Wpis z mikrobloga

#homeassistant #smarthome #diy #esp32 #esp8266
Kombinuję jak podpiąć pod HA ekspres ze zdjęcia.
Chciałbym monitorować: Ilość wody, ilość kawy w młynku, temperaturę bojlera, załączenie/wyłączenie maszyny.
O ile na ilość wody mam pomysł -> jest to zbiornik wkładany, wrzucę pod niego tensometr/belkę tensometryczną i ilość wody da się obliczyć.
Oprzekaźnikować załączanie oraz odczyt temperatury boilera też ogram.
Pytanie jak mierzyć ilość kawy w młynku? Jest to plastikowy stożek(prawie przeźroczysty), chciałbym też uniknąć przyklejać od góry czujnik ultrasoniczny.

Ma ktoś jakiś pomysł? Może bariera optyczna? Mogę oczywiście modyfikować sobie wnętrze ekspresu.
mer - #homeassistant #smarthome #diy #esp32 #esp8266
Kombinuję jak podpiąć pod HA eks...

źródło: 61Ule8Ntk+S._AC_UF1000,1000_QL80_

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@mer: rozumiem że dla hobby? Bo praktycznego celu to ja tu nie widzę xD
Zdefiniuj jaką dokładność chcesz, ja bym się w tensometry nie bawił tylko wszędzie bariery optyczne i tyle - na alert o niskim poziomie wystarczy.
  • Odpowiedz
@mer zwykła bariera typu lornetka przez pojemnik, że 3 takie i masz wystarczajacy pomiar poziomu >75%/50%/25% a jak żadna. nie zasłonięta to mało.
  • Odpowiedz
Jeśli chodzi o takie zabawy z ekspresem to bardzo popularne jest modyfikowanie ekspresów Gaggia Classic. Są całe poradniki, przykłady realizacji i tony pomysłów, gdzie ze zwykłego ekspresu robi się w pełni automatyczną maszynę z kontrolą wszelkich możliwych i chyba nawet wyimaginowanych parametrów parzenia.
Ty masz ekspres Lelit, więc będzie mniej na ten temat, ale myślę że coś da się podejrzeć i dostosować.

Najbardziej sztandarowym jest projekt "gagguino" gdzie do sterowania jest arduino
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@UmCykCyk: Nie chcę full moda, chcę zrobić "świnkę" z ESP by sobie oczujnikować co potrzebuję :P
@hrumque Starczy mi info że jest mało kawy w młynku, on jest delikatna niebieska pleksa, oświetlić od spodu i fototranzystor na odpowiednim lvl?
  • Odpowiedz
@mer nie, dioda nadawcza i odbiorcza, na przestrzał przez zbiornik, po obu stronach jakos. są gotowe układy, ja to robię na attiny albo innym avr, by zapewnić auto-kalibracje i diagnostykę sensorow (zakręt zasloniety/odsloniety, i żeby dioda nadawcza nie świeciła nonstop bo się wyswieci (diody ir tracą emisję z czasem) tylko podczas testu co ileś czzsu
  • Odpowiedz