Wpis z mikrobloga

@jacos911: 2024 rok a pompa bk2 nadal trwa. tu the moon. o jakich spadkach tu mowa jak jeszcze w styczniu konta deweloperów zasili 10 mld zł XD mają kasy jak lodu teraz mogą czekać na luzie nawet cały rok na spadek stópek albo na bk0. TANIO JUŻ BYŁO.
  • Odpowiedz
2024 rok


@zeszyt-w-kratke: Statystyki obejmują ludzi składających wnioski w grudniu 2023, czyli w momencie gdy ludzie w panice kupowali co się da przed zakończeniem bk2%.

mają kasy jak lodu


To akurat prawda - przelaliśmy deweloperom z naszych podatków kilka miliardów.
  • Odpowiedz
@WielkiPowrut88: ale ja ci pisze jak było, jak bum cyk cyk panie ferdku!
Mam Ci screen z decyzji z zamazanymi danymi wyslac czy czego ty oczekujesz? XD

Buduje się i jest w pyte. Troche mnie wykonawcy #!$%@?, ale naprawde nie jest jakos zle ze znalezieniem ekip. Materialy jedynie drogie, ale byly drozsze.
  • Odpowiedz
  • 0
@jacos911 Masz może dane odnośnie tego, ile z tych zakupów dotyczy rynku pierwotnego? Ciekaw jestem ile podatnik dopłaci do wybudowania jednego mieszkania.
  • Odpowiedz
To akurat prawda - przelaliśmy deweloperom z naszych podatków kilka miliardów.


@systemluster: Bankom, a nie deweloperom xD Kto ma rekordowe zyski jakich nigdy nie było?
  • Odpowiedz
Bankom


@Bubbo: Bankom daliśmy kredyty o bardzo pomniejszonym ryzyku w momencie podwyższonych stóp procentowych. Rekordowe zyski banków są również z podwyższonego oprocentowania kredytów sprzed beki. Deweloperzy wykręcili za to najwyższą w historii marżę.

Banki mogą wygrać jeszcze bardziej niż dotychczas, bo wrzucenie takiej ilości kasy na rynek może spowolnić spadek inflacji i spowolnić spadek stóp procentowych. Dopłaty będą więc większe przez dłuższy czas, więc profit. Ludzie na zmiennym też będą płacili
  • Odpowiedz
Deweloperzy wykręcili za to najwyższą w historii marżę.


@systemluster: Ale wy cały czas mówicie o marży brutto w której zawiera się finansowanie projektu. A skoro stopy procentowe urosły i wzrósł koszt kredytu to ta marża też musi urosnąć, by w ogóle opłacało się budować. Jeżeli marża będzie 20%, to równie dobrze deweloper mógł kupić sobie obligacje 7% i też mieć 21% po 3 latach bez żadnego ryzyka xD
  • Odpowiedz
A podaż spadła, bo deweloper nie chce ryzykować budowy gdy nie wie czy ludzie dostaną kredyt przy wysokich stopach procentowych. Odpowiedzialnym za kryzys podażowy na rynku jest NBP przez podniesienie stóp procentowych. Jedyne kto tu się dorabia to banki na złodziejskich odsetkach.
Bubbo - A podaż spadła, bo deweloper nie chce ryzykować budowy gdy nie wie czy ludzie...

źródło: GG8rVCqaUAAsCVs

Pobierz
  • Odpowiedz