Wpis z mikrobloga

Mój wpis nieoczekiwanie poszedł w gorące. Porównanie Corolli i Modelu 3 totalnie z czapy. Nie ten sam segment, moce silników, wyposażenie. Ale niech będzie, stwierdziłem że pójdę w to dalej. Porównałem oferty na oba modele, wartości rezydualne itp.

Tesla Model 3 Standard vs Corolla 122h Dynamic
3 lata eksploatacji, 60 tys km

Tesla:
Cena zakupu 38000€ (bez dopłaty)
Wartość po 3 latach: 28000€.
Zużycie paliwa 15.1 kWh/100(średnie ze stratami)
Cena paliwa: Dom 0.15€, AC/DC 0.30€
Koszt paliwa przez 3 lata:
1359€ dom/2718€ poza domem
Ubezpieczenie (dla mnie) OC+AC 401€/rok
Koszt przeglądów 0€

Toyota:
Cena zakupu 30000€
Wartość po 3 latach 18000€
Zużycie paliwa 4.4 (WLTP)
Cena paliwa 1.80€
Koszt paliwa przez 3 lata: 4752€
Ubezpieczenie OC+AC 350€/rok
Koszt przeglądów: 288€+439€+288€

Całkowity koszt eksploatacji
Tesla 12562€, 0.209€/km (dom), 13921€, 0.232€/km
Toyota 18773€ 0.312€/km

Tak, to nie Polska, tylko jeden z niszowych rynków europejskich ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To ma tylko pokazać, że z dopłatami czy bez, sprzedaż ciągle będzie rosnąć. Może jeden z drugim przy okazji kolejnego zdziwienia, że wzrosło zamiast spaść, przypomni sobie ten wpis

#tesla #motoryzacja #samochodyelektryczne
PiotrFr - Mój wpis nieoczekiwanie poszedł w gorące. Porównanie Corolli i Modelu 3 tot...

źródło: temp_file8949818069720168229

Pobierz
  • 26
  • 0
@zibizz1:

Wodór ma sens tylko tam gdzie elektryk nie da rady czyli pewnie przelecieć parę tysięcy km.


Chyba pod warunkiem, że będzie mógł go tyle zabrać na drogę
@PiotrFr No nie wiem, dzisiaj wpadło mi ogłoszenie. Wychodzi, że po dziesięciu latach, przed wymianą bateri wartość spada do 5%, ale to loteria.
https://www.facebook.com/share/s7QHz2frkoAEKb2Y/?mibextid=kL3p88
Jeden sąsiad na mojej ulicy ma biznes z instalacją PV. Dash obłożony panelami, w zeszłym roku najpierw zainstalował agregat prądu, a później zamienił Tesle S, którą miał dość długo, na Toyotę 4Runner.
Jeden sąsiad z mojego kompleksu pozbył się Chevroleta Bolta i kupił Hyundai Accent.
Ostatnio rozmawiałem ze
  • 0
@Szkodnik1:

No nie wiem, dzisiaj wpadło mi ogłoszenie. Wychodzi, że po dziesięciu latach, przed wymianą bateri wartość spada do 5%


Gdzie to wyszło? Nic tam nie widzę.
Btw jeśli było 5% to nie zużycie baterii a awaria jednego elementu. Wszystko do naprawienia. Inna sprawa że US mało kto to robi
@PiotrFr Ta Tesla w najlepszej wersji po dopłatach z naszych kieszeni w 2014 kosztowała około $100K CAD, baterie teraz są po $13K USD, czyli $17.5K CAD. Salon pyta o $23.5K CAD z nową baterią.
@PiotrFr pewnie od ceny z tego ogłoszenie odjął cenę nowej baterii.

@Szkodnik1 ja sprzedałem Opla Astre II i wziąłem Teslę Y, a potem VW Tourana wymieniłem na Model X. Ale jakbym miał często używa dalej jechać i ciągać jakąś przyczepę to bym brał spaliniaka sporego bo elektryk się nie nadaje.

Kiedyś mój znajomy kupił pierwszy telefon z dotykowym ekranem i szybko zmienił na klawisze a teraz sobie życia nie wyobraża bez smartfona
  • 0
@zibizz1:

Ciekly zajmuje 4x więcej miejsca ale za to waży tylko 30% tego co paliwo, zmieści się


150-200 kg na te parę tysięcy kilometrów? Trochę wątpię
@zibizz1 I ja to rozumiem, również w przypadku tej Tesli z 2014. Prosta kalkulacja, kupujesz samochód którego nie musisz tankować, ma o wiele mniej podzespołów i jest przyszłościowy. Po dziesięciu latach dostajesz kijem w łeb, bo bateria jest kaplica i nowa kosztuje $20K CAD (u nas do $17.5 jeszcze trzeba doliczyć 12% podatku). Robisz rozeznanie w netcie i okazuje się, że nowe baterie idą tylko do fabryki, a reszta jest regenerowana.
https://youtu.be/o3E2bIbek-M?si=LV3G_Q5ELiyl1Hyy
Szkodnik1 - @zibizz1 I ja to rozumiem, również w przypadku tej Tesli z 2014.  Prosta ...

źródło: temp_file2770462654030429149

Pobierz
@zibizz1 u nas w firmie jest 500 pracowników, nie wiem ilu kierowców, ja sam w ciągu tygodnia średnio targam 10-20 sztuk aku różnych producentów. Przez ulicę mamy salon Tesli, pierwszy mechanik przychodzi o 4:30 rano, a ostani wychodzi koło północy, ale jeszcze nie miałem okazji porozmawiać o awaryjności i przyczynach, dlaczego mają tyle pracy.
Szkodnik1 - @zibizz1 u nas w firmie jest 500 pracowników, nie wiem ilu kierowców, ja ...

źródło: temp_file7583963697993559708

Pobierz