Wpis z mikrobloga

@KaiserBrotchen: Niestety to Ty tutaj popełniasz błąd. Wykres przedstawia temperatury, a nie odchylenia standardowe. Odchylenie standardowe jest tutaj jednostką temperatury (bo temperatura w danym punkcie może być mniejsza od średniej o dwa odchylenia standardowe i wtedy na wykresie będzie wartość równa -2). Opis wykresu niestety może być mylący.
Wykres przedstawia temperatury, a nie odchylenia standardowe.


@Bestiariusz: to chyba patrzymy na inny wykres, bo ten dość wyraźnie ma opisaną oś pionową jako odchylenie standardowe.

Odchylenie standardowe jest tutaj jednostką temperatury (bo temperatura w danym punkcie może być mniejsza od średniej o dwa odchylenia standardowe i wtedy na wykresie będzie wartość równa -2

To nie ma sensu i jest całkowicie niepoprawne z punktu widzenia statystyki.

Opis wykresu niestety może być mylący.
@Bestiariusz: masz nawet prostą symulację w matlabie, która pokazuje jak bardzo to nie ma sensu.
Tutaj w osi pionowej jest temperatura. Za średnią temperaturę wziąłem 16, bo taką wartość znalazłem na szybko. Odchylenie standardowe jest równe 6.
I jak widać mimo tego, że sigma jest dodatnia to wartości wychodzą również ujemne. Właśnie dlatego, że nie można użyć sigmy tak jak ty chcesz to zrobić i ona nie może przyjmować wartości mniejszych
Pobierz KaiserBrotchen - @Bestiariusz: masz nawet prostą symulację w matlabie, która pokazuje...
źródło: Zrzut ekranu 2023-11-13 010701
@KaiserBrotchen: Niestety nie masz racji. Przy osi Y jest opisana jednostka, a nie to, co przedstawia wykres (temperaturę, a raczej różnicę temperatury od średniej). Dodatkowo na wykresach bardzo często przedstawia się wartości w odchyleniach standardowych, aby pozbyć się względności podstawowych jednostek.

Hipotetycznie przyjmijmy, że średnia temperatura wynosi 10 stopni Celsjusza, a odchylenie standardowe wynosi 2 stopnie Celsjusza. Wówczas można wyskalować oś Y w odchyleniach standardowych. Wówczas średnia temperatura będzie linią na
Hipotetycznie przyjmijmy, że średnia temperatura wynosi 10 stopni Celsjusza, a odchylenie standardowe wynosi 2 stopnie Celsjusza. Wówczas można wyskalować oś Y w odchyleniach standardowych. Wówczas średnia temperatura będzie linią na wysokości 0 odchyleń standardowych. Natomiast gdy w danym punkcie osi X wartość temperatury wynosiłaby 8 stopni Celsjusza, to będzie ona na wykresie miała wartość -1 odchylenia standardowego. Oznacza to, że w danym punkcie temperatura różni się od średniej o jedno odchylenie standardowe.
Przy osi Y jest opisana jednostka, a nie to, co przedstawia wykres (temperaturę, a raczej różnicę temperatury od średniej).


@Bestiariusz: przy okazji znalazłem jeszcze oryginalny post na tweeterze. Według autora nie jest to temperatura, a właśnie odchylenie standardowe. Czyli miałem rację i jest to bzdura. Sam fakt, że ten człowiek w jednym z komentarzy wymyśla bzdurną tezę o prawdopodobieństwie przy czymś co nie ma rozkładu normalnego, jest dowodem, że ze statystyką
Pobierz KaiserBrotchen - >Przy osi Y jest opisana jednostka, a nie to, co przedstawia wykres ...
źródło: Zrzut ekranu 2023-11-13 012753
@KaiserBrotchen: Trochę brakuje mi słów, bo nie wiem jak mam Ci prościej wytłumaczyć, że odchylenie standardowe może być jednostką, jest stosowane w prezentacji danych w taki sposób oraz że wtedy na osi Y wykres będzie miał wartość, przykładowo, -1 odchylenia standardowego (o czym napisałem w przykładzie).

Odchylenie standardowe temperatury = 2 stopnie Celsjusza
Średnia temperatura = 10 stopni Celsjusza

oś X - czas
oś Y - odchylenia standardowe temperatury
Wykres -
Trochę brakuje mi słów, bo nie wiem jak mam Ci prościej wytłumaczyć, że odchylenie standardowe może być jednostką


@Bestiariusz: typie, sam autor tego wykresu twierdzi, że to nie jest jednostka temperatury, a właśnie zwykłe odchylenie standardowe XD
Wysłałem ci link do jego wypowiedzi, która przeczy twoim wywodom.
@KaiserBrotchen: może poczytaj co to jest Cpk i jak się liczy, bo się osmieszasz...

Tak dla wyjaśnienia to na wykresie masz punkty pomiarowe, z których wyciągnięto średnią i odchylenie standardowe, a na końcu dodano/odjęto jedno od drugiego.

Tu nikt nie twierdzi, że odchylenie jest ujemne, tylko że odejmujemy odchylenie od średniej.
@Bestiariusz
Nie mam pojęcia czego dotyczy ten Twitt


@Bestiariusz: to się może zapoznaj, bo jest to wpis autora tego wykresu i ma on inne zdanie niż ty odnośnie przedstawianych wartości ¯\(ツ)/¯

Tu nikt nie twierdzi, że odchylenie jest ujemne, tylko że odejmujemy odchylenie od średniej.


@maximilianan: wtedy ten zapis jest niepoprawny i poprawnym zapisem byłoby n * sigma {n ∈ R}.

W ogóle sam fakt używania odchylenia standardowego przy pomiarach gdzie
zresztą jak zobaczyłeś na wykresie czasowym, że rozkład nie jest normalny?


@maximilianan: nie zobaczyłem. Ale:
1. zmienne wartości temperatury nie będą miały rozkładu normalnego. Nie ma na to szans
2. autor wykresu napisał, że rozkład nie jest normalny ¯\(ツ)/¯

Samo wyciągnięcie prawdopodobieństwa z tego jest śmieszne, zwłaszcza że on sam pisze, że to nie ma sensu XD
Pobierz KaiserBrotchen - >zresztą jak zobaczyłeś na wykresie czasowym, że rozkład nie jest no...
źródło: Zrzut ekranu 2023-11-13 022245
Co ma rozkład normalny do interpretacji odchylenia standardowego?


@Bestiariusz: to, że wartość odchylenia standardowego potrafi być bardzo mocno zaburzona jeżeli mamy wartości, które mocno odbiegają od reszty. A takie wartości przy pomiarach temperatury będziemy mieć ¯\(ツ)/¯
@KaiserBrotchen: o matko xDDD ty serio nie wiesz o czym piszesz. Poucz się może statystyki, bo wyobraź sobie, że nie potrzeba rozkładu normalnego do obliczania odchylenia, a coroczna zmiana temperatury nie ma rozkładu normalnego bo ustawicznie rośnie xD
wyobraź sobie, że nie potrzeba rozkładu normalnego do obliczania odchylenia


@maximilianan: oczywiście, że nie potrzeba, ale wtedy jakakolwiek interpretacja tych danych musi być bardzo ostrożna. Tutaj masz zresztą dowód na to jak bardzo może to wpływać na wynik. Dodanie jednej wartości, która mocno odstaje od reszty zmieniło odchylenie standardowe blisko 4-krotnie.
Pobierz KaiserBrotchen - >wyobraź sobie, że nie potrzeba rozkładu normalnego do obliczania od...
źródło: Zrzut ekranu 2023-11-13 023626
@KaiserBrotchen Jesteś obrazem problemu wszystkich systemów edukacji, z którym spotkam się bardzo często. Nauczono Cię jak używać jakichś narzędzi analitycznych, ale nie nauczono kiedy można to robić i jak interpretować ich wyniki. Jednocześnie masz błędne przeświadczenie o swoich umiejętnościach i zarzucasz brak wiedzy specjalistom. Gdybyś wiedział na czym polega testowanie hipotez to byś rozumiał dlaczego tutaj na wykresie jednostkami są odchylenia standardowe. Dodatkowo gdybyś rozumiał Prawa Wielkich Liczb, to byś wiedział dlaczego