Wpis z mikrobloga

Hej spece od #mikrotik

Czy aby mieć dostęp do hostów przez nazwę zamiasts IP - to jedyny sposób to skan dhcp i dodawanie do static IP?
Czy może źle googluje i znajduje złe podpowiedzi.
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@Tfuj_ex: To to wiem. DIG mi zwrcaca, ze uzywam swojego dns. Ale jak strzele "DIG hostname" czy tez "DIG hostname.lan" to nie zwraca mi IPka.
Jak juz dodam do listy statycznej, to mam poprawna odpowiedz.

Tez mi się wydawało, ze wystarczy tylko przeslac wlasny dns przez dhcp. (to jedna z pierwszych rzeczy ktora robie ustawiajac mikrotika)
  • Odpowiedz
  • 0
@spevil: Nie mam. Testowalem tez z 'lan'.
No ogolnie jak dodam jako statyczny DNS to ladnie mi odnajduje. Po samym hostname nie.

Znalazlem cos takiego:

By default, ROS DNS server doesn't ingest host names from DHCP server. If you want this to happen, you have to create a ROS script which is then run on DHCP lease etc. Search through this forum, there are a few examples to be found.


No
  • Odpowiedz
@mccloud: Dodajesz po prostu w #ip:DNS.Static wpisy z łapy, a na kompie używasz DNS z mikrotika i działa. Dodawaj całe adresy (hostname.lan) w DNS, chyba że masz plan dopisywać sobie searchdomain na końcówkach (ale nie polecam, lepiej używaj normalnych pełnych adresów, mniej problemów).
  • Odpowiedz
  • 0
@annotate: No właśnie tak robie - tylko automatem (jako lease-script), na początek wystarczy:

if ($leaseBound = 1) do= {
/ip/dns/static add address=$leaseActIP name=$"lease-hostname"
}

if ($leaseBound = 0) do= {
/ip/dns/static remove [/ip/dns/static/ find name=$"lease-hostname"]
}
  • Odpowiedz