Wpis z mikrobloga

nie widzę jakie ma znaczenie dla SW fakt, że chip jest wykonany w technologii 3nm, a nie 7nm.


@groman43: a no dobra, jeśli o samą litografię chodzi bez zmiany architektury (a tak zrozumiałem "technologia") no to nie ma znaczenia, chyba że w SW masz kontrolę nad timingami, ale to jest taki low level że pewnie o zupełnie innym poziomie SW mówisz
@jmuhha: Heh, nad samą warstwą fizyczną z wszystkimi jej przyległościami, siedzi około 1000 inżynierów (programistów oraz testerów) w trzech strefach czasowych.

@Leniek: nie do końca rozumiem co masz na myśli przez timingi. Jeśli DVFS lub czas wykonania kodu, to tak. Jeśli rzeczy związane z samym physical design, to kilka razy widziałem screeny z Cadence xD
@groman43: ten sam design pamieci, bedzie działal z różna prędkością na róznej litografii, bo komórki beda miały inną pojemnośc elektryczną, ale to jest taki low level że malo kto ma potrzebę zawracac sobie tym głowę
Kawałek mojego kodu lata na tym chipie :)


@groman43: Tak właściwie to chip ten został jak narazie wysłany do fabryki z tego co rozumiem. Ten chip mediatek produkowany będzie dopiero w przyszłym roku, tak? Pewnie teraz macie dostęp do chipów testowych, czy tez prototypowych. A tsmc dopiero pracuje nad maskami i wszystkim co trzeba żeby zeczywiscie dało się to produkować.
@groman43: gratulacje, ale raz miałem telefon na mediateku to nigdy więcej. Wspominam go jako słaby modem, słaby aparat, a GPS to w ogóle tragiczny xD Od tamej pory tylko telefony na snapie.
Wiem że sporo się poprawiło, ale w testach nadal za Snapem od Qualcommem w wydajności i pracy na baterii.
@groman43:

WIDZĘ, ŻE JESTEŚ DUMNY ZE SWOJEGO PROJEKTU. ALE MOŻE WYJAŚNISZ Z CZEGO?

Z TEGO, ŻE CHIPA A TECHNOLOGII 3 NM TSMC UŻYŁEŚ W E-PAPIEROSIE? PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ ALE PRZED KOLEGAMI BĘDZIESZ SZPANOWAŁ JAKIEGO TO TY (SPECIALNIE Z MAŁEJ LITERY) MASZ E-PAPIEROSA. MOŻE BYŚ LEPIEJ WYKORZYSTAŁ CHIPA A TECHNOLOGII 3 NM TSMC?