Wpis z mikrobloga

Widzę, że spora część wykopków nie pamięta, że jeszcze naprawdę niedawno byliśmy na poziomie Ukrainy. Dobrze pamiętam czasy wszechobecnej korupcji, gdzie mogłeś wjechać pijany samochodem w drzewo i po prostu zapłacić policjantowi 50 zł za brak konsekwencji. Albo przeprowadzić działkę rolną na budowlaną za parę stów. Teraz wykopki uważają się za nadludzi, tak jakby stereotyp Polaka złodzieja i oszusta wziął się z nikąd. Cieszę się, że te czasy mamy już za sobą, ale wyśmiewanie całego narodu ukraińskiego za to że ich rząd nie potrafi się wyzbyć wpływów rosji jest po prostu słabe. Zaraz zaczną się komentarze, że mogą wyjść na ulicę i coś zrobić. Przypominam, że Polakom zajęło 8 lat obalenie rządu, który jawnie dążył od początku do dyktatury.

#gownowpis #ukraina #wojna
  • 105
@owsikalfred Na Ukrainie też jest sprzeciw, ale oligarchia plus mafia trzymają się mocno. U nas to ne społeczny sprzeciw wymusił zmiany, ale to zasługa UE, która zmusiła polskich polityków do wprowadzenia cywilizowanych standardów. Aby zachodnie firmy nie bały się inwestować. Polscy, tak samo jak Ukraińscy politycy sami sobie by nie nałożyli kagańca. I to jest największa zasługa UE o której zapominamy.
@Adamfabiarz: Oczywiście, że chciał wladzy absolutnej. Wprowadzenie pełnego autorytaryzmu to długi proces - wprowadzasz go krok po kroku - a pis dokładnie to robił - zresztą polecam się wsłuchać co mówi Kaczyński - on nigdy nie ukrywał swojej wizji państwa.

Nas uratowało w zasadzie tylko to, że pisowcy do samego końca (czyli do finalnego spłynięcia wszystkich głosów z komisji) wierzyli, że mimo wszystko bedą mieć samodzielną władzę lub ewentualnie przekupią kilku
  • 13
@mmmzzz: bzdury piszesz. W ukraińskiej krwi płynie ruskie zdziczenie a tego czas nie zmieni. Są jak muzułmanie którzy uciekają przed fanatyzmem religijnym do UE, żeby za chwilę powielić ten sam opresyjny schemat w kraju do którego przybyli.

Dlatego nawet jak pogonią ruskich będą się taplać dalej w tym gownie, bo taka jest ruska natura.


@papanostulos: To wytłumacz mi jak nagle z polskiego obywatela to "zdziczenie" wyparowało? U nas działo się
@mmmzzz: jedyne co zmieniło Polskę na kraj bardziej cywilizowany to wejście do UE. Po roku już był przeskok nie do ogarnięcia jak wyjechała patologia cała do Holandii i Niemiec () w końcu można było wyjść w Łodzi na ulicę wieczorem bez obaw o dostanie po ryju i zabranie dobytku z kieszeni
@owsikalfred: oni polaczku potrafili zorganizować majdan. ty pisu nie mogłeś obalić osiem lat.

I co takiego zrobiły polaczki lepiej od ukraińców? Że mieli farta być bardziej na zachodzie i dołączyć do UE?

Sorry, jestem dumny z Polski, ale widząc ludzi wypisujących takie brednie, to mam ochotę tylko na ryj splunąć. Jakies #!$%@? o braku woli.
Żałosne. polaczek chwilę temu jeszcze był śmieciowym krajem, na sekundę poczuł bogactwo i już czuje się
@mmmzzz: wszystko fajnie tylko myśmy się tych przywar pozbyli, a Ukrainą miała na to tyle samo czasu co my, z dużo lepszym wynikiem i zapleczem na starcie. Chcieliśmy dołączyć do zachodniego świata to dołączyliśmy.
Polska i Ukraina zaczynała z podobnego poziomu zarówno gospodarczego, jak i społecznego na samym początku lat 90. Różnica jest taka, że Polska wzięła się za pozytywne zmiany i w znacznej mierze się one dokonały, a Ukraina przez kolejne 3 dekady stała w miejscu i niewiele się zmieniła.

@mmmzzz: zapomniałeś dodać, że głównym tego powodem jest fakt, że Polska graniczy z Niemcami i od północy krajami skandynawskimi co pozwoliło nam zacieśnić współpracę
  • 3
@NapalInTheMorning: nie ja to napisałem :) Wiem, że Polska miała więcej wsparcia zachodu i uważam, że Polska mogłaby być teraz dla Ukrainy takim "starszym bratem" i zyskać na tym sporo w przyszłości, ale niestety nasi politycy potrafią tylko dawać i mam wrażenie, że nie do końca wiedzą co mogliby chcieć w zamian. Powinniśmy już starać się o pierwszeństwo w odbudowie Ukrainy i korzystać na tranzycie zboża i żywności przez nasz kraj