Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #informatyka #pracait #korposwiat #java

Źle napisałeś. Praca w IT - programowanie - to od zawsze była branża, gdzie najbardziej wbrew pozorom liczą się... ZNAJOMOŚCI. Zwłaszcza jak jesteś średniakiem. Dlaczego?
- bo najważniejszy jest twój skill miękki, a najlepszym wyznacznikiem skilli miękkich są twoje znajomości
- jeżeli jesteś średniakiem i masz do wyboru setki innych średniaków - to każdy będzie reprezentował podobny poziom techniczny. Więc to co wyróżnia kanydatów to social skill, który jest niezwykle ważny w IT, bo wszystko rozgrywa się w scrumach, sprintach, kanbanach i waterfallach. Czyli - dużo rozmów, plannigów, daily, demo, retro itd. Musisz umieć mówić i się komunikować.

Dlatego od zawsze szukanie pracy na entry level jeśli byłeś średniakiem - odbywało się pocztą pantoflową i nie sprawdzano tak bardzo skilli twardych.

Jeśli chodzi o ogłoszenia o pracę dla juniorów/stażystów - to one nie są wystawiane dla średniaków, jeśli wystawia je jakieś korpo. One były wystawiane od zawsze w celu wyszukania NAJLEPSZYCH gości. Tak samo ciężko było się dostać w 2010, 2015 i 2023 roku, różnica jest niewielka. Jedyna różnica była taka, że np w 2010 miałeś 20-30 osób na jedno miejsce, w 2015 było 100-200 osób na jedno miejsce a w 2023 masz nawet 1000 osób na jedno miejsce. Ale myślisz, że to robiło jakiekolwiek znaczenie?

Otóż nie, bowiem nawet jak w 2010 roku było 30 CV na 1 miejsce to miałeś 25 średniaków co kodują może 1-2 lata i kumają podstawy, ale miałeś też 5 gości z zajawką, wymiatacze, co kodują od 10 roku życia - i tylko ta 5 konkurowała o posadki.
W 2015 roku miałeś 200 CV na jedno miejsce i podobnie, było 190 osób totalnycyh średniaków, zbliżony poziom, ale było te 10 osób totalnych wymiataczy, co idą na staż mając już skill mida, bo kodują od 10 roku życia i mają zajawkę oraz lekki autyzm.
W 2023 sytuacja jest podobna, przychodzi ci 1000 CV na jedno miejsce, ale dalej masz z 10 kandydatów takich typowych nerdów wymiataczy co kodują od 10 roku życia, oprócz tego przychodzi ze 290 CV średniaków samouków oraz studentów, oraz 700 kiepskich CV od bootcampowiczów.

Tutaj mowa o ogłoszeniach z korpo. Oprócz korpo były tez tzw małe firmy i januszeksy i fakt, w 2010 czy tam 2015 mógłbyś się tam dostać, bo ci wymiatacze szli do korpo a nie januszeksów, więc tam o posadkę bili się średniacy. Ale uwierz mi - takie januszeksy nic by ci nie dały w karierze tak kiedyś jak i teraz. Miałbyś tam jakieś stare technologie i zero możliwości rozwoju, dodatkowo kiepska wypłata i zero pracy w międzynarodowym środowisku, a kod zapchany linijkami typu "isPies"

Tak więc mało co się zmieniło. Droga dla średniaka w programowaniu to od zawsze były znajomości. Dlatego studia są super, nie ze względu na naukę, ale na znajomości. Samoucy pod górke mieli od zawsze strasznie. Jeżeli jesteś średniakiem w 2023 i byłeś średniakiem w 2010 i 2015 to i tak nigdy byś się nie dostał do korpo konkurując z nerdami z lekkim autyzmem, co kodują od 10 roku życia. Nie dostałbyś się do FAANGu na staż, ani do dobrego korpo typu nie-FAANG, ani nawet do średniego byś się nie dostał.

Jedyna droga do programowania dla średniaka to skille miękkie i znajomości. Tak było, jest i będzie. Oficjalne rekrutacje do korpo na entry level wygrywają tylko nerdy, pasjonaci, najwięksi wymiatacze. Nie masz z nimi szans nawet jak jesteś ambitnym i pracowitym średniakiem. Jak jesteś średniakiem to nie startuj tam, tylko szukaj stażu po znajomości.
nad__czlowiek - #programowanie #programista15k #informatyka #pracait #korposwiat #jav...

źródło: programowanie

Pobierz
  • 31
@cage20 zalezy jak na to patrzec, jesli chodzi o same CV to jak skladalem w marcu do jednej firmu CV to otrzymali ich okolo 800 w ciagu 2-3 tygodni (java), a jesli chodzi o frontened, to tutaj gdzieś latał screen ze bylo ponad 1100 CV.

Takze te 200-300cv jest minimalna iloscia jaka laduje na mailu rekrutera jak szukaja juniora.
@arysto2011: no nie, w przypadku entry-lvl do korpo średniego/dobrego biorą tylko wymiataczy albo znajomości, tak więc ten junior staje się potem midem albo seniorem. Wszyscy dobrze wiemy, że jak ktoś się nie rozwija po pracy to szybko może wylecieć w rynku, bo w pracy często są stare technologie, a nowe rzeczy, wiedzę trzeba zdobywać na własną rękę po godzinach

Zresztą, rekrutacje na zwykłego mida lub zwykłego seniora są łatwiejsze niż na
@arysto2011: no jak np pracujesz z javą 8 i kafką i tam się zasiedziałeś przez 2 lata, a dostajesz ofertę 40% wyższe zarobki ale wymagania java 17 i AWS to niby jak chcesz zdobyć pracę?

Często tez np w kontraktorni trafiasz do jednego projektu na 6 miesięcy, a potem przychodzi nowy projekt i klient robi ci "rekrutacje" do nowego projektu. Ponownie - nowy projekt, inne technologie, jak chcesz przejść rozmowę?
@nad__czlowiek: nie odpowiedziałeś na pytanie. Napisałeś:

no jak np pracujesz z javą 8 i kafką i tam się zasiedziałeś przez 2 lata

I chcesz pracować przez kolejne dwa lata, co musisz zrobić? Oprócz łatania wersji? Musisz się rozwijać i poznawać nowe technologie? Tak/Nie?
I chcesz pracować przez kolejne dwa lata, co musisz zrobić? Oprócz łatania wersji? Musisz się rozwijać i poznawać nowe technologie? Tak/Nie?

Odpowiedz


@arysto2011: Zawsze musisz się rozwijać, bo np gdy zwolnią cię z pracy to co zrobisz? Jak juz reszta projektów jest w javie 11/17 i bazy noSQL a ty się zatrzymałeś na oracleSQL?

Wtedy szukasz za grosze jakiegoś maintanance, gdzie latasz bugi sprzed 20 lat
Jesteś młodym wilczkiem, który za cukierrka nauczy się nowej technologii i pocałuje nowego pana w anus za to.


@arysto2011: a ty pewnie jesteś tym dinozaurem co siedzi po 8 lat w jednej firmie w dodatku na UoP gdzie roczne premie nie są nawet większe od inflacji :) I potem taki dinozaur mający 8 lat expa ma 15k brutto na UoP i tylko 10k na rękę. A te młode wilczki po 5
a ty pewnie jesteś tym dinozaurem co siedzi po 8 lat w jednej firmie w dodatku na UoP gdzie roczne premie nie są nawet większe od inflacji


@nad__czlowiek: Nie. Mój najdłuższy kontrakt b2b to 2 lata - najkrótszy 3 mce. Mam ich na koncie 9. Stawka za godzinę 250 PLN+ VAT
Ale uwierz mi - takie januszeksy nic by ci nie dały w karierze tak kiedyś jak i teraz. Miałbyś tam jakieś stare technologie i zero możliwości rozwoju, dodatkowo kiepska wypłata i zero pracy w międzynarodowym środowisku,


@nad__czlowiek: XDDDD
@arysto2011: to po co wkręcasz ludziom mity, że nie trzeba się uczyć? Praca nie konczy się po 8h, często nawet wyrobić się w 8h na etacie/kontrakcie. Podaj dzień, gdy siedziałeś przed komputerem krócej niz 10h dziennie wliczając pracę w ramach działalności i kodowanie po pracy.
@arysto2011: no i po co takie baity? Dobrze wiemy, że praca w IT tak nie wygląda. Albo jest się dinozaurem i wtedy siedziesz X lat na UOP za jakieś śmiesznie 15-16k brutto UOP no i wtedy faktycznie, pracy może masz 3-4h dziennie a potem obijanie. Albo gdy chcesz zarabiać >130zl/h co daje jakieś 20k na b2b to ciągle się rozwijasz, dokształcasz, chodzisz na rekrutacje i zmienisz pracę. Nie ma czegoś takiego,
@nad__czlowiek Ale głupoty napisałeś
1. Umiejętności miękkie są ważne na każdym levelu
2. Znajomości są ważne na każdym levelu
3. Nie trzeba nic robić po godzinach pracy jeśli masz rozwojowa pracę (im mniejsza firma i im bardziej ogarnięci w niej ludzie tym bardziej rozwojowa) Korpo słabo rozwijające zazwyczaj ale zależy od projektu.

Jak chcesz się naprawdę wyróżniać to dobrze mieć projekt na boku. Wystarczy jeden który regularnie rozwijasz, nie musisz przyswajać suchej