Wpis z mikrobloga

#wosp przez 30 ponad lat zebrał 1.75 mld złotych, stanowi to oszałamiające 0.89% budżetu NFZ na rok 2024.
Moim zdaniem WOŚP obecnie stanowi pomnik nieudolności polskich rządów w obszarze służby zdrowia z okresu transformacji.
W skali potrzeb całego kraju kwota zbierana corocznie po prostu nie ma znaczenia, na organizacji tego zarabia po prostu grono osób zebranych wokół organizatora, no bo przecież to wszystko nie jest za darmo robione i dobroczynnie.
#niepopularnaopinia
  • 55
  • Odpowiedz
@jasha: I dzieki temu 0,89% niejedno dziecko przezylo ktore bez tego by nie prezylo bo inkubatorow by nie bylo.

Oj niechcialbym byc w Twojej skorze jak bys to powiedzial prosto w oczy rodzicom ktorych dziecko przezylo tylko i wylacznie bo bylo uratowane sprzetem z serduszkiem.

NFZ dostaje w #!$%@? hajsu a ludzie i tak chodza prywatnie. A na NFZ korzystaja ze sprzetu zakupionego przez WOSP.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kinson dokładnie ten sam mem można zrobić tylko napisać Owsiak dobry, ale to nic nie znaczy

@gorzki99 nie powiedziałem, że WOŚP nic dobrego nie zrobił, ani, że sprzęt przez nich kupiony nie uratował iluś tam żyć. Chodzi mi o to, że Polska jest już na tyle rozwiniętym krajem, że nie ma potrzeby organizowania narodowej zbiórki na sprzęt medyczny, bo Polskę stać na każdy sprzęt, a zbiórka i tak odbywa się co miesiąc,
  • Odpowiedz
Chodzi mi o to, że Polska jest już na tyle rozwiniętym krajem, że nie ma potrzeby organizowania narodowej zbiórki na sprzęt medyczny, bo Polskę stać na każdy sprzęt, a zbiórka i tak odbywa się co miesiąc, bo oddajemy na to 9% swoich przychodów w postaci składki zdrowotnej.

Dlaczego w innych krajach nie ma takich zbiórek?


@jasha: Nie ma potrzeby na taka zbiorke a dzieki niej ludzie przezywaja - jakby nie ona
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 słowo klucz to personel medyczny, a raczej jego brak, a nie brak sprzętu. Stoję na stanowisku, że Polskę stać na każdy sprzęt, a ta zbiórka to niepotrzebny relikt, ale fajnie się sprzedający i dający korporacjom i fundacjom łatwe i tanie łatki dobroczynnosci, którymi mogą się poobklejać.
  • Odpowiedz
słowo klucz to personel medyczny, a raczej jego brak, a nie brak sprzętu.


@jasha: Miras ja nie pisze bajek. Przyklady ktore Ci podalem przerabialem osobiscie.
Problemem jest organizacja a nie brak czegokolwiek.

Policz se na szybko czas i koszty:
W austrii we wiosce zabitej dechami zwykly "bergdoktor" (taki lekarz POZ "od wsystkiego") w 10 min przeplukal mi ucho.

W polsce musisz isc do lekarza poz po skierowanie, potem do specjalisty ktory
  • Odpowiedz
@jasha: Polski nie stać na nic, przecież cały czas jesteśmy na minusie i tylko powiększamy zadłużenie.
Te 0.89% jest potrzebne, bo pozwala kupić najnowszy sprzęt którego NFZ by nie kupiło! No i sam fakt że mamy taką ogólnokrajową akcje też robi dobrą robotę jeśli chodzi o budowanie postawy obywatelskiej.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 to o czym piszesz to są dowody anegdotyczne, być może trafiłeś na lekarza który akurat się na tym znał, a być może tam to standardowa procedura na NFZ. Teraz w PL możesz w ramach poz i opieki koordynowanej zrobić nawet echo serca jeśli trzeba.
Wiesz co zrobiły Niemcy i inne kraje zachodnie po wejściu Polski do UE? Ściągnęli tyłu lekarzy z Polski ilu byli w stanie, w ramach jak mówisz ZARZĄDZANIA.
  • Odpowiedz
@jasha: Mówi że największy problem to brak personelu do obsługi tego sprzętu, zresztą nie wiem jak stoi konserwacja i przeglądy tych aparatur, kupić sprzęt żeby se stał bo nie stać na obsługę to trochę sztuka dla sztuki.
  • Odpowiedz
W polsce musisz isc do lekarza poz po skierowanie, potem do specjalisty ktory Ci to ucho przeplucze.

Angazujesz 2 lekarzy, zajmujesz miejsce w kolejce do specjalisty po zabieg ktory zrobic moze kazdy lekarz. Specjalista za usluge bierze wiecej niz lekarz poz. I teraz policz koszta jakie poszly z systemu na to w austrii a w pl.


@gorzki99: Bo to trzeba na spokojnie, tak jest wszędzie i nie tylko u lekarzy.
Zresztą
  • Odpowiedz
to o czym piszesz to są dowody anegdotyczne, być może trafiłeś na lekarza który akurat się na tym znał, a być może tam to standardowa procedura na NFZ. Teraz w PL możesz w ramach poz i opieki koordynowanej zrobić nawet echo serca jeśli trzeba.


@jasha: Miras. KAZDY lekarz zna sie na przeplukaniu ucha. To jest podstawa podstaw i sam bys se to mogl zrobic. Nie bedac lekarzem. Jest jeden warunek -
  • Odpowiedz
Zresztą pójdziesz prywatnie zapłacisz te 150 i w pół godziny cię obsłuży bo na prywatnym to czas to pieniądz i trzeba optymalizować zyski, a w publicznym to zarobisz tyle samo, nie ważne czy 30 czy 10 więc po co się przemęczać.


@Kiciuk: A Ty myslisz ze jak poszedlem? Tylko ze dopiero 3 lekarz do ktorego sie dodzwonilem mial termin na pojutrze. Pozostali 2 tygodnie.

Serio mi sie to w glowie nie
  • Odpowiedz
@jasha: Dla mnie WOŚP ma też wymiar społeczny, takie mini swięto narodowe, które kojarzy się z czymś pozytywnym, spełnieniem dobrego uczynku, byciem częścią grupy, ktora robi coś dobrego. Każdy kto chce może dobrowolnie, nie w formie podatku, dorzucić się do jakiegoś konkretnego, wymiernego celu, a nie do puli NFZ, gdzie nie wiesz co się stanie z twoimi pieniędzmi. Jasne że fundacja ma swoje koszty, ale wszystko jest udokumentowane.
  • Odpowiedz
  • 0
@Antibambino: dokładnie tak, teraz podobno ma to finansowanie TVP zostać obcięte na co liczę bardzo mocno, to może się znajdzie trochę kasy dodatkowej na NFZ.
@gorzki99 czepiłeś się tego ucha jakby nie wiem o czym miało to świadczyć. Moja teza jest taka, że zbiórka taka jak w #wosp jest w Polsce niepotrzebna i żaden austriacki lekarz płuczący uszy od ręki tego nie zmieni.
  • Odpowiedz
kasy dodatkowej na NFZ.


@jasha: Problem w tym, że NFZ jest w stanie przeżreć każdą ilość dodatkowej kasy bez korzyści dla pacjenta. Tylko głęboka reforma, ale nikt na to nie ma jaj, bo mogłoby się wiązać z przegraną w kolejnych wyborach.
  • Odpowiedz
czepiłeś się tego ucha jakby nie wiem o czym miało to świadczyć


@jasha: To pozwol ze wytlumacze.
Czepilem sie tego ucha bo:
a) mnie to dotyczylo
b) doskonale pokazuje dlaczego NFZ nie dziala.

Jak NFZ ma dzialac jak w takim prostym przypadku przepierdziela pieniadze? To co jest z bardziej skomplikowanymi przypadkami?

O czym to ma siwiadczyc? O tym ze to samo mozna zrobic za X a w pl sie to robi
  • Odpowiedz