Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #podatki

Moja mama odziedziczyła nieruchomość. Sprzedała ją po upływie roku. Kwotę sprzedaży chce podzielić po równo pomiędzy mnie i rodzeństwo. Czy jest jakaś możliwość, żeby wykorzystać te pieniądze na spłatę kredytu, przeznaczonego na zakup nieruchomości, który JA zaciągnę bez płacenia podatku?
  • 15
  • Odpowiedz
@Its-a-Me-Luigi: chodzi Ci o podatek od sprzedaży nieruchomości? Jeśli osoba po której odziedziczyła nieruchomość, uzyskała tytuł do niej więcej niz 5 lat temu (pelnym kalendarzowych), to mozna skorzystac ze zwolnienia i nie placic podatku.
  • Odpowiedz
@Its-a-Me-Luigi: tak, dziedziczenie od paru lat jest traktowane inaczej.
Możesz sprzedać mieszkanie które dostałeś w spadku (nie mylić za darowizną) nawet po 1 dniu - ważne aby osoba która zmarła posiadała mieszkanie ponad 5 pełnych lat.
  • Odpowiedz
@Its-a-Me-Luigi: oczywiscie - mowie to jako agent nieruchomości, ktory miał takie przypadki i czytał na ten temat X artykułów, wiec mam pojęcia. Ale nie jestem doradcą podatkowym ani pracownikiem US - najlepiej dla własnego bezpieczeństwa niech mama zadzowni do US i przedstawi sprawe :)
  • Odpowiedz
@Its-a-Me-Luigi: KIS jest po Twojej stronie, patrz:
0115-KDIT3.4011.87.2023.1.MJ
0115-KDIT3.4011.188.2023.2.AD
Podejście organów moze się też zmienić, dlatego ja bym wystąpił o interpretację we własnym zakresie.
Pamiętaj tylko, żeby złożyć druk SD-Z2 o darowiźnie $. Pzdr.
  • Odpowiedz