Wpis z mikrobloga

Hej,

Pytanie do osoby, która orientuje się w temacie. Od niedawna rozgrywam giełdę w USD. Następnie dolary przelewalem od brokera na konto polskie. Traciłem może tyle co na różnicy kursów, ale ostatnio mój bank (bank pośredniczący) przy wypłacie $120 zapierdzielil mi $27 w kosztach SHA. Czy da się to jakoś pominąć żeby minimalnie tracić na przelewaniu dolarów z brokera na konto bankowe? Mam Revoluta i myśle zeby na tamto konto przelewy puszczać, ale nie wiem czy to coś zmieni. Prośba o radę, ponieważ nie wyobrażam sobie ze wypłaciłbym $1200, a w procesie transferu środków potrącono mi $270…

#gielda #waluty #kontabankowe #banki
  • 8
@J-R_Cooper: to nie twój bank zapierdzielil ci 27usd a bank pośredniczący w przelewie swift. Prowizja banków pośredniczących to zazwyczaj 10-30 USD (nie jestem pewien dokładnie co do tej kwoty), więc 270 na pewno nie zapłacisz. Przelew na revoluta też niekoniecznie pomoże, bo tam również w transakcji najprawdopodobniej weźmie udział bank trzeci (pośredniczący).

Jaki to broker?
@nabrzmialy: Właśnie pytanie czy da się może wykupić znaleźć taki bank usługę który był by wstanie realizować takie przelewy samodzielnie bez banku pośredniczącego. Dzięki za odpowiedz, na to wyglada, ze lepiej agregować USD i przelać ich więcej w jednym transferze
Właśnie pytanie czy da się może wykupić znaleźć taki bank usługę który był by wstanie realizować takie przelewy samodzielnie bez banku pośredniczącego


@J-R_Cooper: niestety to raczej niemożliwe, bo żaden broker nie zagwarantuje ci, że przelew będzie wysłany bez udziału banku pośredniczącego. Taka już uroda Swift. Jedyną opcją jest chyba dowiedzenie się, w którym banku dany broker ma konto i założenie sobie tam konta. Wtedy każdy przelew będzie przelewem wewnętrznym banku i
@J-R_Cooper: Alior Bank, trzymaj tam kasę, mają dostęp do większości giełd i jak XTB oferują konta brokerskie w walutach tradycyjnych - USD, EUR w zależności na jakiej giełdzie grasz.
moim skromnym zdaniem alior bank jest najbezpieczniejszą opcją na razie.
nie polecam interactive brokers - można się pogubić i szkoda czasu.
w alior masz wszystko - wysyłają pit z giełdy zagranicznej więc nie musisz za dużo myśleć.

powodzonka!
Właśnie pytanie czy da się może wykupić znaleźć taki bank usługę który był by wstanie realizować takie przelewy samodzielnie bez banku pośredniczącego.


@J-R_Cooper: To czy wystąpi pośrednik jest zależne od tego z jakiego banku korespondenta korzysta odbiorca i nadawca przelewu. Jeśli jest to ten sam to bank nie występują pośrednicy pobierający opłaty.

Popularny przykład (choć może już trochę mniej bo jeszcze do niedawna mieli przelewy SWIFT za free, teraz jest to
@makler___gieldowy w alior nie mają w8ben i jak kupujesz w usa spółki dywidendowe, to nie pomniejszysz podatku.

ja bym wziął xtb jako brokera i konto założył walutowe w pekao.
w xtb do 100 tys. euro miesięcznie na obrocie akcjami czy etf nie ma prowizji.
@makler___gieldowy:

Moze bank jest najbezpieczniejszy ale dla kogos kto ma wieksze srodki to jakikolwiek bank w PL do inwestycji sie nie kompletnie nie oplaca, chyba ze do dlugoterminowych.
Otwierasz pozycje za 100k usd i masz 0.3% prowizji czyli 300 usd do zaplacenia. Samo wejscie i wyjscie zabiera ci 0.6%, jak inwestujesz w jakies etfy z malym ale stabilnym zwrotem jak np obligacje to w ogole sie nie kalkuluje.

Polecam XTB +