Wpis z mikrobloga

Dawno nie pisałem tu nic o moim zainteresowaniu, czyli #tablicerejestracyjne, więc dziś mała #ciekawostki dla tych co może nie są super na bieżąco.

O tym, że można sobie zamówić tablice indywidualne to już raczej każdy wie. Zasada jest prosta czyli wyróżnik województwa + cyfra i potem wyróżnik pojazdu czyli od 3 do 5 znaków (z pewnymi wytycznymi jakie znaki mogą być)

Zatem od 16 województw mamy 16 literek, które są na wyróżniku miejsca i w kombinacji z cyfrą "0" przypominającą "O" daje to fajne kombinacje
Tak więc w Wielkopolsce mamy "P0 BABCI", na Warmii "N0 GOOD" czy "N0 RISK", a w pomorskim "G0 AHED". Oczywiście też klasycznie czyli "W5 MAREK" itd.

Tak było przez wiele lat i wszystkim się to opatrzyło, ale ... w skutek wyczerpania się pewnych zasobów numerów (głównie na motocykle czy traktory) Ministerstwo Infrastruktury musiało stworzyć nowe wyróżniki dla województw którym pokończyły się pewne kombinacje cyfr i liter.

I tak oto z nowych wyróżników:

- mazowieckie dostało literkę "A"
- dolnośląskie "V"
- małopolskie "J"
- podkarpackie "Y"
- pomorskie "X"
- śląskie "I"

W pozostałych województwach jeszcze nie doszło do wyczerpania, więc nie mają przypisanych nowych liter.

Czym to zatem skutkuje? Ano tym, że poprzez przypisanie nowych liter do województwa, można sobie wybrać owy nowy wyróżnik przy tablicach indywidualnych. Otwiera to na nowo pomysły na nowe nietuzinkowe tablice.

Zatem mieszkaniec województwa śląskiego może sobie zamówić tablicę "S5 KASIA" ale może również "I0 KASIA". Podobnie mieszkaniec Mazowsza może sobie wziąć "W1 AAAAA", ale również "A4 AAAAA". Tak więc sky is the limit jeśli chodzi o pomysły.

Ciekawie może wyglądać "I1 IIIII" czyli prawie 7 pionowych kresek, "V8 VIPER" itd.

Co istotne - biorąc auto w leasing, można wybierać z całej dostępnej puli znaków (czyli 16 + 6 dodatkowych), bo większość firm leasingowych ma siedziby w każdym województwie. Zgodnie z nowym prawem, nowy nabywca nie musi zmieniać tablicy - więc ktoś z Podkarpacia może sobie zamówić tablice wg wzoru z Pomorza i mieć ją do końca życia.

#samochody #motocykle
marcel_pijak - Dawno nie pisałem tu nic o moim zainteresowaniu, czyli #tablicerejestr...

źródło: 418159052_794801566017154_7744240181316598736_n

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 4
@marcel_pijak

1000 PLN na auto i 500 PLN na motocykl. Cena się nie zmieniła od począku, czyli 2004 roku. 20 lat temu to było sporo, dziś przez spadek wartości pieniądza całkiem spoko cena.


1000 zł za takie gówno to nadal dużo. W Niemczech personalizowana tablica kosztuje 25-40 € xD. No ale tam mają inne zarobki.
  • Odpowiedz
@marcel_pijak: Właśnie wczoraj widziałem tablicę X3 XXX i zorientowałem się, że są nowe wyróżniki województw. To dobrze, bo w Gdańsku będzie XD, myślałem, że to za jakieś 20 lat dopiero.
  • Odpowiedz
@marcel_pijak Czemu ma w ogóle służyć wiązanie tablicy rejestracyjnej z powiatem albo województwem? Dlaczego każdy musi wiedzieć, że twój samochód jest zarejestrowany właśnie tam, a nie gdzie indziej? Zrobić jedną ogromną pulę znaków na cały kraj i mieć w dupie takie kombinacje.
  • Odpowiedz