Wpis z mikrobloga

Ten koleżka to Łuna 16. Radziecka sonda, która dokładnie 53 lata temu wylądowała na Księżycu. Był to też pierwszy robot, któremu udało się bezpiecznie wrócić ze Srebrnego Globu na Ziemię. Sonda wylądowała w Kazachstanie 24 września 1970 roku i przywiozła ze sobą 101 gramów księżycowego gruntu.

Łuna 16 dowiodła wtedy, ponad wszelką wątpliwość, że amerykanie wylądowali na Księżycu. Analiza uzyskanego przez sondę bazaltu wykazała bliskie podobieństwo do skał badanych rok wcześniej przez załogę Apollo 12. A gdyby Sowieci mogli udowodnić, że Amerykanie nigdy nie postawili stopy na Księżycu, to na pewno by to zrobili.

Oczywiście ilość gruntu pozyskana przez Łuna 16 jest śmiesznie mała w porównaniu ze skrzyniami skał zwiezionymi w ramach programu Apollo. Pokazuje to jednak, że nie ma sukcesu na tyle małego, że nie warto o niego walczyć, bo każdy z nich, w odpowiednich warunkach, może być ważny dla biegu historii.

#kosmogadka - tag do śledzenia

Znajdziecie nas też na Twitterze/X: https://twitter.com/kosmogadka

#kosmos #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ksiezyc #zsrr #rosja #eksploracjakomosu #historia
elektryk91 - Ten koleżka to Łuna 16. Radziecka sonda, która dokładnie 53 lata temu wy...

źródło: luna16

Pobierz
  • 9
@hub_bub: Powiem tak, porównaj sobie ile tobie zajmie zebranie koszyka grzybów w lesie, a ile zajęłoby to robocikowi na kółkach.

Przykładowo pracę którą łazik Curiosity wykonał na Marsie w 10 lat, jeden astronauta wykonałby w tydzień
@elektryk91: albo luna 16 też zebrała skały ziemskie, rzekomo te z księżyca nie różnią się składem od ziemskich.

Ja jestem ciekawy jakim cudem rakiety startują z księżyca, skoro nie ma tam tlenu, a żeby wystartować z ziemi potrzeba dużo spalonej Energi, że pokonać grawitację, można wykonać odrzut powietrzem pod ciśnieniem, tylko pytanie, czy mają na tyle Energi by pokonać księżycową grawitację
albo luna 16 też zebrała skały ziemskie, rzekomo te z księżyca nie różnią się składem od ziemskich.


@krzysztof2033: Teraz wypowiem się jako geolog. Skał o takim wieku, składzie izotopowym i czasie wystawienia na wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne nie sposób ani znaleźć na Ziemi, ani tym bardziej "podrobić". A to co napisałeś o braku różnic, to zwyczajna bzdura. Skład mineralny może i jest podobny, co wynika z magmowej genezy skał, ale na tym