Wpis z mikrobloga

Siema Mirasy! Właśnie minęły mi dwa miesiące od relokacji do USA gdzie planuję zostać kilka lat :)

Decyzja o przeprowadzce nie była dla nas łatwa, dobre zarobki, wygodne życie, rodzina i znajomi na miejscu ale po dwóch wyjazdach wakacyjnych do US po każdym powrocie ciągnęło nas tam jeszcze bardziej. Czuliśmy, że chcielibyśmy spróbować w US i otworzyć nowy rozdział własnie tutaj.

Wiadomo, początki ciężkie, ogrom papierologii, ogarnianie lotu z psem, poszukiwanie mieszkania, brak historii kredytowej, żona szukająca pracy, chyba najbardziej intensywne 3 miesiące w życiu :)

Co mogę napisać po czasie spędzonym tutaj? Chyba tylko tyle, że american dream jest ciągle aktualny, poziom życia przy takim samym trudzie i zaangażowaniu jak w Polsce jest nieporównywalnie wyższy. Wkładasz tyle samo, dostajesz 3-4x więcej.

Nie chodzi o same pieniądze, ludzie się uśmiechają, zagadują, są życzliwi i pomocni. Cały czas pracujemy nad eliminacją "polish smile", po całym życiu spędzonym w Polsce nie jest to takie łatwe ( ͡ ͜ʖ ͡)

Pogoda jest świetna, listopad i 15 stopni, słońce.

Nie wiem ile czasu będzie dane nam tutaj mieszkać ale po tym czego doświadczyliśmy nie wyobrażam sobie powrotu do Polski.

Jak macie jakieś pytania, walcie śmiało w komantarzach lub na priv.

#emigracja #usa #korposwiat #praca #pracbaza #zagranico
CoryTreverson - Siema Mirasy! Właśnie minęły mi dwa miesiące od relokacji do USA gdzi...

źródło: temp_file2647597930568162917

Pobierz
  • 112
  • Odpowiedz
  • 1
@hplaserjet4250 to chyba kwestia pokolenia ludzi którzy maja jeszcze traume lat 90 i wczesnych 2000.
Rozmowy ze starszym pokoleniem bierzemy z przymruzeniem oka, oni maja inne priorytety w zyciu a my inne.

W sumie przykro patrzec co komuna zrobila z tym krajem, ludzmi oraz ich mentalnoscia
  • Odpowiedz
  • 1
@Moderatoo co Wy macie z tym dentystą :D w Polsce chodzilem raz na rok na przeglad, plombe to robilem ostatnia moze z 5 lat temu wiec moze zamiast chodzic po dentystach trzeba dbac o zęby? :)

Mam 90% pokrycia wiec moze nie zbankrutuje
  • Odpowiedz
  • 5
Wszystkich plusujących ten wpis zawołam za jakiś czas i dam update odnosnie stanu uzębienia oraz czy brakuje mi środkowoeuropejskiej szczerości ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 1
@przegro_pisarz za duzo Polakow w UK, i za duzo pogardy dla nas jako narodu w oczach rodowitych Brytyjczykow.

W stanach nie ma tego problemu, kazdy skads przyjechal a jak nie on to jego rodzice/ dziadkowie/ pradziadkowie. Tutaj nie uslyszysz zartow o tym ze Rumuni kradna a Polacy sa hydraulikami bo kto ma Ci to pwoiedziec, Azjata na wizie h1b?
  • Odpowiedz
@CoryTreverson: 400usd no to musi byc BARDZO zdrowa dietka albo glodowkowa. Mieszkalem w USA i Kanadzie i takie pieniadze na jedzenie na jedna osobe wychodzily, a w Kanadzie nawet jeszcze drozej i to wylacznie gotujac w domu.
  • Odpowiedz
@CoryTreverson: L1A czy L1B ? W 2017 wyjechałem do TX na L1A. Zaraz zielona karta EB-2. Jeśli tylko możesz gadaj z firmą niech zaczyna proces u mnie trwało to 4 lata… prevailing wage determination -> Perm -> i140 -> i765/i131 -> i485 (green card). Tak mniej więcej to wyglądało każdy dokument to była męczarnia i kilka miesięcy oczekiwań. Jeśli masz L-1A możesz próbować EB-1 bez perm chociaż bardzo trudno jest, znajomy
  • Odpowiedz
@CoryTreverson: Dodatkowo teraz Visa bulletin ma straszne retrogression, im szybciej zaczniesz tym lepiej. Będziesz później czekał z rok albo i więcej zanim możesz złożyć i485.

Korzystaj z 401k do maks match (zwykle ileś tam %), jak masz rodzinę lub żonę to prędzej czy później zaczną się wizyty u lekarzy więc warto odkładać pre-tax FSA lub HSA (przy HSA musisz wybrać słabszą wersje ubezpieczenia medycznego) ja zawsze biorę FSA. FSA czy HSA
  • Odpowiedz
@CoryTreverson: bualeczko koksownako ale beka xD Same bialeczko to 50$ z podatkami czyli 25% twojego budzetu rzekomego na jedzenie na osobe. 4kg piersi z kurczaka to kolejne 25%. Przy zraniu samego ryzu z kurczakiem x4 razy dziennie bez bialka by nie wystarczylo, juz nie mowiac o owocach warzywach i rybach. Chcesz zrobic ama i sie lansowac wyjazdem za granice to chociaz nie sciemniaj i nie koloryzuj.
  • Odpowiedz
@CoryTreverson: Ogólnie masz tzw. miesiac miodowy, jestes oczarowany miejscem i jeszcze nie umiesz oceniac obiektywnie. Mysle, ze dopiero za pare lat, gdy doswiadczysz róznych sytuacji zyciowych bedziesz w stanie ocenic i porównac.

Pozdrawiam z Florydy.
  • Odpowiedz