Wpis z mikrobloga

Przymiotnik "zuchwały" pojawił się w 1919 r., gdy dziennikarz Kuryera Podolskiego użył tego określenia opisując rajd Józefa Piłsudskiego na niemiecki pociąg w 1914 r. Jest to oczywista zbitka słów "zuch" i "chwała". Do 1989 r. było to określenie pozytywne i np. przestępstwo kradzieży zuchwałej w kodeksie karnym PRL z 1956 r. przewidywało za ten czyn mniejszą karę niż za kradzież tradycyjną. Dopiero od lat 2000 słowo to uchodzi za pejoratywne a czyny karne zakwalifikowane jako zuchwałe podlegają wyższym widełkom sankcyjnym.

#gruparatowaniapoziomu #historia #polonistyka #polszczyzna #vejt
nanotecz - Przymiotnik "zuchwały" pojawił się w 1919 r., gdy dziennikarz Kuryera Podo...

źródło: kkkkk

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@Eustachy_goli_pachy: @Urajah @Czaczkes @SzmaragdowySmok @nanotecz @nanotecz

Oczywiście, że to kłamstwo. Zrobiłem małe śledztwo guglowskie i już w roku 1892 w rękopisie Seweryna
Udzieli pt. Żargon złodziejski we Lwowie znalazło się to słowo:

"Zuchwały napad. Do dozorcy domu Jana S. przystąpił onegdaj po godzinie 8 wieczorem na ulicy obcy
mężczyzna dość licho odziany i pod pozorem, że wie, gdzie jest ukryte drzewo skradzione jego chlebodawcy,
zaprowadził go na ulicę Żółkiewską. Tam przyłączyli
  • Odpowiedz
@nanotecz Chcesz mi powiedzieć, że stalinowski kodeks karny wymierzał karę odwrotnie proporcjonalną do śmiałości osoby popełniającej przestępstwo?

To już nawet nie brzmi jak bzdura, to brzmi jak coś na co wpadł by Korwin-Mikke ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 0
bk z was qrvy z wypoq
ps kto się wybiera do tajlandii w lutym na dzirewczynki z siusiaczkami? ja już mam zaplanowany trip
  • Odpowiedz