Wpis z mikrobloga

Uważam, że największym błędem programu dopłat do kredytów, zwanego tu i ówdzie BeKą 2%, było dopuszczenie do programu gołodupców bez wkładu własnego.

Nagle z dnia na dzień mieszkanie mógł kupić dosłownie każdy, kto nie miał mieszkania - progiem wejścia nie był wymóg posiadania wkładu, nie była też zdolność kredytowa, bo naprawdę, żeby nie dostać 500k jako singiel lub 600k jako para to trzeba było posiadać wartość rynkową (wymierną poprzez wysokość pensji) na poziomie półgłówka. Aż przypomina się The Big Short i scena, w której nawet striptizerka mogła wziąć kredyt na 5 domów i mieszkanie xD

Wystarczyłoby zmienić w programie tą jedną jedyną rzecz i rynek nie oszalałby w taki sposób, jaki miało to miejsce.

#nieruchomosci #kredyt2procent #kredythipoteczny #bekazpodludzi #bekazlewactwa #gospodarka #mieszkanie
  • 13
@francoisinho juz #!$%@?ąc od tego, że jestem przeciwko temu programowi...
Czy to #!$%@? źle, że każdy może kupić mieszkanie? Mieszkanie to ma być dla wybranych tylko? Rozumiem, że człowiek ma #!$%@?ć i płacić podatki ale prawo do mieszkania mają mieć tylko nieliczni? xD prawda jest taka, że mieszkanie powinien moc kupić każdy nawet taki zarabiający najniższa krajowa, bo to jest podstawowa potrzeba człowieka. Dorabianie się na tym w takim stopniu to jest
@vidic15 źle, że był taki hype i limit czasowy co podbiło stawkę. Wszyscy, którym to wisi to pomyslcie, że 50 czy tam 100k szczęśliwców wykluczyło pół miliona innych, którzy teraz lub za rok chcieli kupić mieszkanie. Pamiętajcie równiez, żeby podczas cieszenia się wzrostem cen swojego lokum za jakiś czas przyjdzie do was wasze dziecko prosić o pomoc - 1mln gotówki na własne lokum (a resztę 500k dobierze sobie na kredo ( ͡
@maryjuszpitagoras mi to nie wisi, dla mnie każdy taki program to patologia, która tylko prowadzi do wzrostu cen. Sam ubolewam nad tym, że praktycznie uciekła mi możliwość zmiany mieszkania na jakieś większe, z powodu tego wzrostu. I tak, wiem że dzieci będą miały #!$%@? na tym polu. Ale kto będzie temu winny? Nikt inny tylko pokolenia, które uznały że to świetny sposób na dorobienie się. Uwierz, wolałbym żeby moje mieszkanie było warte
@francoisinho śmiej się śmiej. Samochód i pralka to nie jest podstawowa potrzeba taka jak miejsce do życia. To, że tyle ludzi nie może jej zaspokoić to porażka państwa. Równie dobrze mogłoby nie istnieć. Branie kredytu na pół życia, żeby je spłacić jest chore. Człowiek własnymi rękami by sam szybciej i taniej to wybudował niż czas przez jaki ma spłacać kredyt.
@francoisinho dokładnie. #!$%@?ło mnie to na potęgę. Mój znajomy kupił dom na wsi bez wkładu własnego za trochę ponad 300k. Teraz co prawda musi remontować za to co by wsadził we wkład, ale i tak kredyt na 25 lat, bez potrzeby wykładania pęgi nie licząc notariuszy i innych około zakupowych formalności.
Druga sprawa to okienko czasowe, które po pierwsze #!$%@?ło rynek w drzazgi, zdupilo ceny i wyczyściło nieruchomości. Kiedy mój ziomek kupował
Uważam, że największym błędem programu dopłat do kredytów, zwanego tu i ówdzie BeKą 2%, było dopuszczenie do programu gołodupców bez wkładu własnego.


@francoisinho: Bzdura. Najwiekszym problemem było istnienie tego programu a jak juz trzeba było go robic to treba było zrobić górne widły cenowe -10% od obecnych średnich transakcyjnych.