Wpis z mikrobloga

Kurna, wszyscy krzyczeli, że Glapa pod trybunał bo obligacji państwowych nakupował, aaa konstytucjaa, to Glapa posypał głowę popiołem i mówi, dobra rozumiem sprzedam te obligi w pizzdiets, nie będęm już rzondów finansował. I co się stało? Wszyscy się drą że Glapa rzont atakuje i chce nasz kraj, polskęę do ruiny finansowej doprowadzić.

Jak zyć xD


#nieruchomosci #gospodarka #nbp #gielda
  • 48
@MirekStarowykopowy: No wybacz, ale 40% mniej wartości pieniądza w 4 lata nie oznacza ogórka droższego o 30 gr, tylko nieruchomość która z ceny 500 tys. zdrożała do 700 tys., samochody które zdrożały ze 100 tys. do 140 tys. i zaburzenie wielu procesów w gospodarce (ceny w rzeczywistości skaczą bardziej, bo inflacja jest wykorzystywana przy okazji do zwiększania marż).
natomiast inflacja wcale nie zbliża się długookresowo do celu (kto oglądał ostatnią konferencję Glapińskiego to słyszał).


@jacos911: nie można traktować inflacji jako centrum układu słonecznego, nie wszystko musi się kręcić wokół niej jak inne parametry są ok, wachlowanie stópkami to nie jedyna metoda walki z inflacją, a na pewno nie zadziała do walki z inflacją podażową. Niezależne politycznie banki centralne to jest oksymoron, musicie to zaakceptować w końcu.
No wybacz, ale 40% mniej wartości pieniądza w 4 lata nie oznacza ogórka droższego o 30 gr, tylko nieruchomość która z ceny 500 tys. zdrożała do 700 tys., samochody które zdrożały ze 100 tys. do 140 tys. i zaburzenie wielu procesów w gospodarce (ceny w rzeczywistości skaczą bardziej, bo inflacja jest wykorzystywana przy okazji do zwiększania marż).


@jacos911: wysłałęm ci dane które pokazują, że to nic strasznego jak płace rosną szybciej.
Od wielu lat trzymają negatywne realne stopy procentowe co powoduje wzrost cen nieruchomości.


@jacos911: Mocne spłycenie, temat jest znacznie bardziej złożony niż negatywne stopy.
Wynajem opodatkowany jest 8% ryczałtem, a zyski kapitałowe 19% belką. Samo to sprawia, że wolny kapitał chętnie płynie w stronę nieruchomości.
Kolejna kwestia to trendy cenowe - na nieruchomościach średnioterminowy trend jest wzrostowy i zachęcający, więc ludzie podłączają się do ruchu, nie ma znaczenia czy to owczy
@MirekStarowykopowy: NBP dba o wartość pieniądza i to jest jego mandat, powinna być apolityczna. Ty w sumie próbujesz cały czas przekonać mnie, że nie powinno tak być. Ja uważam że Polska to rozwinięty kraj, którego stać na prowadzenie odpowiedzialnej polityki monetarnej i wszyscy zasłużyliśmy na lepszego prezesa niż Glapiński.
wszyscy zasłużyliśmy na lepszego prezesa niż Glapiński


@jacos911: Tak samo wszyscy zasłużyliśmy na ładną pogodę w wakacje, brak dziur na drogach, na dzieci, które ułożą sobie dostatnie i szczęśliwe życie, na godną emeryturę, na samochody, które nie wywalą check-engine znienacka. Naiwność i marzycielstwo.
a na pewno nie zadziała do walki z inflacją podażową.


@MirekStarowykopowy: piszesz o czymś co miało miejsce w 2020 roku jako przyczynę dzisiejszej inflacji? Wytłumacz mi gdzie dziś rosną ceny surowców, koszty pracy czy podatki? Skąd dziś ta twoim zdaniem inflacja podażowa?

wachlowanie stópkami to nie jedyna metoda walki z inflacją,


@MirekStarowykopowy: jakie inne narzędzia do walki z inflacją posiada bank centralny?
a co z oszczędnościami które straciły 40% wartości? Co je skompensuje?


@Sarza01: odpowiedni obrót tymi oszczędnościami. Przeczytaj definicję inflacji podażowej i co może glapa zrobić żeby z nią walczyć. Ty nie masz pojęcia o czym gadasz. Książkowe teorie to w próżni mogą funkcjonować 1do1 zgodnie z tym co mówią, nie ma całkowicie apolitycznych bc i już to mówiłem milion razy.
Skąd dziś ta twoim zdaniem inflacja podażowa?


@Sarza01: rozumiesz czym jest horyzont czasowy? Załamane łańcuchy dostaw i kryzys energetyczny a w konsekwencji wynikajacą z tego inflację wygasisz w dwa miesiące? Do tego dochodzi masa innych czynników pojawiających się po drodze, w tym zjawisko greedflacji.