Wpis z mikrobloga

Pytanko, które ofc zadam doradcy podatkowemu (jeśli znacie jakichś spoko to chętnie przyjmę polecajki), ale pomyslałem, że ktoś może się podzielić doświadczeniem. Pytanie w skrócie to jak najlepiej kupić auto na jdg :)

Obecnie mam przychód ~350k +VAT rocznie na JDG, ryczałt 8,5%. Chcę kupić auto używane/nowe w tym roku, mam ~2 tygodnie na ewentualną zmianę opodatkowania jeśli bardziej się opłaca. Kwota, którą chciałem przeznaczyć byłaby ok 150k jeśli zostałbym na ryczałcie, jeśli jednak opłaca się przejść na skalę i da się jakoś odliczyć większe kwoty to do 200k.

1. Czy limit 150k to faktyczny limit przy odliczeniach czy są na to obejścia np. przy leasingu? Tam z kolei dochodzą koszta leasingu, ale słyszałem, że da się jakoś ogarnąć, żeby raty leasingu i ubezpieczenia odliczać w 100%?
- czy w ten limit wliczają się też inne koszta związane z utrzymaniem jak serwisy, paliwo, naprawy, wymiany części etc?
2. Czy opłaca się przejść na skalę podatkową, żeby odliczyć taki koszt od przychodu? Nadal wpadałbym w próg podatkowy 32% przy skali, przy ryczałcie z kolei wpadam w najwyższy próg ZUS no i brak kosztów.
3. Co jeszcze rozważyć, czym się zainteresować żeby zoptymalizować taki zakup?

#przedsiebiorczosc #jdg #dzialalnoscgospodarcza #podatki
  • 7
  • Odpowiedz
@typowyOn:
1. Przy elektryku limit jest wyższy, wazna jest tylko kwota na fakturze i potem inne koszty rozliczasz w tej proporcji, czyli jak kupisz auto za 300k to odliczysz tylko połowe kosztów
2. Raczej sie nie opłaca, opłacało sie pod koniec 2022 jak pół roku sie robiło na ryczałcie a pół na ogólnych. Zalezy ile masz innyc hkosztów itp, trzeba by przekalkulowac ale przy ryczałcie 8,5% będzie cieżko

Najlepszym sposobem jest
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1, @ksjoc_zakony
1. Czyli jak wezmę leasing i na fakturze mam wpłatę początkową i potem raty, to w limit wlicza się np. wpłata własna w 2024 i raty w 2024, a potem w 2025 raty w "kolejny" limit 150k, potem np. wykup w 2026 w kolejny "limit 150k"?
2. Auto za gotówkę albo leasing z wykupem, chyba nie opłaca się go nie wykupić (chyba, że cesja). Jeśli mam gotówkę na auto,
  • Odpowiedz
@typowyOn:
1. Nie. Jeśli masz auto za poniżej 150k to normalnie odliczasz faktury z danego roku w tym roku z którego są. Ale jak masz audo droższe np 450k to odliczasz od podatku tylko 1/3 każdej faktury leasingowej do końca umowy leasingowej
2. Leasing daje 2 przewagi:
a) biorąc leasing możesz w 2 lata zamortyzowac cąłe auto a nie w 5. Bo kupując za gotówke możesz odliczyć od podatku tylko 20%
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: brzmi jakby leasing i zostanie na ryczałcie opłaca się najbardziej, bo w takim razie 20% kosztu auta nie obniży mi wystarczająco dochodów, żeby zapłacić mniej podatku na skali niż na 8,5% ryczałcie :thinking:
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: wiesz jak jest z VATem przy zakupie auta? VAT płacę co miesiąc, 50% VAT od auta które mogę odliczyć, będzie w moim przypadku wyższe niż miesięczny VAT, który płacę. W takim przypadku co miesiąc to odliczam w wysokości VAT, który normalnie bym zapłacił?
  • Odpowiedz
@typowyOn odliczasz 50% VAT, na VAT nie ma limitu więc kupując auto za milion możesz odliczyć 115tys VAT. Masz 2 możliwości, albo składasz wniosek do US o zwrot nadpłaconego VATu, ale to często kończy się kontrolą, albo w kolejnych miesiącach nie płacisz VAT aż wyzerujesz nadpłatę VATem na wystawianych fakturach
  • Odpowiedz