Wpis z mikrobloga

Jak to było? Wydajemy te 2% PKB na obronność, więc jesteśmy bezpieczni, Trump nam pomoże, niech się Niemcy boją o siebie.

Państwa wschodniej Europy nie otrzymają pomocy kosztem amerykańskiego podatnika - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną republikański kongresmen z Teksasu Chip Roy, przeciwnik pomocy finansowej dla Ukrainy.

- Co by pan powiedział krajom wschodniej flanki NATO, kiedy mówią, że głos przeciw ustawie oznacza opuszczenie europejskich sojuszników? - zapytał Roya Wrona.

- Może warto zapytać kraje członkowskie Sojuszu o ich składki. Sprawdziłem ostatnio, że Stany Zjednoczone wpłaciły 50 miliardów dolarów, a następny kraj - Niemcy - 18 miliardów. Jak pozostałe kraje wywiązują się ze swoich zobowiązań? - odparł kongresmen.

Dziennikarz zwrócił uwagę, że Polska płaci na swoją obronność. - Wiem. Niech Bóg błogosławi Polskę, bo ona robi to tak, jak trzeba. Kocham Polskę. Byłem w wielu wschodnich krajach. Byłem w Polsce, w Estonii. Spotykałem się tam z ludźmi ze wschodniej Europy. Prawdopodobnie kochają wolność bardziej, niż trzy czwarte amerykańskiego społeczeństwa. Chcę, żeby byli bezpieczni - zaznaczył Roy.


- Jednak nie otrzymają pomocy kosztem amerykańskiego podatnika, bez zmuszania zachodu Europy do wsparcia wschodnich członków Sojuszu. Od tego należałoby zacząć - dodał.

https://tvn24.pl/swiat/usa-pakiet-pomocy-dla-ukrainy-republikanski-kongresmen-chip-roy-komentuje-st7772059
#nato #usa #osja #ukraina #wojna
  • 34
  • Odpowiedz
@JPRW: Nie widzę problemu. W trybie natychmiastowym powinno się wszystkie kontrakty zbrojeniowe z USA zawiesić i postawić na sprzęt koreański, francuski, angielski. Tak samo powinny zrobić inne kraje europejskie. Szybko amerykańcom zmieni się retoryka :)
  • Odpowiedz
Jak to było? Wydajemy te 2% PKB na obronność, więc jesteśmy bezpieczni, Trump nam pomoże, niech się Niemcy boją o siebie.


@JPRW: a o co my sie mamy bać jak rosja sobie z ukraina poradzic nie moze? JPRW jak zawsze w formie, ruski agent
  • Odpowiedz
@Grzesiok: tak, bo Korea Płd, Francja i UK mają taki potencjał produkcyjny sprzętu wojskowego co USA i takie stany magazynowe na sprzedaż xD

@JPRW módlmy się by Ukraina była w stanie bronić się jak najdłużej
  • Odpowiedz
@JPRW: no i co z tego cytatu wynika? że przeciwnik finansowania Ukrainy który tam ma uja do gadania bo USA mocno finansuje (mimo tego, że on jest przeciwny) wypowiada się na temat tego, że on by pewnie chciał aby pomoc amerykańskiego podatnika była wspólna z pomocą krajów zachodnich a nie bez względu na to (choć pewnie będzie bez względu na to),

czyli zwyczajowe naciski na kraje nie-graniczące z ruskimi aby
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 5
@SpalaczBenzyny: Wynika z tego to, że Partia Republikańska coraz bardziej przesuwa się na pozycje izolacjonistyczne, a słowa Trumpa są tego tylko przejawem, a nie sednem problemu. W perspektywie konfrontacji z Chinami Republikanie uważają co najmniej, że obrona Europy powinna być w gestii samej Europy, a może nawet, że warto Europę w ogóle odpuścić i skoncentrować się na Pacyfiku. W tej perspektywie NATO i potencjalne zaangażowanie wojskowego w obronę sojuszników jest
  • Odpowiedz
@JPRW: tylko to wcale nie wynika z tekstu który zacytowałeś i o którym rozmawiamy,

na marginesie, zacytowałeś przeciwnika pakietu pomocy,
może teraz warto zacytować jakiegoś zwolennika pakietu? w końcu przeszedł on przez senat więc pewnie jacyś są
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@SpalaczBenzyny: Za wsparciem Ukrainy są Demokraci, a od miesięcy blokują je republikanie, którzy przy okazji regularnie podważają podstawy funkcjonowania NATO, a mają spore szanse na przejęcie władzy w listopadzie. Matematykę zostawiam tobie.
  • Odpowiedz
@JPRW: Amerykańskie konserwy to wyjątkowy gatunek debili. II wojna światowa niczego ich nie nauczyła.
Najpierw izolacjonizm, potem ryk bo Niemcy zapanują nad światem. Teraz rolę Niemiec odegrają Rosja i Chiny.
Oni się nie nauczą, że nie żyją na innej planecie.
  • Odpowiedz
@lokichapo: Rosja nie musi z nami wygrać żeby doszło do tragedii, wystarczy że będą walczyć na naszych terenach. Jest się czego obawiać i trzeba dbać o sojusze i własną obronność.
  • Odpowiedz
@Arboree: kocham takie podejście, aaaa Polska to nic nie może bo państwo z kartonu. Polecam zobaczyć jak wyglądały działania polskiego rządu w stosunku do USA w sprawie dołączenia do NATO.
  • Odpowiedz
@dupox: imo Polska zawsze będzie pod niemym szantażem - albo nam się sprzedajecie albo radźcie sobie sami z Rosją. Tyle im oddaliśmy wyjeżdżając na misje na Bliski Wschód i nadal, niewiele na tym ugraliśmy. Chyba jesteśmy skazani na bycie miłym "tak proszę pana, oczywiście proszę pana" wobec Ameryki.

Nie mówię że jestem temu przeciwny, to jedyne sensowne wyjście. Po prostu znajdujemy się w nieciekawym miejscu w Europie
  • Odpowiedz
@JPRW: Kurde, ale mi glupio. Jak Bartosiak wiele miesięcy temu mówił, że USA mogą olać Europę, to wraz z wieloma wybitnymi analitykami, myślałem, że jest szurem i straszy wojną. A tymczasem proroctwo się sprawdza
  • Odpowiedz