Wpis z mikrobloga

Jak sobie poradzić z oświetleniem LED 12V i sensownym dostępem do zasilacza/sterownika.

Dom wolnostojący w trakcie budowy.
1. W łazienkach jakieś zlicowane z płytkami listwy led.
2. Na piętrze zastanawiam się nad delikatnym oświetleniem na podwieszonych karniszach.

Tylko standardowo jak to z LEDami, w grę wchodzi 12V.
Do tego pewnie jakiś moduł Zigbee czy coś, więc mamy 2 urządzenia.
Gdzie to upchac?

Z karniszami trochę mniejszy problem - na strychu mogę ogarnąć zasilacze i moduł Zigbee do którego podpinam listwy ledowe, spoko.
No ale co z taką łazienką?
Nie, nie będę miał oklejonej płytkami wanny, w tej łazience nie będzie też pralki, nie przewiduję żadnych "drzwiczek" rewizyjnych. Gdzie ukryć zasilacz i sterownik, żeby nie zamurowywać ich na amen pod płytkami?

Zastanawiałem się nad jakimś "centralnym zasilaniem 12V", wtedy sama kwestia sterownika co najwyżej (Zigbee/Wifi/Bluetooth etc.), no ale to nie takie proste (na większych odległościach trzeba dawać naprawdę długie przewody etc.

Jak żyć?

#budujzwykopem #zigbee #led #oswietlenie #wykonczenia
Namyslaw - Jak sobie poradzić z oświetleniem LED 12V i sensownym dostępem do zasilacz...

źródło: images

Pobierz
  • 11
@Namyslaw: Niewiele nam informacji dałeś, ale możesz zrobić wiele rzeczy:
1. Zasilacz umieścić w pomieszczeniu obok łazienki i tylko przewody dobrze poprowadzić
2. Zasilacz schować w jakiejś szafce/na szafce/pod szafką
3. Zasilacz schować w suficie podwieszanym
4. wkuć się w ścianę i zrobić półkę ukrytą za np. lustrem i w niej schować zasilacz albo jak nie mam tam lustra zrobić półeczkę w ścianie schowaną za płytką albo drzwiczkami rewizyjnymi
5. Jeżeli
@lobo: żeby uniknąć spadków na odległościach powyżej 5m to praktycznie idziesz już w 2.5mm2 a przy większych będzie jeszcze większy problem. Lepiej zasilacz przenieść bliżej danego miejsca.
@Namyslaw: Jak jeszcze nie robiłeś elektryki, to przecież nie musisz mieć zasilacza zaraz obok taśmy. Prowadź przewód od włącznika do najbliższej "skrytki" - jakaś planowana zabudowa najlepiej, albo jakieś pomieszczenie techniczne, a od tej skrytki przewód to taśmy. Oczywiście to nie mogą być bardzo duże odległości, ze względu na spadki napięć, no ale chyba w obrębie każdego pomieszczenia - czy to sypialnia, łazienka, garderoba, czy salon jakieś meble planujesz :)
  • 0
Może i racja, ukryć w "najbliższej" zabudowie.
Myślałem że wpadnę na coś bardziej genialnego, a wracam do punktu wyjścia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Anyway dzięki