0.31 L PB + 6,20 L LPG. Nawet gdy jeżdżę dynamicznie po jakimś korkującym się mieście w upały z klimą odpaloną na maxa i z pasażerami, spalanie za żadne skarby nie chce przekroczyć 0,85 L PB + 8,5 L LPG.


Te dokładności pomiarów trochę się kłócą z niepatrzeniem na spalanie, byś chociaz konsekwencję stosował w tych zarzutkach xD