Wpis z mikrobloga

Jako przedstawiciel młodego pokolenie chciałbym jednego komunistę w rządzie. Takiego który jak Gierek zacznie hurtowo budować zaplanowane osiedla z prefabrykatów powstałych w fabrykach.

Niech sobie deweloperzy budują lepsze i ładniejsze domy oraz mieszkania. Lud pracujący (klasa niska i średnia) powinien mieć dostęp do realnych cenowo mieszkań. Nawet niech państwo bierze 15% w ramach prowizji - i tak będzie o wiele taniej.

A i zanim ktoś zacznie narzekać - to jest lepsze niż wszelkie dopłaty do kredytów, jakieś dopłaty do wynajmu które zwiększają pobyt, bez zwiększania podaży. W domach zbudowanych za Gierka (tzw. Wielka Płyta) mieszka kilkadziesiąt procent Polaków. Może budowlańcy robili je byle jak (taki klimat w PRL był), ale za to była zaplanowana wszelka infrastruktura. Była zieleń, była przestrzeń między blokami, były budynki użyteczności publicznej.

#takaprawda #nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 35
@jazmojegopokoju: nie pytam skąd weźmie pieniądzę, bo oczywiste że od obywateli...
Tylko jak to miałoby rozładować bańkę?

Pod koniec dnia to kolejny program w stylu mieszkanie dla młodych czy kredyt 2%. Formalnie się różnią ale w praktyce znowu jest to zrzuta społeczeństwa by nieliczni mieli taniej.

I jak wiemy wszystkie takie programy windują ceny a nie obniżają...
@jazmojegopokoju: państwo nie wyczaruje z kapelusza robotników, majstrów, koparek i betonu. Będzie musiało to wszystko skupić na bieżącym rynku. Płacąc więcej niż prywatni deweloperzy.

Skoro dla deweloperów będzie mniej to podaż utrzyma się na tym samym poziomie przy jednoczesnym wzroście kosztów. Czyli ceny poza pro gramem tylko wzrosną.
@jazmojegopokoju Państwo nie powinno się pchać w biznes tylko ograniczyć do administracji i bezpieczeństwa.

Poza tym wszystko czego tknie się państwo jest drogie i kiepskiej jakości, bo najgorzej wydaje się cudze pieniądze na cudze cele. Masz przykład programu mieszkanie+ gdzie właściciele narzekają, że umowy są tak skomplikowane, że nawet szyby do wanny sobie nie mogli bez pozwolenia do montować, a ostatecznie koszty najmu czy odkupu tej pisowskiej kupy wyszły wyższe niż na
Państwo nie powinno się pchać w biznes tylko ograniczyć do administracji i bezpieczeństwa.


@Tytanowy_Lucjan: sieci kolejowe, drogi również ma budować prywatny inwestor? Gdyby tak było do dzisiaj gówno by powstało w tym temacie po upadku PRL.
@jazmojegopokoju: wyobraź sobie, że ja kupiłem mieszkanie 60 m2 z rynku wtórnego za 210k 3 lata temu. Dojazd do pracy żony 15 min dłuższy, u mnie nic się nie zmieniło.
Ofert tanich mieszkań jest jeszcze trochę, ale nikt tego nie chce. Wczoraj za 410k znalazłem 90 m2. Jakoś te ogłoszenia wiszą bo nikt nie kupuje bo wszędzie daleko, znaczy do pracy, MPK nie ma, ale są busy.
Wykopki mówią, że klitki
@Sabarolus Tu mnie masz. USA pokazało, że wolny rynek w medycynie to patologia zdychania pod murem szpitala, więc na ten element socjalizmu jestem w stanie się zgodzić i płacić przez kilkanaście lat na innych oraz nie korzystać z usług by w razie jakiegoś ciężkiego własnego przypadku nie zostać z ręką w dupie.

Także podsumowując tak dla państwa w:
- medycynie
- administracji
- prawie i porządku (bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne)
- podstawowej