Wpis z mikrobloga

Niektórzy wrzucają tu swoje historie, o tym jak to mieli szczęście i kupili mieszkanie w 2021 cz 2022 placąc 10k/m2 a teraz cena wynosi 12k/m2, ale żaden nie pochwali się wysokością raty swojego kredytu ( ͡º ͜ʖ͡º)

Na jednej z grupek kredyciarzy trwa akcja lamentu ile wzrosła im rata w porównaniu z 2021 (po podwyżce stóp) no i nie wygląda to tak kolorowo, jak wykopki malują.

Przykładów mnóstwo no i wniosek jest jeden. Programy pomocowe BK2% czy BK0% sprawiają, że stopy procentowe nie chcą spadać a co za tym idzie mini-ratkowicze ze swoimi kredytami 8-9% płacą słono, pomimo że kupili tańsze mieszkania, tylko nikt się tym nie chwali bo nie ma czym ( ͡º ͜ʖ͡º)

#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt2procent #kredyt0procent
mookie - Niektórzy wrzucają tu swoje historie, o tym jak to mieli szczęście i kupili ...

źródło: temp_file5402069410276508461

Pobierz
  • 24
@mookie: a ja wiem? To raczej możliwe patrząc na ilość zakupów gotówkowych.
Ja np miałem na zmiennej i przeszedłem na stałą gdzieś na przełomie 21/22 jak @mickpl radził, chociaż mogłem wtedy że dwa miesiące wcześniej go posłuchać to bym miał z 1400 raty a nie 1700. Dzisiaj nie wynajalbym za to dwóch pokojów a tak mam dom. Może zrobili podobnie? Nie wiem, tylko zgaduje a ty coś zaraz lennyfejcujesz.
Myślę że
@mookie tylko żeby w 2021 płacić taką ratę to trzeba było chyba wziąć z 1,2 mln kredytu na oko, chyba że ktoś wziął np na 20 lat.
Przy kredycie na ponad 0,5 mln w 2021 raty były trochę ponad 2k.

Poza tym kapitał obecnie niższy niż w 2021?
@mookie: co to urwa jest XD ja na malejącej mam 3500 gdzie 1400 to kapitał a oni płacą 200 kapitału i odsetek 4k i mam powierzchni do życia pewnie 4 razy tyle co z tego screena to się w pale nie mieści co ludzie zrobili sobie z życiem. (2020 370k kredo brane zostało 340 - w budowie miałem karencji 24 mc) przecież to jest dosłownie palenie swoją ciężką pracą w piecu.
pamiętaj że jeżeli spłacisz przed terminem zamknięcia kredytu to odsetki i tak do ciebie wracaja


@owsikalfred: taa, wróżka zębuszka je przynosi następnego dnia jak wieczorem przed zaśnięciem pod poduszkę włożysz zaświadczenie o spłacie kredytu.

PS. Dlatego przy wysokich stopach, kredyt na malejącej to zdecydowanie lepszy wybór. Z jednej strony przez pierwsze kilka lat wyższe raty, ale z drugiej mniej się w odsetkach odda i jest to też jakaś zabezpieczenie, żeby nie