Wpis z mikrobloga

Jak to było? Wydajemy te 2% PKB na obronność, więc jesteśmy bezpieczni, Trump nam pomoże, niech się Niemcy boją o siebie.

Państwa wschodniej Europy nie otrzymają pomocy kosztem amerykańskiego podatnika - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną republikański kongresmen z Teksasu Chip Roy, przeciwnik pomocy finansowej dla Ukrainy.

- Co by pan powiedział krajom wschodniej flanki NATO, kiedy mówią, że głos przeciw ustawie oznacza opuszczenie europejskich sojuszników? - zapytał Roya Wrona.

- Może warto zapytać kraje członkowskie Sojuszu o ich składki. Sprawdziłem ostatnio, że Stany Zjednoczone wpłaciły 50 miliardów dolarów, a następny kraj - Niemcy - 18 miliardów. Jak pozostałe kraje wywiązują się ze swoich zobowiązań? - odparł kongresmen.

Dziennikarz zwrócił uwagę, że Polska płaci na swoją obronność. - Wiem. Niech Bóg błogosławi Polskę, bo ona robi to tak, jak trzeba. Kocham Polskę. Byłem w wielu wschodnich krajach. Byłem w Polsce, w Estonii. Spotykałem się tam z ludźmi ze wschodniej Europy. Prawdopodobnie kochają wolność bardziej, niż trzy czwarte amerykańskiego społeczeństwa. Chcę, żeby byli bezpieczni - zaznaczył Roy.


- Jednak nie otrzymają pomocy kosztem amerykańskiego podatnika, bez zmuszania zachodu Europy do wsparcia wschodnich członków Sojuszu. Od tego należałoby zacząć - dodał.

https://tvn24.pl/swiat/usa-pakiet-pomocy-dla-ukrainy-republikanski-kongresmen-chip-roy-komentuje-st7772059
#nato #usa #osja #ukraina #wojna
  • 34
Ja to się zastanawiam jakim trzeba być półmózgiem żeby chcieć żeby wygrał Biden. Człowiek, który ma problem złożyć jedno sensowne zdanie do kupy.
Jeszcze nikt z Was nie zauważył, że to właśnie polityka obecnej władzy USA prędzej doprowadzi do eskalacji niż Trump.
Pewnie jeszcze popieracie wspólna armię Europejska...XD
@PANZER_DIVISION_DAS_AUTISMUS: meh. Powinniśmy sobie zadać pytanie czy faktycznie polityka zagraniczna US która jest prowadzona przez personel pentagonu który pracuje tam od dziesiątek lat jest tak łatwo zmienna w zależności od prezydenta. Trump przed wyborami w 2016 tyle mówił o amerykańskich żołnierzach ginących za interesy demokratów na bliskim wschodzie a wycofano wojska z Afganistanu dopiero po objęciu władzy przez Bidena. Imo tam jest gra na użytek polityki wewnętrznej.
@dupox: gdzie ja napisalem, ze Rosja z nami wygra/moze wygrac? mnie po prostu smiesza ludzie, ktorzy cisneli beke z ruskich, ze z ukraina sobie poradzic nie moga, a teraz pisza jakies posty z bolem dupy, ze w razie W USA nam nie pomoze. a wczesniej smiechy chichy, armia alkoholikow, iwan my sie was nie boimy itp. XDDDDD
@Grzesiok: Chłopie, te wydatki Polski, to Amerykańców grosze, przecież my wydajemy na całe wojsko 30 mld dolarów, to ile na sprzęt będzie? z 5 miliardów rocznie w USA na sprzęt? A oni na wojsko wydają 950 miliardów dolarów...
Te nasze zakupy to dla nich jest pierd motyla, tutaj w ogóle nie chodzi o wydatki Polski, tylko o wydatki największych gospodarek UE.
@Grzesiok: Kraje Europy Zachodniej łącznie wydają 350 miliardów, z czego większość też idzie na pensje i własny sprzęt, a zakupy amerykańskiej broni to może ze 30 miliardów rocznie w sumie, a mówimy u kraju który na pomoc Ukrainie już teraz wydał coś w okolicy 100 miliardów $.