Wpis z mikrobloga

Porada ode mnie dla wszystkich wchodzących do branży - skończcie studia. Wykopki to prymitywy, które będą wam mówić, że studia nie są do niczego potrzebne, ale to kłamstwo.

Po pierwsze, na studiach zdobędziecie wiedzę, której nigdy sami byście nie tknęli, a znacznie poszerzy ona wasze horyzonty. Algorytmy, struktury danych, assembler i to jak poszczególne instrukcje są zaimplementowane, sygnały/kodowanie, bebechy systemów operacyjnych, sieci itd. Pokażcie mi samouka, który rozumie te wszystkie rzeczy.
Zaraz jakiś samouk albo juniorek wyskoczy i napisze, że przecież to nigdy mu się nie przyda. Odpowiadam, tobie nie, bo jesteś samoukiem, którego nikt nie traktuje poważnie i dostajesz adekwatne zadania.

Po drugie, znalezienie stażu, mając status studenta to fraszka w porównaniu do tego co muszą przechodzić osoby bez studiów.

Po trzecie, nawet gdy będziecie mieć już to pierwsze doświadczenie za sobą i zaczniecie szukać kolejnej pracy, to uświadomicie sobie, że większość poważnych ofert, gdzie ludzie zajmują się czymś bardziej zaawansowanym, niż zmiana odcienia zieleni na przycisku w waszej przeglądarce, wymaga studiów. Brak studiów to odcięcie się od bardzo dużej liczby stanowisk, które zmieniają świat.

Dla komentujących, pamiętajcie, że wyjątek potwierdza regułę.

#programowanie #programista15k #pracait #studbaza
  • 143
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@202492: nawet jeśli założymy że samouk z kilkuletnim expem aplikuje na pozycje juniorską i jest to korpo, to i tak nie zostanie tam przyjęty, jedyne co takim ludziom zostaje to gówno-hausy które płacą dużo poniżej stawek rynkowych
@cordianss: A warto zaoczne, będąc już programistą ?

Robię głównie w PHPie i typescripcie), ale zdażyło mi się zrobić kilka embeddoych projekcików i szczserze myślę by się w to przebranżowić.

Jako programista mam 2,5 roku expa no i teraz aktualnie jestem zmuszony szukać nowej pracy (zmienił się zarząd niemieckiej firmy, zrezygnowali z wszystkich 3 pracowników z polski) i jest strasznie niemrawo. Jak rok temu myślałem o zmianie to miewałem bardzo bogaty
@cordianss: po czwarte - JEŚLI JESTEŚCIE ŚWIEŻO PO LICBAZIE, TO DO 26LVL ŁAPIĄC ZLECENIA NIE PŁACICIE ZUSU I MACIE 0 PIT DO 86k, jeśli studiujecie!

Już pomijając ewentualne korzyści ze studiów typu łatwiejsze kontakty z branżą, możliwości nałapania znajomości etc, to kurna się opłaca czysto ekonomicznie.
Dla komentujących, pamiętajcie, że wyjątek potwierdza regułę.


@cordianss: Nie jestem pewien, czy rozumiesz to przysłowie, panie wykształcony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Generalnie zgadzam się, na studiach jest sporo ogólnych rzeczy, które kształtują szersze myślenie. Jednakże niekoniecznie warto kończyć magistra, dużo może zależeć od sytuacji na danej uczelni.
W IT poza programowaniem nadal nikt nie daje je#ania o dyplomy.


@missioncritical: potwierdzam jak zatrudniałem się lata w korpo które zatrudniało parę tysięcy osób nikt nawet nie spytał się o dyplom tylko rozmowa z hr potem techniczna i po jakimś tam czasie zadzwonili że zapraszamy od pierwszego do pracy
@cordianss: Kurde to jestem chyba jakimś szczęśliwcem, bo od 12 lat siedzę w programowaniu i ani razu nikt nie pytał o dyplom, zawsze wystarcza portfolio. Ale może frontend jest jakimś wyjątkiem ¯\(ツ)/¯ A wypłata na luzie wpada 20k+ na rękę

Ewentualnie na takim poziomie nikt o studia nie pyta, a na stanowiska juniorskie / mid już wymagają, bo za dużo chętnych, nie wiem
@cordianss: Poważnie? Mam skończone studia (mgr.inz branża IT) ale wiedza ze studiów nigdy mi się do niczego nie przydała.
Studia przeze mnie były traktowane właśnie tylko dla papieru a tak skupiałam się na rozwoju pasji dzięki której mam robotę i jestem tu gdzie jestem.
Ciężko mi się odnieść do Twojego wpisu bo nie wiem co by było gdyby i już czasu nie cofnę żeby sprawdzić. Nie mniej akurat w moim przypadku
zapomniałeś o najważniejszym: na studiach poznasz ludzi z których większość dostanie się do jakiejś roboty i potem ci ludzie mogą pomóc znaleźć Ci pracę. Ja pierwszą pracę dostałem bo mi kumpel ze studiów powiedział że jego firma szuka ludzi. Na studiach warto budować sobie sieć znajomości - to potem procentuje. No i druga sprawa że sporo wykładowców też pracuje w przemyśle i sami wyławiają co lepszych swoich studentów.


@Krolik:
Racja i
Znam masę takich osób i każda z nich z uwagi na zajawkę poszła na studia, żeby pogłębiać wiedzę i otaczać się podobnymi sobie ludźmi.


@cordianss: a ja znam masę takich osób (łącznie ze mną), która z uwagi na chęć poszerzenia horyzontów wybrała inne studia, mimo, że kodzili od 12 roku życia, a i tak zawodowo realizowała się w IT

oprócz tego, że poleciałeś za daleko z niektórymi tezami to zgodzę się,