Wpis z mikrobloga

Ceny prądu na rynku hurtowym spadły do poziomu wręcz z covida.... a oni nam chcą podniesć ceny jeszcze mocniej w górę.
Podobnie z gazem na rynku europejskim ( ticker TTF Dutch), ceny wróciły wręcz do poziomów sprzed "kryzysu energetycznego" tj do poziomu z wakacji 2021.... a dalej drogo i jeszcze podniesć do góry chcą xD

Zaczyna sięgadanina, że inflacja minęła, że w sporej mierze to była kwestia szoków podażowych.
Otóż nie. 1/3 to były szoki podazowe, 1/3 to był cyrk z energetyką który podbił mocno koszty usług, a 1/3 to było drukowanie Forsy.
Dobilismy do inflacji oficjalnej blisko 19% i to pomimo "Tarcz" bez których podjechali bysmy na poziomy 25% CPI. Cały czas mówimy tu rzecz jasna o wskaźniku a nie o realnej inflacji.

#gielda #energetyka #ekologia #ue #europa #polska #gospodarka #ekonomia
wuwuzela1 - Ceny prądu na rynku hurtowym spadły do poziomu wręcz z covida.... a oni n...

źródło: obraz_2024-04-01_154147559

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 181
@wuwuzela1 jak jest zbyt tanio, a ludzie są przyzwyczajeni, że było drogo, to wychodzisz na przeciw ich oczekiwaniom i wprowadzasz kolejną "opłatę", aby im nie o------o od tego dobrobytu
  • Odpowiedz
a oni nam chcą podniesć ceny jeszcze mocniej w górę


@wuwuzela1: Będzie URE reagować, mają na lipiec wprowadzić nowe taryfy, możliwe, że faktycznie nie będzie dużo drożej niż obecne zamrożone stawki. Obecnie energetyka wysyła prognozy ze starą taryfą, bo tak muszą. Do końca kwietnia będzie dokładnie wiadomo, jak to będzie.
  • Odpowiedz
@wuwuzela1 stawki dla konsumentów są rok opóźnione. Dlatego gdy gaz i prąd na giełdach drożały to prąd był jeszcze długo tani i dlatego tak się wszyscy rzucili na pompy ciepła. Te niskie ceny energii w tym roku zawitają w cennikach dla konsumentów pewnie za parę miesięcy
  • Odpowiedz
  • 0
@wuwuzela1 bo monopolista nie musi kierować się cena produkcji gdy ustala cene. On może sobie swobodnie żonglować cena tka by mu krańcowy utarg pokrył się z krańcowym kosztem
  • Odpowiedz
@wuwuzela1: przecież prad na tem rok potanial(pomijajac te tarcze), na kolejny znowu ma spasc. W czasie kiedy byl po 3zl to dalej prywatni placili grosze, teraz musi sie to wyrownac w czasie. To samo z gazem. W mojej ocenie tutaj akurat jest sprawiedliwie. Ludzie by chcieli od razu grosze placic, a jak byl kryzysx to oczy zamkniete xD
  • Odpowiedz
@wuwuzela1

Mogłeś pokazać wykres z rynku hurtowego dla produktów terminowych czyli kontraktów na przyszły rok czy chociaż kwartał.
Fakt jest taki, że ceny ogólnie spadły ale RDN to jednak ci innego niż rynek terminowy RTPE
  • Odpowiedz
@wuwuzela1: To ja mam teraz pytanie odnośnie gazu, bo z prądem to wiadomo że nas dymają, ale...
Ogrzewam chatę gazem i jak wybuchła wojna to zima 22/23 gaz skoczył do góry o jakieś 700%.
O tyle tez pgnig podniósł cenę gazu dla firm. Wiem bo płaciłem rachunki, e dla użytkowników domowych podniósł o jakieś 70%. Wiem, bo płaciłem rachunki.
Pytanie:
Kto pokrył ta roznice dla użytkowników domych? Ktoś musiał.
Rząd
  • Odpowiedz
@neph00: oczywiście, ze musza to teraz wyrownac, do tego były tez tarcze, żeby prywatni sie nie zesrali. A teraz sraja bo drozej od rynkowych, ale jak prad po 3zl byl to byla cisza xD do tego wiekszosc nie rozumie skad sie biora ceny gazu i pradu i jak sa okreslane
  • Odpowiedz