Wpis z mikrobloga

Siema Mirasy! Właśnie minęły mi dwa miesiące od relokacji do USA gdzie planuję zostać kilka lat :)

Decyzja o przeprowadzce nie była dla nas łatwa, dobre zarobki, wygodne życie, rodzina i znajomi na miejscu ale po dwóch wyjazdach wakacyjnych do US po każdym powrocie ciągnęło nas tam jeszcze bardziej. Czuliśmy, że chcielibyśmy spróbować w US i otworzyć nowy rozdział własnie tutaj.

Wiadomo, początki ciężkie, ogrom papierologii, ogarnianie lotu z psem, poszukiwanie mieszkania, brak historii kredytowej, żona szukająca pracy, chyba najbardziej intensywne 3 miesiące w życiu :)

Co mogę napisać po czasie spędzonym tutaj? Chyba tylko tyle, że american dream jest ciągle aktualny, poziom życia przy takim samym trudzie i zaangażowaniu jak w Polsce jest nieporównywalnie wyższy. Wkładasz tyle samo, dostajesz 3-4x więcej.

Nie chodzi o same pieniądze, ludzie się uśmiechają, zagadują, są życzliwi i pomocni. Cały czas pracujemy nad eliminacją "polish smile", po całym życiu spędzonym w Polsce nie jest to takie łatwe ( ͡ ͜ʖ ͡)

Pogoda jest świetna, listopad i 15 stopni, słońce.

Nie wiem ile czasu będzie dane nam tutaj mieszkać ale po tym czego doświadczyliśmy nie wyobrażam sobie powrotu do Polski.

Jak macie jakieś pytania, walcie śmiało w komantarzach lub na priv.

#emigracja #usa #korposwiat #praca #pracbaza #zagranico
CoryTreverson - Siema Mirasy! Właśnie minęły mi dwa miesiące od relokacji do USA gdzi...

źródło: temp_file2647597930568162917

Pobierz
  • 112
  • Odpowiedz
wiadomo, mysle ze tak jest wszedzie.


@CoryTreverson: Dokladnie tak jest. Odnosnie "polskiego usmiechu" to slyszalem nawet od obcokrajowcow ze Polacy sa usmiechnieci i bardzo pomocni. I to prawda, w bezposrednich interakcjach są - szczegolnie dla obcokrajowcow.

Ja nawet Ci zycze zebys sie szybko z tego miesiaca miodowego wyleczyl i od razu zaczal na maksa obiektywnie patrzec na wszystko co widzisz :) A moze nawet analizowac ze po prostu na cos w
  • Odpowiedz
@CoryTreverson: to nie ma znaczenia L1A czy L1B tylko czy załapiesz się na EB-1 (executives/managers), które częściowo pokrywa się z L1A (czasem nawet L1B). Ja miałem możliwość próbować EB-1 ale bezpieczniej było iść EB-2 które wymaga PERM certyfikacji. Na chwilę obecną EB-2 ze wszystkimi restrykcjami z Visa bulletin to ok 4 lat. L1B jest na 5 lat.
  • Odpowiedz
Kupuj dom jak tylko obniżą stopy


@thoorgal: jak wyglądają formalności przy zakupach w USA? Przy dużym wkładzie własnym nie interesuje ich czy będę miał na raty czy trzeba jakiejś długoterminowej umowy o pracę?
  • Odpowiedz
@ShortyLookMean: Wymagane są W2 (roczne zaświadczenia o zarobkach używanych do rozliczeń z tutejszym urzędem skarbowym z dwóch) jeśli jesteś zatrudniony. Chyba zaakceptują też krótszy okres ale 2 lata to standard. Przy firmie wymagają więcej papierów. Nawet przy dużym wkładzie własnym będą to sprawdzać. Wymagają konta w stanach do którego wymagają statement z ostatnich dwóch miesięcy. Musisz też wytłumaczyć wszystkie wpływy które nie są od pracodawcy.
  • Odpowiedz
@thoorgal: No to dupa. Bo ja mam mieć 2-letni kontrakt dla mojej freelancerskiej działalności i w planach było otworzenie jakiejś działalności i wiza E-2. Pradopodobieństwo przedłużania kontraktu jest wysokie (ostatnie miesięczne zlecenie w niemieckim oddziale przedłużane jest już 5 lat), a nieruchomość w Teksasie zawsze by się przydała.
Poczekam jeszcze na ekspertyzę, którą mi robi miejscowy prawnik, ale chyba to się nie zepnie.
  • Odpowiedz