Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Taka sytuacja: ciotka chce przepisać mi dom który wcześniej zapisała w testamencie kuzynowi (xD)

Dom jest wyremontowany. Pieniądze na remont ciotka pożyczyła od kuzyna który dom miał dostać.
Warunkiem przejęcia nieruchomości jest spłata tej pożyczki na którą kuzyn się zgodził, ale martwię się ze po śmierci cioci moze robić problemy. Czy można się przed tym jakoś zabezpieczyć? Rodzinę też mamy spora i potencjalnych spadkobierców jest wielu..

Pakować się w to? Mógłbym mieć fajny dom za ułamek wartości :/

#prawo #nieruchomosci #pytaniedoeskperta #pytanie #spadek· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 15
@mirko_anonim: specjalistą nie jestem, ale skoro dom będzie twój w momencie śmierci ciotki (niech się cieszy dobrym zdrowiem jak najdłużej), to jej spadkobiercy nie mogą odziedziczyć twojego domu.
Bo rozumiem że "przepisać" znaczy za życia, a nie w testamencie?
@thorgoth nie masz pojęcia jak działa zachowek. Jaki zachowek jak ciotka przekaże dom przed śmiercią i już nie będzie jego właścicielką?!
I dodatkowo jak kuzyn jak nie jest jej synem, a ma inne pokrewieństwo nie będzie miał nawet prawa do zachowku.
@thorgoth geniuszu gdzie autor się pytał o podatek? Przyczepiłeś się do niego bo nie nie masz pojęcia o prawie spadkowy, a tym bardziej zachowku.
Tak zapłaci podatek, ale spadkobiercy ciotki nie będą mieli nic do domu, który wcześniej przepisze na autora.
Jeszcze jedno "specjalisto", zapłaci podatek za darowiznę, i ma cały dom. A teraz uważaj.... jakby mu ciotka to zapisała w testamencie to nie dość, że zachowek to też musiałby zapłacić podatek.
@mirko_anonim: niestety żyjemy w po******m systemie prawnym. Zachowek po śmierci ciotki może należeć się jej spadkobiorcą nawet jeżeli darowizna została dokonana za jej życia XD warunkiem jest tu znaczne uszczuplenie masy spadkowej(wyszukuj po haśle "uzupełnienie zachowku").

A teraz udzielę Ci porady za którą prawnik z top kancy skasowałby jak za zboże.

Ciotka może jest cwaniurą i chce Cie wydymać. Dlatego zaproponuj jej skorzystanie z instytucji dożywocia. Dom dostaniesz na 100% i
@MacAron O ile w darowiźnie nie będzie zapisku, że nie wchodzi ona w schedę spadkową, a jest to bardzo często dodawane w aktach darowizny.
O ile spadkodawca w akcie darowizny nie postanowił inaczej – darowiznę zalicza się na schedę spadkową.

Jeśli wartość darowizny przekracza schedę spadkową – spadkobierca taki nie jest zobowiązany do spłaty pozostałych spadkobierców- jego osobę pomija się przy dziale.
Jeśli spadkodawca zwolnił spadkobiercę z zaliczenia darowizny na rzecz schedy-
nie masz pojęcia jak działa zachowek.


@mexxl: tak, wszystkie darowizny zrobione dla osob spoza grona spadkobiercow nie sa wliczane do zachowku tylko wtedy, gdy od darowania do smierci darczyncy minelo 10 lat.
Takze zalezy jak dlugo ciotka pozyje, bo jak mniej niz 10 lat, to tak rodzinie nalezy sie zachowek i kropka
latego zaproponuj jej skorzystanie z instytucji dożywocia.


@milfhunter69: oile ciotka nie zapisze w dozywociu, ze musisz z nia mieszkac i dostarczac ubranie i wyzywienie, wtedy w kazdym dowolnym momencie, gdy cos jej sie nie spodoba, to moze cie podac do sadu o zalegle swiadczenia. Szach i mat :)
@mirko_anonim: ja bym się w to nie pakował. Tak jak piszą wyżej zachowek mogą dostać nawet jak przepisane było za życia. A nawet jeśli nie, to się będziesz ciągał po sądach i stresował, z rodziną się pokłócisz, bo choćbyś im to spłacił podwójnie to zawsze się znajdzie taki co będzie się czuł poszkodowany.