Wpis z mikrobloga

Jestem ciekawy jak Polska poradzi sobie jak zakonczy sie swiatowa recesja/stagflacja. Pozostajac stricte w kontekscie #nieruchomosci, jesli doplaty beda sie ciagnac w nieskonczonosc i odetnie sie kroplowke to ciezko mi sobie wyobrazic jak sytuacja mialaby wygladac pozytywnie w sytuacji gdy nieruchomosci/budownictwo/bankowosc generuja nam dobrze ponad kilkanascie % pkb, ogolnie ciezko mi byc optymistycznym juz #!$%@? od stricte sytuacji na rynku mieszkaniowym #ekonomia #finanse
  • 11
  • Odpowiedz
  • 14
@ElMatadore skończy się tak jak w Anglii czy Irlandii bo idziemy tą samą ścieżką. Coraz większe nierówności społeczne, coraz mniej mieszkań będzie się budowało pomimo że będą one coraz droższe i gorsze. Problem demograficzny będzie się pogłębiał więc trzeba będzie sprowadzać coraz więcej imigrantów.
  • Odpowiedz
  • 10
@PanKapibara ale my jesteśmy jakieś 15-20 lat za nimi, dopiero wchodzimy w tą ścieżkę jaką oni szli.

Irlandia przed kryzysem 2008 budowała mieszkania na potęgę tak jak Polska teraz i obecnie jest tam #!$%@?.

U nas to dopiero początek problemów, a robimy to samo co oni. Pompujemy kase deweloperom, rentierom, landlordom i spekulantom jako odpowiedź na kryzys. Zamiast wyciąć raka to go tuczymy. Irlandia i Anglia zrobiły to samo i już mają
  • Odpowiedz
@mookie: tak się nie skończy. Bo po pierwsze UK to kraj o wielkich wpływach politycznych na świecie, w którym znajdują się siedziby setek korporacji międzynarodowych i do którego lgną i lgnąć będą wykształcone osoby z całej prawie 8 miliardowej Ziemi. Stąd ceny w Londynie mają swoje podstawy. Po drugie UK i Irlandia są wyspami i import materiałów na nie zawsze będzie droższy niż wykonanie czegoś na kontynencie.
W Polsce są ogromne
  • Odpowiedz
@ElMatadore: Może nas czekać scenariusz Kanadyjski gdzie po pompie w 2008 ceny nie zaliczyły korekty tylko dalej rosły i uwaga rosną po dziś dzień, niby wiem, że Polska nie kanada i że nie dajemy za zakup nierucha obywatelstwa ale im więcej napływa emigrantów tym droższe mieszkania bo ukraińcy i białorusini nie będą na #!$%@? tylko w TOP5 ewentualnie pod jak ich nie stać.
  • Odpowiedz
@mookie: no nie wiem, Polska w porównaniu do państw zachodnich nie jest ostatnim miejscem w łańcuchu pokarmowym. To tak jakby ktoś się dostał do USA i chciał zostać w Missisipi.
Z tymi imigrantami to też takie przyjęcie - problem demograficzny guzik imigranci.
W UK sporo osób przyjeżdżało z kilku powodów. A) Topowe zarobki B) Język (każdy się uczy angielskiego C) Byłe kolonie. U nas sytuacja jest inna. Mieliśmy spory przypływ imigrantów
  • Odpowiedz