Wpis z mikrobloga

Cześć, czy ktoś analizował już (patrząc tylko na spłatę kredytu bk2%), jak bezpiecznie (lub w miarę bezpiecznie) lokować pieniądze w czasie spłaty? Proszę ewentualnie o komentarze czy dobrze to wykombinowałem i co można pozmieniać w zależności od wariantu - poziom inflacji/poziom stóp procentowych itd?

Inwestycja (rodzaj) - Czas do końca pierwszego okresu oprocentowania (lata)
EDO - 5
COI/EDO - 4
COI - 3
COI - 2
Konto oszczędnościowe/Lokata - 1
Nadpłata kredytu/Konto oszczędnościowe/Lokata - 0,5
Nadpłata kredytu - 0

#kredyt #nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt2procent #hipoteka #bezpiecznykredyt #gielda #obligacje #obligacjeskarbowe #pkobp #pekao #etf #banki #lokaty #lokata #kontooszczedniosciowe #kontobankowe #pieniadze #pociagdozyskow
  • 17
  • Odpowiedz
@andy88: moim zdaniem tylko i wylacznie EDO no chyba ze masz rodzine to rodzinne ROD… w oszczednosciowki nie ma co sie bawic jak to ma byc na kata plus i tak oferuja teraz slabe
1. Bezpieczne
2. Zero czasu na kminienie co miesiac
3. Oddadza
  • Odpowiedz
@andy88: jeśli tak jak ja chcesz spłacić po 10 latach, a przez ten czas budować portfel "nadpłaty" to..
Myślę, że jak najbardziej wystarczy czasu na wjechanie w akcje. Ja planuje jakoś grubiej w stosunku do obligacji, pewnie 80/20, albo 70/30, a po 5 latach trochę zwiększyć cześć obligacyjną. A przy końcu oszczędzania może jeszcze raz dokonać korekty na rzecz obligacji.
Jeśli chodzi o akcje to globalny indeks np. Acwi.
Jeśli chodzi o obligacje to w pierwszych 6-7 latach Edo, później COI jeśli będzie mi się chciało bawić w reinwestowanie. Oczywiście trzeba reagować na bieżąco bo jeśliby inflacja spadła bardzo nisko to może się okazać, że stałokuponowe lub lokaty będą lepsze.

Tak czy inaczej właśnie inwestowanie przez 10 lat trwania dopłat pozwoli wykorzystać pełny potencjał tego kredytu, i to jest prawdziwy prezent od
  • Odpowiedz
@andy88: zawartość em w acwi to tylko ok. 10 procent. Ryzyko więc jest bardzo zbliżone. Teraz wszyscy patrzą tylko na ostatnią dekadę gdzie em stoją w miejscu praktycznie, ale historycznie dawały one dużo większe zwroty niż dm. Z tego powodu myślę, że w perspektywie następnej dekady wypada mieć ich chociaż 10 procent w portfelu :)
  • Odpowiedz
@zuligarson: Nie kumam czegoś. EDO są 10letnie, więc aby uzyskać max profity należy je wykupić po 10latach. Ideą "budowania" portfela są regularne wpłaty. Więc ten pomysł jest z dupy.
  • Odpowiedz
@Wizun: mozesz je wykupic przed okresem 10 lat… skladasz prosbe o wyplate i po 5 dniach roboczych masz na koncie… maks koszt wykupu to 2zl od kazdej obligacji (w tym ze tylko od tego co zarobilo) rownie dobrze mozesz dzisiaj kupic obligacje i jutro je wykupic i po tygodniu masz dokladnie tyle samo
  • Odpowiedz
@zuligarson: to wiem tylko napisałem że
Max profity
Przedwczesny wykup jest obciążony stratą. Przy dużej ilości a o takiej mówimy jeśli chcemy budować portfel do spłaty kredytu przed czasem to 2zl i brak premii robi się już bardziej poważne
  • Odpowiedz
@Wizun: przy tej inflacji Edo pobija wszystkie bezpieczne inwestycje, a zrownuje się z coi po 3-4 latach. Możesz wykupić po tym czasie a wciąż będzie lepsze od większości inwestycji o podobnym ryzyku. Na krótko przed okresem 10 lat można przejść w coi tak jak pisałem wcześniej.
PS nie wiem czy to rozumiesz ale tego kredytu nie opłaca sie nadpłacać przez 10 lat jeśli jesteś w stanie osiągnąć zwrot powyżej ok.
  • Odpowiedz
@outkay: No przecież to napisałem, że masz przez 10lat budowac portfel do spłaty kredytu, a nie nadpłać. Zresztą jak na to wpadłeś, że chcę go nadpłacać w trakcie trwania dopłat.
  • Odpowiedz
@outkay: Napisałem to tak jakbym chciał BUDOWAĆ portfel do spałty kredytu przez 10lat. Stąd moja wątpliwość dot. EDO. Gdzie pierwsze sztuki wykupimy zaraz po zaciągnięciu kredytu i z tych otrzymamy 100% benefitów, natomiast kolejne które będziemy kupować już nie, bo trzeba będzie je wykupić wcześniej niż po 10latach. No chyba, że za 10lat znów stopy będa 0 i wibor oprocentowanie znów będzie z 3,5%.
  • Odpowiedz