Wpis z mikrobloga

Polski Związek Firm Deweloperskich, czyli osoby odpowiedzialne za bekę, krąży jak sęp wokół nowej koalicji i domaga się wprowadzienia REIT-ów w Polsce. Znaleźli kogoś w PSL, kto popiera ich lobbing.

REIT-y były odrzucane już 3 razy. I nie bez powodu. Wpuszczenie tak ogromnego kapitału na serio do Polski (a nie w wymyślonych artykułach o skandynawskich funduszach) zmasakrowałoby rynek nieruchów w dużych miastach.

Straciliby wszyscy:

1. ludzie chcący kupić mieszkanie na własność, bo wszystkie grunty i lokalizacje byłby wsysane przez fundusz nosem

2. ludzie posiadający mieszkania pod najem, bo ich "oferta" wyglądałaby przy włościach REIT-ów śmiesznie

Mariuszom kurnikowcom tłumaczę jak krowie na rowie, że to dla nich też niekorzystne. Czy jesteście w stanie zaoferować ceny wynajmu, np. zamiast obecnych 3k plus czynsz, np. 1,5k ze wszystkim? Bo REIT jest w stanie efektem skali.

Generalnie na początku wygląda to ok, bo w końcu pojawiają się tysiące tanich mieszkań do wynajmowania, brzmi spoko. Ale z czasem jak te fundusze zaczynają dominować to mogą globalnie sterować czynszami w całych dzielnicach i państwo ma problem. W skrajnym przypadku poszło to w kierunku jak u Niemców, gdzie nie da się niczego kupić, a czynsze trzeba blokować ustawami, zaś kanclerz zastanawia się czy nie odkupić od fundów pakietów mieszkań albo ich nie wywłaszczyć i zamknąć temat.

Oczywiście hajs zarobi deweloperka, ale tylko ta duża. Mała nie będzie w stanie dostarczać produktów w takiej skali, więc albo będzie miała strukturalne kłopoty albo zostanie wchłonięta przez dużych graczy.

Generalnie nie ma takiej niegodziwości, którą są w stanie zrobić narodowi deweloperzy, aby zarobić XD Ale mam nadzieję, że szeroka koalicja zablokuje takie pomysły.

#nieruchomosci #reity #ekonomia #gospodarka
mickpl - Polski Związek Firm Deweloperskich, czyli osoby odpowiedzialne za bekę, krąż...

źródło: reity

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
Ale mam nadzieję, że szeroka koalicja zablokuje takie pomysły.


@mickpl: robiłem o tym wpis niżej i z tego artykułu wynika, że PO i PSL jest za reitami więc z tym blokowaniem to różnie może być bo zostaje polska 2050 i lewica ktora na ten temat się nie wypowiedziała nie wykluczone że taki pomysł poparłaby na przykład konfederacja XD Moim zdaniem prawdopodbne że coś takiego może wejść.
  • Odpowiedz
Ja się niemniej obawiam jednego - że politycy, wszak ludzie załadowani po same jaja w kilka(naście) klitek - będą chciali na to pójść, bo podbije to wartość ich majątków.
  • Odpowiedz
@mickpl: Pełna zgoda. To jest temat, który powinien trafić na główną zawczasu, bo jak wzburzenie opinii publicznej nie trafi do mediów przed podjęciem konkretnych rozwiązań prawnych, to ktoś to prędzej czy później po cichu przepchnie to w jakieś ustawie o łapaniu pcheł.
  • Odpowiedz