Wpis z mikrobloga

Pytanie jak robicie steka na patelni by on byl tak ładnie zgrillowany/twarda skorka/nie wiem jak nazwac na gorze i dole? Ja robie na zeliwnej patelni, rozgrzewam ją do ~~180 stopni polewam lekko olejem i wrzucam steka 2 min z jednej strony, 2 min z drugiej i sciagam. I nigdy nie jest taki przypieczony ladnie :(. #stek #gotujzwykopem #steki
  • 10
  • Odpowiedz
@thenojs: Trzymanie przez dłuższy czas na jednej stronie to stara technika która zazwyczaj nie wychodzi dobrze chyba że jest się profesjonalnym kucharzem. Najłatwiejszym sposobem jest obracanie steka co 20-30 sekund. Skórka wtedy bardzo ładnie brązowieje i stek w środku jest równomiernie ugotowany. Na koniec żeby jeszcze bardziej przybrązowić skórkę i nadać aromatu można dać masła, czosnek i jakieś zioła i smażyć steka polewając masełkiem z patelnii. Ogólnie jeśli chcesz idealnego
  • Odpowiedz
@thenojs rozumiem, że chodzi ci o osiągnięcie tzw. crust'u. Więc sprawa jest prosta. Jest to niewykonalne. Jeśli zaś masz problem z osiągnięciem odpowiedniego zrumienienia to albo smażysz dłużej, albo na większym ogniu. To ile czasu smażysz nie ma tu większego znaczenia. Iron flat po czterominutowej obróbce na patelni będzie podeszwą, a gruby na 4cm antrykot będzie blue.
  • Odpowiedz
@thenojs: Stek, jak każde mięso jest mokry. Czyli pokryty wodą. Woda nigdy nie przekroczy temperatury 100C. To co nazywasz zgrillowaniem / skórką to efekt reakcji Maillarda, w której białka przechodzą proces dzięki któremu brązowieją i stają się smaczniejsze. Reakcja Maillarda zachodzi efektywnie w temperaturze 140-165C. Ergo, jeżeli Twój stek jest wilgotny to będzie kiepsko się przypiekał. Najpierw musi zagotować i odparować wodę z powierzchni aby proces mógł zacząć zachodzić, jeśli
  • Odpowiedz
Pytanie jak robicie steka na patelni by on byl tak ładnie zgrillowany/twarda skorka/nie wiem jak nazwac na gorze i dole? Ja robie na zeliwnej patelni, rozgrzewam ją do ~~180 stopni polewam lekko olejem i wrzucam steka 2 min z jednej strony, 2 min z drugiej i sciagam. I nigdy nie jest taki przypieczony ladnie :(. #stek #gotujzwykopem #steki


@thenojs: Mrożony/świeży? Leżakuje przed smażeniem (ile
  • Odpowiedz
@lunga: Takim palniczkiem można sobie cukier na creme brulee skarmelizować. Stek potrzebuje czegoś zdecydowanie mocniejszego. Osobiście używam Bernzomatica TS8000 który generuje prawie 2000C, aż tak mocny nie jest konieczny, ale generalnie w tych okolicach, powyżej 1500C. Typowe palniki przeznaczone do kuchni generują maksymalną temperaturę w okolicach 1300C, kiepskie nawet mniej a naprawdę wypasione może podjadą do 1500C. Dlatego wraz z popularyzacją gotowania sous vide powstał cały rynek mocniejszych palników takich
  • Odpowiedz