Wpis z mikrobloga

Tak wypada sytuacja, w której zwykły frajer na kredycie komercyjnym oraz chad wygryw bekowicz mają kreskę na 500k i 8k budżetu łącznego na spłatę raty i nadpłatę/inwestowanie w najbardziej optymistycznym dla zwykłego frajera scenariuszu,tj. spadek inflacji z projekcją NBP i spadek stopy bazowej do 2.5% w 2027, co jest delikatnie mówiąc mało prawdopodobne i wątpliwe. Uwzględniłem belkę.

Po 3 latach, kiedy czad bekowicz może z kasy gromadzonej na odsetkach ze zwykłego konta oszczędnościowego (którego oprocentowanie przyjąłem na równi z oprocentowaniem najlepszego kredytu hipotecznego w danej sytuacji - tak dla wygody) nadpłacić kredyt bez utraty dopłat, frajer wciąż będzie miał lekko ponad 300k do spłacenia. Po nadpłacie - wygryw ~225k. Do tego frajer ma w najlepszym przypadku kredycik 4.5% a czad nadal 2%, którego może swobodnie dopłacać. Powyższe zakłada, że wygryw nie skorzystał z wkładu własnego z BGK ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jego można nadpłacać nawet przed upływem 3 lat, ale ofc się to nie opłaca przy względnie wysokim oprocentowaniu kont oszczędnościowych.

Przyjąłem, że frajer refinansuje kreskę co roku by gonić spadek stóp, pominąłem koszty związane z trzykrotnym refinansowaniem kreski przez frajera (np. prowizje, operaty szacunkowe, etc.).

Niektóre wartości są szacunkowe, bo nie chciało mi się wyznaczać dokładnie. Nie powinno dawać to różnicy większej, niż 5k na kwocie kreski po 3 latach.

Tak więc nie, nie da się dogonić bekowicza nawet sporymi nadpłatami (czytałem takie fantazje). Sorry.

Pomijam też sens nadpłacenia przez bekowicza po trzech latch,bo bardziej się opłaca płacić podstawową ratę i dalej cisnąć konta oszczędnościowe. To tylko dla porównania.

Dla porządku - przez "nadpłaty" rozumiemy zarówno skrócenie kredytu, jak również zmniejszenie raty z jednoczesną powiększającą się (a nie stałą) dopłatą. Sporo ludzi nie rozumie, że daje to ten sam efekt.

#kredythipoteczny #nieruchomosci
Pobierz Yuri_Yslin - Tak wypada sytuacja, w której zwykły frajer na kredycie komercyjnym oraz...
źródło: Bekowicz
  • 17
@Yuri_Yslin kryterium dochodu też byłoby chamstwem, bo człowiek walczy o każda podwyżkę, a potem się okazuje, że ludzie siedzący całe zycie w tej samej samej gownorobocie, bez żadnego rozwoju, wychodzą na to samo co ty, bo ciagle sypią im socjal z kryterium dochodowym, a dla ciebie progi podatkowe i #!$%@? do dupy
Pomijam też sens nadpłacenia przez bekowicza po trzech latch,bo bardziej się opłaca płacić podstawową ratę i dalej cisnąć konta oszczędnościowe. To tylko dla porównania


@Yuri_Yslin: dokładnie, pierwsza decyzja o nadpłacie powinna być podjęta w momencie w którym oprocentowanie lokat/kont oszczędnościowych będzie niższe niż oprocentowanie rat pod dopłatach w BK2%. W praktyce po pierwszym 5-cio letnim okresie będzie można to zweryfikować, nie spodziewam się aby wcześniej lokaty spadły poniżej 2%.
@Yuri_Yslin: ok ale "zwykły frajer" to jest osoba co kupiła w 2022/2023 roku paździerz nie łapiąc się na BK. Najgorzej to mają te osoby co się nie załapały bo odziedziczyły po rodzinie jakieś małe mieszkanie komunalne na wsi.

Jak ktoś kupił przed 2020/2021 rokiem to i tak jest do przodu nad "bekowiczem" bo ma do spłaty nie 500, a 300k za porównywalną nieruchomość.
@hub_bub: chodzi o podoba której nie przysługuje bk2%, powodów może być mnóstwo: spadek w postaci jakiejś bezwartościowej rudery, rozwód wymuszający kupno nowej nieruchomości, konieczność kupienia większego m z uwagi na dziecko albo dzieci, etc.
@Yuri_Yslin: no to prawda. Sam z żoną chciałem kupić większe mieszkanie w Warszawie i przez obecny wzrost cen nas nie stać, a np. znajomy który mieszkał całe życie na najmie nagle zdecydował się na mieszkanie ponad 70m2 bo dostanie oprocentowanie 2%.