Wpis z mikrobloga

Mam takie przemyślenia na temat odkładania pieniędzy itp. Generalnie myślę jak zrobić, aby oszczędności zaczęły pracować. Jeszcze nie mam dobrego sposobu, aby jednak takie mniejsze kwoty rzędu 100-150k inwestować, dodatkowo jest jeszcze temat inflacji oraz możliwej w przyszłości hiperinflacji, przed którą chciałbym się możliwe zabezpieczyć. Ogólnie doszedłem do wniosku że np w czasach hiperinflacji to my programiści nie mielibyśmy się łatwo, ceny potrafią wtedy skoczyć np. dwukrotnie w ciągu dnia, codziennie, a kontrakty przeważnie podpisane są z dość długim wypowiedzeniem za stałą stawkę. Dodatkowo sądzę, że być może np taki farmer który ma faktyczne dobra może mieć się lepiej w takich czasach niż programista. Jak polecacie inwestować swoje oszczędności? W miarę bezpieczne wydaną się nieruchomości i pasywny z nich przychód w postaci wynajmu, jednak to nie za takie kwoty o których mowa, jak to wygląda u was?

#programowanie #programista15k #programista25k #inwestycje #inwestowanie
  • 33
@bruce: najlepszym sposobem na to jest zwiększenie zarobków, jeżeli jeszcze nie jesteś #programista50k to najszybciej zdobędziesz majątek idąc w tym kierunku. Później odkładasz na jedną nieruchomość rocznie więc możesz trzymać pieniążki na lokacie

Ofert 50k jest pełno więc nikt nie powinien mieć wymówek, wystarczy się podszkolić

Oczywiście inwestowanie w coś innego niż nieruchomość w Polsce to jest skrajny przykład małej inteligencji, nie dość że z mieszkania masz 20% ROI to jeszcze
Albo mozna wziac 3 etaty po 50k za miesiac kazdy i miec miesiecznie 150k, gdzie po 100 latach bedziemy miec 180 milionow i bedzie mozna kupic cale osiedle


@Volantie: brilliant! 150k miesięcznie to nieruch co kwartał i ROI+wynajem się kumuluje do 1 miliarda po 100 latach
mniejsze kwoty rzędu 100-150k inwestować


@bruce: za tyle można sobie już kupić działkę z domkiem za miastem, z której w sezonie możesz pracować zdalnie, a po pracy uprawiać sobie warzywa i owoce na własne potrzeby żeby w przyszłości nie być zależnym od farmera.
A jeśli to nie wchodzi w grę to ja bym tę kwotę zdywersyfikował pomiędzy aktywa na których się znasz.
@bruce: Kup sobie dwie książki: "Finansowy Ninja" Szafrańskiego oraz "Finansowa Forteca" Iwucia i je przeczytaj. Powinno Ci to dać podstawowy ogląd na sprawę zarządzania pieniędzmi.
@BreathDeath: Właśnie jestem w trakcie czytania finansowej fortecy, aby trochę się w temacie "wyedukować", o Finansowy Ninja nie słyszałem, ale również przeczytam, dzięki za tytuł.
@programista15cm: Takie inwestycje są właśnie spoko, tylko nie w tej kwocie, z czasem wiadomo będzie to rosło jednak czuje że przy tej obecnej kwocie powinno coś się z nią robić
Finansowy Ninja


@bruce: gówno, same ogólniki które każdy o iq większym niż 100 sam wydedukował
Quality content który znam i który faktycznie jest ciężki do przegryzienia to inwestomat.eu Ciężko o coś lepszego bo wiele książek jest tylko o USA a my żyjemy w PL i płacimy nasze zj3bane podatki
@bruce: Strategia jest taka że skupiasz się w 99% na zarabianiu wiecej kasy a za nadwyżki fuinansowe kupujesz regularnie ETF jak jest dobrze na rynku i obligacie jak robi się źle na rynku.Nie musisz wydawać ani zł na różnego rodzaju kursy z oszczedzania, to głównie zwieksza sukces tych którzy w 99% skupiaja sie na zwiekszaniu przychodów i zrobili kursy,
@bruce: minimum angażowania i maksimum efektów to kupno ETFu śledzącego sp500 (np. VOO) co miesiąc za tyle ile Ci nie szkoda. Nie ruszasz tego przez lata a tylko dokupujesz i średnio powinieneś mieć jakieś 7-10% ponad inflację.
@bruce: kup sobie hangar konserw to inflacja nie będzie ci straszna. Wystarczy ci jedzenia do końca życia ( ͡° ͜ʖ ͡°). Oczywiście do tego własny dom, studnia, fotowoltaika.
@WyjmijKija: Coś nie tak z moim pytaniem? Pytam serio bo może przeoczam coś oczywistego. Obecnie trzymam oszczędności głównie w gotówce + w banku, jednak wiem, że muszę to zmienić dość szybko, bo jednak ciągle ilość rośnie. @zibizz1 @Bejro Tematy odnośnie ETF są ciekawą opcją, i pewnie się zdecyduje aby trzymać tam część środków, ale muszę jeszcze rozszerzyć swoją wiedzę w tym temacie
@bruce poczytaj o IKE, IKZE, PPK. Dodatkowo polecam blogi marciniwuc.com i inwestomat.eu. Poczytaj co to ETFy i na jakiej zasadzie to działa. Jeśli chodzi o IKE i IKZE to radzę się pospieszyć, bo do końca roku masz czas wykorzystać limit wpłat na ten rok. Jak nie założysz w tym roku i nie wpłacisz kasy to limit przepadnie.