Wpis z mikrobloga

Zamierzam się niedługo zapisać na prawo jazdy kategorii A bez wcześniejszego kontaktu z motocyklem, dlatego zaczynam sobie oglądać filmiki na yt, żeby trochę zaczerpnąć wiedzy, oraz żeby trochę się zmotywować. Interesuje mnie zagadnienie przeciwskrętu, a właściwie samego ruchu jaki należy wykonać, aby zastosować przeciwskręt. Na większości filmików jakie oglądałem twórcy mówią, że należy odepchnąć odpowiednią manetkę, aby wykonać przeciwskręt. Mi to jednak na tych filmikach wygląda bardziej, jakby oni nie odpychali, tylko ją naciskali w dół.

Jak to w końcu jest?

#motocykle
  • 17
@Danzuo kierownica jest na ośce, więc nacisk w dół/odpychanie niewiele w tej kwestii zmienia, a pchanie w dół trochę sugeruje, że ktoś się trzyma kierownicy, a nie baku.
Jak chcesz się tego nauczyć, to najlepiej przy jeździe prosto (nawet z niewielką prędkością) po prostu "uderz" lekko kierownice z jednej strony i zobacz jak się motocykl zachowuje - przy 20-30km/h powinno być to fajnie widoczne i całkowicie bezpieczne.
Pewnie i tak zaczniesz wykonywać
  • 0
@proweniencja: @d_garm

W sumie macie racje, nie ma co się pytał w necie, tylko trzeba będzie spróbować samemu.

@vytah

Jak sobie teraz tak myślę, to w sumie za dzieciaka jak jeździłem na rowerze, to chyba nawet to stosowałem. Nie jestem w stanie przypomnieć tego na zakrętach, ale pamiętam, że jak zawsze chciałem zawrócić przy małej prędkości na wąskiej drodze, to najpierw odbiłem kiere w przeciwnym kierunku do skrętu, żeby mi się
@Danzuo: pewnie intuicyjnie to robiles, chybq ze co mocniejszy wiraz kreciles kiera w zlym kierunku i gleby zaliczales. Ale wtedy to na pewno bys podumal ze cos zle. Najlepsza praktyka bo teoria to uj.
@Danzuo: Co do samego przeciwskrętu to tak jak wyżej pisali, że robi sie to odruchowo. Natomiast świadome używanie tego szczególnie na początku drogi gdy może sie wydarzyć tunnel vision może uratować dupe.
@Danzuo: jeśli w miarę sprawnienpokonujesz zakręty na rowerze z wyższymi prędkościami to jest spora szansa że będziesz przeciwskręt stosował podświadomie. Ja jak zaczynałem jeździć to ciągle się czaiłem czy na pewno jest ok. Teraz już nie zwracam uwagi nawet. Zwyczajnie temat jest "do wyczucia".
@Danzuo: jako osoba co jeździ od 13tego roku życia, czyli jakieś 23 lata na motocyklach - nie patrz na żadne filmiki, nie wkręcaj sobie.

Idź do szkoły jazdy, powiedz jak jest, i wyczuj to naturalnie.

Po pewnym czasie jak się skupisz, to sam zauważysz, że robisz przeciw skręt. Ale po za tym, są jeszcze 2 opcje na wprowadzenie motocykla w skręt.
@Danzuo: Nie jeździłeś nigdy na rowerze? I tu i tu przeciwskręt działa tak samo, tylko że co oczywiste na motocyklu jest to bardziej odczuwalne, bo większe są prędkości.
Generalnie ciężko jest to jakoś opisać słowami, ale faktycznie jest tak, że jak wsiądziesz na motocykl i na pierwszej godzinie pokręcisz parę kółek na placu, to załapiesz o co w tym chodzi momentalnie. Ale potem już jak będziesz jeździł normalnie w ruchu ulicznym,
@Danzuo: problem jest w tym, że usilnie ludzie wciskają korespondencyjną naukę jazdy na motocyklu. Najlepiej obejrzeć twist of the wrist (co sezon ktoś wrzuca) i wtedy jest super bo oni obejrzeli i świetnie jeżdżą.

Pewne rzeczy przyjdą same z czasem (jak ten przeciwskręt), na pewne dopiero z czasem zaczniesz sam zwracać uwagę (chociażby pozycja nóg, rąk).

Jeżeli mogę coś poradzić to nie przejmuj się tym na razie, idź na kurs, zdaj,
@proweniencja: odruchowo to przeciwskręt stosuje się jadąc po łuku powoli bez niespodzianek, w przypadku gdy nagle coś się wydarzy warto potrafić stosować przeciwskręt świadomie. Mnie instruktor nauczył jednaj ważnej rzeczy mianowicie właśnie świadomego stosowania przeciwskrętu ZAWSZE po to aby szybko być w stanie zareagować na zagrożenie.
@Danzuo: nie ogarnialem nigdy o #!$%@? chodzi ludziom z tym przeciwskrętem, jakbym o tym myślał i próbował robić jak piszą to pewnie bym się #!$%@?ł na pierwszym zakręcie xD też byłem na kursie bez expa w jeździe moto, nie umiałem nawet zmienić biegów, umiałem jedynie skuterem i rowerem
@Danzuo szczerze? Sezon za mną, a nadal nie wiem jak "wyjaśnić" przeciwskret. Też na początku chciałem się go nauczyć, ale to powstaje samo z siebie. Dopiero jak wsiadłem na quada i zacząłem z automatu używać przeciwskretu to dotarło do mnie jak to działa i dlaczego działa
@zielony_goblin: na quadzie używałeś przeciwskrętu? To tak nie działa - w pojazdach mających więcej niż 2 koła go nie zastosujesz bo i po co. One niezależnie od prędkości do zmiany kierunku jazdy używają kół skrętnych, jak samochody.

@Danzuo
Przeciwskrętu używa się po to aby motocykl mógł w ogóle pochylić się w zakręt - nie da się np. złożyć moto w zakręt w lewo z kierownicą skręconą w tą samą stronę -