Wpis z mikrobloga

@Diamond-kun: ale to Ty masz tezy - ja mam rozkład IQ w zależności od rasy - to się sprawdza nawet w tych samych środowiskach gdzie rozbieżności kulturowo-ekonomiczne są mniejsze typu USA i UK.
@Diamond-kun:

Niższe IQ wynika też z wielu niegenetycznych powodów


Brednie, z 20 pkt różnicy między IQ Europejczyków i Afryki subsaharyjskiej maksymalnie 25% jest przypisywalne środowisku. Różnica jest w ogromnej większości genetyczna. Poczytaj badania.
@Diamond-kun: tu masz artykuł podsumowujący z obszerną bibliografią, akurat na temat różnicy między Murzynami i Białymi w USA, więc broniona jest teza o całej różnicy spowodowanej genami (ja pisałem nie o Murzynach z USA a o Murzynach z Afryki Subsaharyjskiej)

https://www.josephbronski.com/p/how-much-of-the-black-white-iq-gap

ale #!$%@?, serio, to tak jakbyś mnie prosił o badania nt. tego że DNA ma formę podwójnej spirali xD
@sorek masz rozkład IQ, prawda, ale to jest tylko sucha dana. Nie dysputuje z tym tym rozkładem, więc tego nie musisz udawadniać.

Mogę się też bez problemu wycofać do tezy zerowej, i mówić że poziom IQ i genetyka nie są ze sobą związane. To wy sugerujecie, że przez geny czarni mają mniejsze IQ, aka to wy macie coś do udowadniania.

Dodam jeszcze, że sam jeden wykres nie udawadnia wiele, korelacja to nie
tezy zerowej, i mówić że poziom IQ i genetyka nie są ze sobą związane


@Diamond-kun: to nie jest hipoteza zerowa, wszystkie cechy ludzkie są dziedziczne, więc inteligencja ogólna także

korelacja to nie jest przyczynowość.


zapraszam na reddita z takimi pseudomądrościami dla midwitów
@tyrytyty Jako że to dosyć długi tekst, to w całości go nie przeczytałem, ale mam pare uwag które zdarzyły mi rzucić się w oczy:
:
1. Tekst nie jest napisany jak naukowy papier, a losowy wpis na prywatny blog. Nie znaczy że z automatu nic tam nie jest prawdą, ale podkopuje to troszke wiarygodność całkowitą.

2. Autor bazuje swój głowny wniosek na podstawie książki The Bell Curve. Książka ta była i dalej
@Diamond-kun: nie zaprezentowałeś ani jednego kontrargumentu który by nie był już w tych dyskusjach obalany milion razy, nie jestem zainteresowany odpisywaniem na midwitowe tejki

serio myślisz że nikt tych pytań wcześniej nie zadał? że nikt na nie nie odpowiedział? poszukaj i poczytaj, nie jesteś pierwszym który zadaje tak podstawowe pytania, nie mam ochoty schodzić na ten poziom i produkować się na temat tego, co - jak napisałem - było już napisane
@tyrytyty

wszystkie cechy ludzkie są dziedziczne, więc inteligencja ogólna także


Co, skąd ten pomysł?
Znajomość języka to nie jest cecha ludzka? Skakanie na skakance? FAS i inne choroby? Losowe mutacje?

Żadne z tych nie jest dziedziczone. Predyspozycje może, ale predyspozycja a cecha to osobna rzecz.
Znajomość języka to nie jest cecha ludzka?


@Diamond-kun: znajomość danego języka to umiejętność. Zdolność do mowy, władania językiem na określonym poziomie to cecha. Cecha, która na dodatek jest wysoce dziedziczna (IQ jest dziedziczne w ~80% a testy językowe, nie macierze Ravena które być może kojarzysz z Mensy, są najmocniej skorelowanymi z inteligencją ogólną testami, które znamy)

to nie przypadek że czarny amerykański (czy, w mniejszym stopniu, akcent południowoamerykański) angielski brzmi jak
brak dobrej edukacji czy problemy ze zdrowym jedzeniem


@Diamond-kun: Murzyni w USA mają DUŻO lepiej finansowaną edukację i mniejsze problemy z żywieniem niż Ukraińcy, generalnie pod każdym względem który może mieć wpływ na inteligencję są w lepszej pozycji niż Ukraina ( a także Polska czy Czechy, choć w mniejszym stopniu). Ukraina ma średnią IQ wyższą o prawie całe odchylenie standardowe od czarnych ze Stanów.

Żadne z tych nie jest dziedziczone. Predyspozycje