Wpis z mikrobloga

Jedyny przepis na chleb na zakwasie jakiego będziecie potrzebować w życiu
Chleb który zmienił moje życie bo od 2 lat piekę go regularnie i właściwie przestałem kupować chleb w piekarniach, a przepis z sukcesem wędruje po rodzinie i zarówno moja mama jak i moja teściowa przerzuciły się na pieczenie w domu po spróbowaniu tego chleba. Nie jadłem nigdy lepszego chleba z żadnej piekarni. Przepis wzięty z tego filmu i lekko zmodyfikowany.

Zrobienie tego chleba jest bardzo proste, chociaż przepis wydaje się skomplikowany, ale nic się nie bójcie. Zrobicie 2-3 razy i wchodzi w krew tak że można robić z zamkniętymi oczami.
Potrzebny jest zakwas, który można zrobić samemu, np. ja korzystałem z tego przepisu, ale można też popytać na różnych grupach lokalnych na fb bo ludzie się dzielą.
Potrzebne też będzie naczynie do wyrastania chleba, można kupić koszyczek ratanowy ale nada się też po prostu miseczka ze ściereczką w środku!
Chleb piecze się w zamykanym naczyniu - może być naczynie żeliwne (ja używam takiej brytfanny) albo garnek rzymski.

Rano, w dniu w którym chcemy robić chleb karmimy zakwas mąką i wodą w proporcji 1:1 żeby ok. 16-17 mieć dobrze wyrośnięty i bąblujący zakwas którego będzie ok. 200-220g.

Składniki na chleb:
- 360g ciepłej wody
- 18g soli
- ok. 190g aktywnego zakwasu (zostanie w słoiku jakieś 20g które będzie można rozrobić następnym razem jak będziecie robić chleb)
- 560g mąki chlebowej z dużą zawartością białka (glutenu) - ja kupuję z młyna Ciechanowiec ale każda mąka która ma te 13-14% glutenu będzie dobra.

1. Rozpuszczamy w wodzie sól i zakwas, mieszamy aż się rozpuści. Dodajemy mąkę i mieszamy najpierw łyżką, a potem mokrą ręką aż do połączenia składników. Będzie się bardzo kleiło do rąk i tak ma na razie być. Przykrywamy miskę i odstawiamy na godzinę.
2. Po godzinie odsłaniamy i robimy coś co się nazywa stretch&fold - bierzemy w rękę ciasto z boku, naciągamy i zakładamy na wierzch tak jak jest to pokazane na tym obrazku. Powtarzamy z 4 stron ciasta. Ciasto będzie się już zauważalnie mniej kleić do rąk.
3. Po kolejnej godzinie powtarzamy krok 2. Na tym etapie ciasto właściwie nie klei się już do rąk.
4. Zostawiamy do wyrośnięcia - w zależności od temperatury w kuchni będzie to od 4 godzin (latem) do 6-7 (zimą). Skąd wiadomo że jest ok? Ciasto odpowiednio wyrośnięte powinno zwiększyć objętość o min. 50% i trząść się jak galaretka.
5. Wykładamy ciasto na stolnicę i kulamy z niego bochenek - technika pokazana na filmie od 3:20. Potem wkładamy do koszyczka (opisany we wstępie) i na noc do lodówki.
6. Rano nagrzewamy piec do 260C a w środku umieszczamy naczynie (opisane we wstępie), żeby się nagrzało.
7. Wyciągamy chleb z lodówki i robimy na nim nacięcie żyletką (inaczej chleb podczas pieczenia pęknie w losowym miejscu). Wkładamy do nagrzanego naczynia i zamykamy
8. Pieczemy 18 minut w 260C pod zamknięciem, a następnie obniżamy temperaturę do 230C i pieczemy jeszcze ok. 23 minuty, do osiągnięcia pożądanego koloru - jak lubimy ciemniejszy to można przytrzymać minutę, dwie dłużej.
9. Po wyciągnięciu z pieca czekamy minimum godzinę aż ostygnie.

Na zdjęciu niżej różne bochenki które upiekłem z tego przepisu. Można zrobić chleb okrągły lub podłużny, i robić wzorki przy nacinaniu. Ja lubię proste "kłosy".

#gotujzwykopem #chleb #pieczzwykopem #jedzzwykopem #przepisy
RozkalibrowanaTurbopompa - Jedyny przepis na chleb na zakwasie jakiego będziecie potr...

źródło: chleb_

Pobierz
  • 90
@pluktrux: jeśli robisz zakwas od zera, to zajmuje ok. tydzień żeby w miarę "dojrzał" i dało się na nim robić chleb. Ja zrobiłem z tego przepisu, pracuje już od 2 lat. Fajne jest to że jeśli nie pieczemy chleba to może stać w lodówce nawet miesiąc i wystarczy go potem raz albo dwa nakarmić i wraca do formy, więc nie trzeba za każdym razem robić nowego. Można też ususzyć i potem
RozkalibrowanaTurbopompa - @pluktrux: jeśli robisz zakwas od zera, to zajmuje ok. tyd...
@RozkalibrowanaTurbopompa trochę dużo tego zakwasu, ale rozumiem ilość skoro zaczyn dojrzewa tylko godzinę i to jeszcze z solą. Ja robię zaczyn w proporcji zakwas:mąka:woda około 1:4:5 tylko dojrzewam go tak z 12+ godzin a sól dopiero po godzinie autolizy i potem mieszanie, składanie itd. Orkisz Frankenkorn 630 i 1850 w proporcji 9:1, hydro 65%. Ale sztuki Ci bardzo ładne wychodzą - grunt, że swoje i smaczne.
patatier - @RozkalibrowanaTurbopompa trochę dużo tego zakwasu, ale rozumiem ilość sko...

źródło: temp_file5089459590911379364

Pobierz