Wpis z mikrobloga

@czykoniemnieslysza: Do tego to dobro jest na tyle cenne, że za podrabianie go grozi do 25 lat.
Prawo zezwala na powstanie banku, jeśli dostanie koncesje. Koncesja ma swoje warunki.

jedni wpłacają depozyty, a innym z tych samych środków są udzielane kredyty


To też jest obrót.
@DeoLawson: Czyli bank, jak w cytowanym przeze mnie tekście

Głównym źródłem pieniędzy pożyczanych przez bank klientom, są zdeponowane oszczędności innych jego klientów.

obraca głównie pieniędzmi klientów, ale jednocześnie pożycza też od NBP bo ma je na niższy procent?

Czyli można powiedzieć, że dla tej części środków, które bank pożycza od NBP, bank jest tylko pośrednikiem? Czyli klient pożycza tak naprawdę od NBP, a bank jest czymś w rodzaju agencji pośredniczącej, ze
@DeoLawson: I ta cena po której bank chce pożyczyć to wibid a po której chce dać komuś kasę WIBOR. Dlatego te wskaźniki są powiązane ze stopą procentową nbp to jest mechanizm rynkowy ale z odniesieniem do mechanizmu nierynkowego jakim jest stopa nbp
"Głównym źródłem pieniędzy pożyczanych przez bank klientom, są zdeponowane oszczędności innych jego klientów."

To jak to właściwie jest?


@czykoniemnieslysza: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_wyp%C5%82acalno%C5%9Bci

bankowi w PL wystarczy 8% zabezpieczenia swoich kredytów więc pozycza nam głównie pieniądze które wykreuje, a nie te które ktoś u niego trzyma, minimalny koszt tego wykreowania z kolei ustala bank centralny, a maksymalny my - godząc się lub nie na kredyt u bociana

Wytłumaczy ktoś dlaczego państwowy urząd jakim jest RPP narzuca stopy procentowe prywatnym firmom jakimi są banki? Jak działa ten mechanizm?


@czykoniemnieslysza: Zapomnij o wszystkim co tu przeczytałeś. Bo w większości to bzdury.

Banki finansują kredyty z depozytów. Ale nie mogą całej kasy z depozytów władować w kredyty, bo muszą sobie zachować jakąś rezerwę płynnościową zazwyczaj jest to parę procent.

Np popatrzmy na PKO BP: https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-bilans/PKO

Wszystkich aktywów ma: 473 mld
Gotówka