Wpis z mikrobloga

#wpf #naukaprogramowania #csharp #programowanie

Robię taki tutorial z YT po przerobieniu tutorialu BroCode i mam trochę mindfuck, wszystkie te kontrolki, okienka, ustawia pisząc to ręcznie w XAML, myślałem że ułożenie tych okienek, rozmiary itd. robi się "graficznie" czyli przeciągam jakiś button na okno, ustawiam jego wymiary i jak ma wizualnie wyglądać, a pisać trzeba "logikę" do tego co ten przycisk ma robić. Czyli tworząc swoją apkę muszę najpierw znać ten XAML żeby ją zrobić "graficznie" a do tego jeszcze cała logika w C#? To graficzne tworzenie aplikacji to jest ten Front-end, a logika to jest Back-end? Czy w ogóle zabieranie się za robienie aplikacji będąc jeszcze zielonym ma sens przy nauce programowania? Czy Wy znacie wszystkie te komendy na pamięć? Te borderclip, lineargradient itd. przecież tyle tego jest, że to jest masakra, jak mam się uczyć żeby się nie #!$%@?ć takim natłokiem informacji?
PrawdziwyRonaldo - #wpf #naukaprogramowania #csharp #programowanie

Robię taki tutori...
  • 6
@PrawdziwyRonaldo: Możesz wszystko robić graficznie. Tylko często to przy skalowaniu zacznie się rozjeżdzać jak będziesz np. lecieć wszędzie na marginach do ustawiania pozycji. WPF dużo bardziej przypomina w logice działania html'a niż windows forms. Jak nie zależy Ci na fancy interfejsie to leciesz z winforms i cześć.
@PrawdziwyRonaldo To jak z pisaniem htmla, jak masz pewnie jakieś edytory do robienia tego graficznie, to i tak każdy zaawansowany programista piszę ręcznie, bo często ręcznie szybciej to napiszesz, nim to powyklikujesz w edytorze czy poprzeciągasz poprawnie.

I tak, po minimum pół roku pisania , znasz te wszystkie rzeczy z xamla na pamięć, a jak nie to po napisaniu kontrolki dopiero sobie wtedy w propertiesach w visual studio sprawdzasz jak się nazywa,
Doznałem takiego efektu zderzenia się ze ścianą i czuję że totalnie zielony jestem, a poświęciłem jakieś kilkanaście godzin i nie wiem jak mam dalej się uczyć. Wykonywanie czegoś na podstawie tutoriali chociaż nie do końca rozumiem co się dzieje chyba nie jest dobrym pomysłem. Skończyłem dość trudne studia inżynierskie i myślałem, że to będzie prostsze, a czuję że w takim tempie będę się uczył kilka lat. Macie jakieś patenty albo doświadczenia jak