Wpis z mikrobloga

Mam takie przemyślenia na temat odkładania pieniędzy itp. Generalnie myślę jak zrobić, aby oszczędności zaczęły pracować. Jeszcze nie mam dobrego sposobu, aby jednak takie mniejsze kwoty rzędu 100-150k inwestować, dodatkowo jest jeszcze temat inflacji oraz możliwej w przyszłości hiperinflacji, przed którą chciałbym się możliwe zabezpieczyć. Ogólnie doszedłem do wniosku że np w czasach hiperinflacji to my programiści nie mielibyśmy się łatwo, ceny potrafią wtedy skoczyć np. dwukrotnie w ciągu dnia, codziennie, a kontrakty przeważnie podpisane są z dość długim wypowiedzeniem za stałą stawkę. Dodatkowo sądzę, że być może np taki farmer który ma faktyczne dobra może mieć się lepiej w takich czasach niż programista. Jak polecacie inwestować swoje oszczędności? W miarę bezpieczne wydaną się nieruchomości i pasywny z nich przychód w postaci wynajmu, jednak to nie za takie kwoty o których mowa, jak to wygląda u was?

#programowanie #programista15k #programista25k #inwestycje #inwestowanie
  • 33
W miarę bezpieczne wydaną się nieruchomości i pasywny z nich przychód


@bruce: tak, zwłaszcza wtedy gdy

w czasach hiperinflacji ceny potrafią wtedy skoczyć np. dwukrotnie w ciągu dnia,


ludzie wtedy chetnie beda płacić za najem z dnia na dzien po dwa razy wiecej
@mirekwirek ike - indywidualne konto emerytalne, możesz odłożyć obecnie coś około 20k rocznie (wyliczane na podstawie min krajowej) oprocentowanie obecnie na poziomie 5%. Jeśli nie wypłacisz przed 60 rokiem życia to nie płacisz podatku belki. Można powiedzieć że to taka dodatkowa emerytura.
@mirekwirek:

Chodziło mi o to, dlaczego się spieszyć. Chodzi o te 20k? Czy to teraz likwidują?


Nie likwidują. Po prostu limit jest roczny. "Resetuje się" 1. stycznia. Czyli jeśli do końca roku nie wpłacisz to przepada limit z tego roku. To pewnie miał na myśli darqp. Jeśli oszczędzasz poniżej limitu to raczej wiele to nie zmienia. Jeśli jednak oszczędzasz więcej to warto tego pilnować i starać się zapełniać IKE co roku.
@mirekwirek co roku zmieniają się limity pieniędzy które możesz wpłacić na takie konto. Kwota jest zależna od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku jest to 20805 zł na IKE i 8322 zł na IKZE. Nie możesz wpłacić większej kwoty w ciągu roku. Jak nie wypełnisz limitu w danym roku to nie przechodzi on na kolejne lata. Załóżmy że masz 100k na inwestycje w 2023 roku ale nie chciało Ci się założyć IKE
ja obecnie mam 5% w pribas

@darqp: To brzmi jakby Ci dawali jakąś lokatę albo jakieś TFI. Generalnie w takim razie również Tobie polecam zapoznać się z Inwestomatem (szczególnie artykułami o IKE/IKZE), bo Cię zapewne BNP tnie na hajs. W perspektywie roku, dwóch to wiele nie zmienia. Ale w perspektywie 20-30 lat różnice będą naprawdę duże (pewnie równowartość paru lat pracy).
@darqp: No tak, czyli w perspektywie kilku lat stopy zjadą znowu do ~1-2%, a zwykły ETF na All-World będzie dawał średnio 7%. A jeszcze pewnie są jakieś słabe warunki wyjścia z lokaty na własnych warunkach. Przy wypełnianiu limitów, w perspektywie kilkudziesięciu lat, to parę-/kilkaset tysięcy złotych różnicy. No ale dobra, chyba się powtarzam. Swoje zdanie wyraziłem, Twoje pieniądze, Twoje decyzje :)
@darqp: I tak, i nie :)
Takie ETFy masz dostępne na giełdach, takich gdzie możesz sobie kupić akcje itd.. A wiec, żeby kupić ETF, musisz mieć dostęp do giełdy gdzie ten ETF jest. A jeśli jeszcze chcesz to zrobić w ramach IKE to musisz mieć dostęp do takiej giełdy poprzez IKE (mam nadzieję, ze to jasne - jeśli nie to prosze daj znać, postaram się jakoś inaczej opisać).
W Polsce na