Wpis z mikrobloga

Prowadzę czasem rekrutacje jako ekspert techniczny i nieraz dostaję CV seniora 8-10+ lat w branży, który cały ten czas przesiedział w webówkach, a w sekcji wykształcenie ma jakiś bootcamp + magistra z ekonomii, teologii, teatrologii, dziennikarstwa (prawdziwe przypadki sic!), zamiast informatyki lub kierunków pokrewnych, jak EiT, AiR, mechatronika. Lubię dla beki zadać wtedy takiemu ekspertowi pytanie sprawdzające, czy delikwent wie w ogóle, jak działa komputer. Pytam więc o ilość bitów w bajcie, różnice między architekturą 32- i 64-bitową, funkcją liniową i kwadratową, złożoność O(n) - co oznacza taki zapis, IPv4 vs IPv6, czy AB HEX JEST większe od CD HEX itp.
Potem z satysfakcją patrzę, jak fachowiec 10 lat w IT, senior CRUD developer twardo żądający 30k poci się nad pytaniami na poziomie drugiej klasy mat-inf i słucham mętnych wyjaśnień, że jemu to w pracy nigdy nie było potrzebne. Najtrudniejsze jest utrzymanie kamiennej powagi, bo jestem profesjonalistą, a jednak kisnę w środku na samą myśl w jakich to dotąd projektach pracował pan señor i z jakimi problemami się przez te 10 lat spotykał, że jemu to niepotrzebne.
Tak rodzą się te legendy o kosmicznie trudnych rekrutacjach w IT i rekruterach-gatekeeperach zadających pytania z kosmosu.

#programowanie #programista15k #pracait
  • 187
nie jak masz sale dydaktyczną 40 kompów i każdy kabel innej długości :D jesteś w stanie samemu to #!$%@?ć w dniówkę no może półtora bez pośpiechu


@mati1990: to wtedy po stronie usera kabel kończy się floorboxem, gniazdem ściennym albo biurkowym wpuszczanym w prostokątny otwór w blacie. To co mówisz to jest możliwe tylko jak każdy z kabli leży sobie luzem na podłodze. Jak wy macie te aule wykończone? Macie tam źródło
@mati1990: i żadnych pasywnych części po drodze? A jak któryś ze studentów będzie mieć ADHD i zacznie się bawić tym kablem, odginać go na wszystkie strony że żyły powyłażą i przestanie działać to będziesz mu dawać zaciskarkę i niech sobie naprawia? Nie lepiej dać patch cord z zalewaną osłonką?
jak ktos zajmuje sie informatyka i ma cos projektowac to nie wyobrazam sobie aby tych podstaw nie ogarnial

ej a serio jakich odpowiedzi się spodziewasz?
bo ja studiowalem pwr lata temu i nei umialbym na wszystko dokladnie odpowiedziec wydaje mi sie, napisz plz czy takie ogolne odpowiedzi ciebie satysfkacjonują

złożoność O(n) - że w zależnośći od wielkośći danych złożoności rośnie czas? kurcze nie wiem w sumie po co to pytanie

funkcją liniową
rekrutacje w polsce sa po to, zeby rekruter sobie budowal ego a nie zeby czegos sie dowiedziec o kandydacie


@yhbgrobdoivbvwamsv: no ale się dowiadujesz. Widzisz że masz klepacza który nie ma zdolności seniorskich (np. optymalizacja kodu) tylko obcykanego w jednym zadaniu juniora.
Jak by znał odpowiedzi na te pytania to jeszcze gorzej, bo to by znaczyło że od lat pracował poniżej swoich kwalifikacji ¯\(ツ)/¯ a że aspiruje wyżej to tym lepiej dla niego, jak się nie dostanie do lepszej roboty to przynajmniej się dowie czego mu brakuje.

Kiedy masz badane ciśnienie przez pielęgniarkę to też marudzisz jej, że mogła studiować medycynę i być neurochirurgiem?
Przecież połowa to jest zakres informatyki w gimnazjum/liceum.


@Urajah: Czyli nieprkatyczna wiedza bazowa. Równie dobrze mogliby cię pytać o anatomię dłoni i kazać narysować ścięgna, bo przecież dłońmi pracujesz tak samo jak komputerem i w szkole na biologii uczyli.

Pracuję w webdevie 15 lat i na żadne z tych pytań bym nie odpowiedział, bo ani razu przez ten czas jakakolwiek z tych informacji nie była mi przydatna w pracy.
@Romska_Palo_Ul_Laputa: no bo nie jest potrzebne. Jak jestes taki madry to podaj konkretne przyklady kiedy ci sie wiedza o systemach szesnastkowych przydala. Nie podasz bo sam sie tym nie zajmujesz, chyba ze piszesz w C niskopoziomowo albo w jakichs hobbystych CTFach
Warto oczywiście znać odpowiedzi na te pytania, będąc specjalistą od IT. Ale jak pracujesz w firmie gdzie są WebDevowie i zatrudniasz na FE, to jesteś pewien, że ta wiedza jest faktycznie potrzebna?

Raczej nic co przytoczyłeś nie jest potrzebne na takim stanowisku i faktycznie można być świetnym FE, nie znając odpowiedzi na te pytania. Wybacz, ale dla mnie trochę straca czasu i zawracanie głowy takimi pytaniami. Lepiej poświęcić ten czas na sprawdzeniu,
Pytam więc o ilość bitów w bajcie,


@Romska_Palo_Ul_Laputa:

Trafił mi się kiedyś taki mądrala, ale w normalnej rozmowie, nie przy rekruacji. Tyle, że w dużym gronie ludzi i chciał zabłysnąć. Wiedział, że nie mam wykształcenia informatycznego, tylko ekonomiczne, ale pracuję przy tworzeniu oprogramowania (nie jestem programistą). Od razu dostał między oczy pytanie za pytanie "a jaką architekturę masz na myśli? Bo znam takie, które używają bajtów 6-bitowych, 8-bitowych, 9-bitowych, a pewnie
@Thermao: otóż to. Specjalista jest od tego żeby jak najlepiej wykonywać swoją robotę a nie wygrywać 1 z 10 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No i mem z czarnkiem tutaj jest jak najbardziej na miejscu
@Romska_Palo_Ul_Laputa: ojejku, jaki Ty jesteś zabawny. Ja zaś kisnę czytając te Twoje wypociny zakompleksiona "romska pało". Kisnę jak bardzo czujesz się nieudacznikiem życiowym i musisz to wyrzygać publiczne, haha. Szczęściem napawa mnie jednak to, że gnidy Twojego pokroju są nikim w życiu społecznym i jedyne co możesz to obsrać się publicznie. Ah ;)
Pracuję w webdevie 15 lat i na żadne z tych pytań bym nie odpowiedział, bo ani razu przez ten czas jakakolwiek z tych informacji nie była mi przydatna w pracy.


@pogromca_przegrywow: Serio nie wiesz ile jest bitów w bajcie? XD

Nie wiesz, że IPv4 i IPv6 odnosi się do adresów IP? Pracujesz w webdevie 15 lat - ta zmiana wydarzyła się podczas twojej kariery przecież (okolice 2013 bodaj).

O(n) jeszcze rozumiem,